آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 66982
تاریخ انتشار : 4 بهمن 1393 11:40
تعداد بازدید : 640

زبان و ادبیات فارسی در خطر است

فناوری های اطلاعات و ارتباطات و تمامی ابزارهایی که تحت این فناوری ها هستند، اگرچه با گسترش و نفوذ خود در زندگی مردم، موجبات تسهیل بسیاری از امور شده اند، اما گاه روش کاربری ما از این فناوری ها آنها را به یک ابزار مضر تبدیل کرده است.
علی شمیرانی
حالا نگرانی و اعتراض علاقه مندان به زبان و ادبیات فارسی بالا گرفته و آنها زنگ خطر تهدید خط و زبان فارسی در فضای مجازی را به صدا درآورده اند. آنها می گویند این روزها اینترنت و شبکه های اجتماعی پرشده از شعرهای که مصرع و بیت ها و شعرای آن ها جابجا شده است. برخی نقل قول ها حتی صحت نداشته و مشخص نیست منبع آنها چیست.
این موضوع تنها مربوط به شعرا، بزرگان و شعرها و سخنانشان نمی شود. حالا اگر در اینترنت کسی جرات یافتن املای صحیح یک کلمه را داشته باشد با انواع و اقسام کلمات با املای متعدد مواجه می شود. به کارگیری غلط عبارت ها و مثل ها، ساخت و ترویج کلمات من درآوردی، گسترش عبارات خارجی و ساخت تعداد متنوعی معادل برای یک کلمه خارجی همه و همه دست به دست هم داده اند تا زبان و ادبیات فارسی با شتاب و سرعت بیشتری مورد هجمه و تهدید قرار گیرد.
نهاد و مسوولی نیز راه کار و برنامه ای برای این آفت فرهنگی که با سرعتی باور نکردنی در حال گسترش است، ارایه نکرده است. در عوض هر یک روز که مسوولان برای حفاظت از زبان و ادبیات فارسی در فضای مجازی تلف می کنند، شاید معادل هزار روز عقب افتادگی بیشتر باشد. چراکه روزانه میلیون ها کلمه در فضای وب فارسی در حال شیوع و گسترش است.
ساده ترین توصیه به ما کاربران فارسی زبان این است که به منظور ادای دین به زبان و ادبیات شیرین کشورمان، قبل از نگارش هر متن و درصورت هر شک و شبهه ای، عبارت مورد نظر را در سایت های معتبر و مرتبط با آن متن یافته و تطبیق لازم را انجام دهند.
اما این موجب تعلل و سلب مسوولیت نهادهای متولی این عرصه نیست. ای کاش روزی آنقدر دیر نشود که مسوولی بیاید و بگوید ما کم کاری کرده ایم و باید کار را از مدارس آغاز کرد و حل این مهم را به نسل بعدی حواله ندهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :