آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 66984
تاریخ انتشار : 4 بهمن 1393 11:42
تعداد بازدید : 645

با راه‌اندازی کامل تا پایان سال

سامانه الکترونیکی وزارت نفت، جلو واردات کالای مشابه تولید داخل را می گیرد

معاون وزیر نفت در امور مهندسی از راه اندازی سامانه الکترونیکی تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: با اجرای سامانه الکترونیکی مناقصات صنعت نفت جلوگیری خواهیم کردريال به طوری که بانک اطلاعات در اختیار سرمایه گذار قرار خواهد گرفت و از ورود کالای مشابه با توان داخلی جلوگیری شود.
فناوران- عماد حسینی افزود: بهره برداری آزمایشی از این سامانه شروع شده و با رفع نواقص پیش بینی می شود تا پایان سال به بهره برداری کامل برسد که  هدف از راه اندازی این سامانه حمایت از توان داخلی است.
معاون مهندسی وزیر نفت با بیان این که هم اکنون ساخت ١٠ گروه کالایی در مرحله انجام کارهای ابتدایی آغاز مناقصه است، گفت: با ساخت این کالاها جهشی بزرگ در حوزه ساخت داخل وزارت نفت رخ می دهد.
 حسینی گفت: در بخشنامه های تازه وزارت نفت، بحث های هزینه، حمل ونقل، ترخیص کالا از گمرک و رقابتی شدن کالاهای ساخت داخل گنجانده شده است. همچنین با تدوین شیوه نامه تازه در زمینه ساخت داخل امیدواریم بتوانیم بروکراسی اداری در این حوزه را کاهش دهیم.
معاون وزیر نفت گفت: سامانه الکترونیکی علاوه بر کاهش بروکراسی اداری، مانع ورود کالاهای مشابه خارجی به صنعت نفت می شود.
حسینی با بیان این که هم اکنون فهرست مشترک (وندورلیست) واحد از سازندگان داخلی در سامانه الکترونیکی کالا وجود دارد، گفت: از سال آینده همه مناقصه های ساخت کالا و تجهیزات از طریق این فهرست مشترک انجام می شود.
 وی افزود: اقدام دیگری که وزارت نفت شروع شده است، شناسایی 10 گروه کالایی در این صنعت است که توانمندی های داخلی را بدون اینکه الزامی باشد شناسایی کند. اکنون در حال تامین مجری و برگزاری مناقصه هستیم و برای این اقدام یک پروسه دو ساله تعیین شده است و با اجرای آن امیدواریم حمایت از توان داخلی به نتیجه برسد. با این روند انگیزه را در بین تولیدکنندگان داخلی افزایش خواهد یافت تا ظرفیت تولیدکنندگان به صورت واقعی شناسایی شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :