آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 67375
تاریخ انتشار : 8 بهمن 1393 11:3
تعداد بازدید : 1270

اعلام آمادگی ایران برای بازسازی زیرساخت های ارتباطی عراق

مراسم افتتاح فاز نخست پروژه بزرگ اوج (ترانزیت ارتباطات عراق از طریق ایران) با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزیر ارتباطات عراق برگزار شد.


فناوران- در این مراسم که صبح دیروز در مجتمع مخابراتی انقلاب شرکت ارتباطات زیرساخت کشور برگزار شد، وزیر ارتباطات از افتتاح 1200 کیلومتر پهنای باند و 1500 کیلومتر مسیر پشتیبان با ظرفیت انتقال 200 گیگابیت بر ثانیه خبر داد.
وزیر ارتباطات با بیان موقعیت جغرافیایی ایران برای برقراری ارتباطی از طریق پهنای باند یا انتقال صوت گفت: وزارت ارتباطات با توجه به موقعیت ایران برای کشورهای منطقه در زمینه های ارتباطی سرمایه گذاری کرده است و در حال حاضر یک مسیر ارتباطی بین نوردوز و قصر شیرین افتتاح شده است.
واعظی با بیان اینکه از روز دوشنبه دو کمیته در زمینه گسترش ارتباطات بین ایران و عراق برگزار شده بود تاکید کرد: گزارش این کمیته ها خوب بود و مسوولان کشور عراق نیز امروز (سه شنبه) به بازدید از بخش خصوصی و قسمت های نرم افزاری و سخت افزاری کشور پرداختند و با توجه به تجربیات ایران در زمینه های ارتباطی علاقه زیادی برای همکاری با ایران دارند.
واعظی با بیان اینکه بخش ارتباطات سخت افزاری عراق به دلیل حضور گروهک تروریستی داعش دچار مشکلاتی شده است گفت: به دلیل وجود داعش در این کشور زیرساخت های ارتباطی عراق قطع شده و قرار است ایران این ارتباطات قطع شده را برقرار کند.
وی افزود: به دلیل مشکلاتی که در عراق تا به امروز وجود داشته است این کشور از نظر ICT عقب افتاده و به همین دلیل طبق توافقات به دست امده قرار است متخصصان ایرانی پروژه هایی را در این کشور هم در بحث اینترنت و هم در بحث دولت الکترونیک اجرا کنند.

  بازسازی مسیرهای ارتباطی قطع شده عراق
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت نیز با بیان پروژه ارتباطی اوج که بین دو کشور عراق و ایران انجام شده گفت: این پروژه با استفاده از امکانات بالقوه ایران و با حضور بخش خصوصی انجام شده است که وظیفه انتقال ترانزیت از غرب به شمال کشور را دارد.
محمود خسروی در مراسم افتتاح این پروژه ارتباطی گفت: با توجه به این که داعش مسیر ارتباطی شمال به جنوب عراق را قطع کرده است، ایران تلاش کرد که با همکاری اپراتورها این ارتباط را بار دیگر برقرار کند و قرار است مسیر بعدی این پروژه علاوه بر مسیر ارتباطی راه اندازی شده غرب به شمال یک مسیر ارتباطی شمال به جنوب نیز راه اندازی شود.
وی تصریح کرد: مسیر ارتباطی ایجاد شده که بین نوردوز و قصر شیرین است، از شمال امکان برقراری ارتباط با ارمنستان و ترکیه را نیز دارد و ظرفیت خط 200 گیگابایت بر ثانیه است.
وی با بیان موقعیت ایران به عنوان پل ارتباطی شرق، غرب و شمال و جنوب اظهار کرد: ایران شبکه ارتباطی و زیرساخت های قوی دارد و با 14 کشور همسایه از طریق 22 درگاه بین المللی با فیبر نوری ارتباط دارد.

  سیم کارت مشترک ایرانی و عراقی
محمود واعظی که صبح دوشنبه و در جلسه ای مشترک با همتای عراقی خود پیشنهاد کاهش تعرفه رومینگ بین اپراتورهای ایرانی و عراقی را داده بود در حاشیه این مراسم و در جمع خبرنگاران با بیان رفت و امد شیعیان و زایران ایرانی در عراق و برعکس گفت: برای این که ارتباطات این افراد بهتر برقرار شود دو کشور نیازمند همکاری های مشترک در زمینه های ارتباطات اپراتوری هستند.
وی افزود: به همین دلیل مقدماتی برای ایجاد یک اپراتور مشترک بین ایران و عراق و با همکاری بخش های خصوصی و اپراتورهای تلفن همراه فعال موجود در کشور انجام شده است.
با طراحی و راه اندازی این اپراتور مشترک، سیم کارت آن برای کاربران در هر دو کشور قابل استفاده است و ایران در این مورد آمادگی کامل را دارد و لازم است طرف عراقی نیز در این زمینه تصمیم گیری کند.

  افزایش ظرفیت مسیر ارتباطی اروپا - اسیا
وزیر ارتباطات همچنین در بخش دیگری در مورد پروژه ارتباطی ایپک گفت: این پروژه متفاوت با خطوط ارتباطی پروژه اوج است و مسیر ارتباطی مربوط به اسیا و اروپا است.
وی در این باره خاطرنشان کرد: ظرفیت این مسیر در حال حاضر 200 گیگابیت بر ثانیه است که تا اوایل سال آینده به 500 گیگابایت بر ثانیه افزایش پیدا می کند.
واعظی همچنین خاطرنشان کرد: امیدوارم تا پایان سال 1394 نیز ظرفیت این خط به 3200 گیگابایت بر ثانیه افزایش پیدا کند.
  انحصار شرکت زیرساخت پابرجاست
وی همچنین در پاسخ این سوال که آیا قرار است انحصار خرید و فروش پهنای باند از شرکت زیرساخت گرفته شود گفت: تنها یکی از خبرگزاری ها درباره حرف های من تیتر اشتباه زده بود. وزارت ارتباطات تنها تصمیم دارد برای خرید پهنای باند بین الملل مناقصه ای را برگزار کند که آن را با ارزان ترین قیمت و بهترین کیفیت خریداری کند. از نظر ما همه می توانند در این مناقصه شرکت کنند.
او افزود: وزارت ارتباطات با همان شیوه گذشته پهنای باند را خریداری می کند و شرکت زیرساخت نیز با تاسیسات پیچیده و سنگینی که در اختیار دارد آن را در اختیار شرکت های تولیدکننده قرار می دهد.
وزیر ارتباطات افزود: مساله پهنای باند پیچیدگی هایی را دارد و مثل کالاهای دیگر نیست بلکه دارای مسایل امنیتی و مسایل مربوط به پالایش و محتوا و اخلاق است که فکر می کنم در حال حاضر مقدمات این امر ایجاد نشده که انحصار از شرکت زیرساخت در زمینه پهنای باند گرفته شود.
واعظی همچنین درباره تصمیم وزارت ارتباطات در زمینه تعرفه های پهنای باند تصریح کرد: هدف وزارت ارتباطات این است که در کنار توسعه اینترنت در کشور آن را با قیمت ارزان تری ارایه دهد. در طول امسال یکبار اینترنت 20 درصد ارزان شد و وزارت ارتباطات تصمیم دارد تعرفه ها را باز هم ارزان تر کند.

  آخرین تصمیم ها در مورد سازمان فضایی
وزیر ارتباطات درباره وضعیت سازمان فضایی و تصمیم دولت در مورد این سازمان هم گفت: طبق اساسنامه سازمان فضایی این سازمان در وزارت ارتباطات ایجاد شده بود اما سه سال قبل دولت گذشته تصمیم گرفت که این سازمان را به ریاست جمهوری منتقل کند. وی در این باره گفت: دولت آقای روحانی اعتقاد دارد که همه بخشها باید از منظر اجتماعی در دستگاه مربوط خود فعالیت کند و دولت وظیفه سیاستگذاری و نظارت بر این سازمان دارد. واعظی افزود: طبق تصمیم شورای عالی اداری آن بخش از سازمان فضایی که کار اجرایی انجام نمی دهد زیر نظر ریاست جمهوری باقی خواهد ماند و سازمان فضایی و پژوهشگاه های فضایی به وزارت ارتباطات منتقل می شوند.

  اخطار نهایی به ایرانیان نت
واعظی همچنین با بیان اینکه اپراتوری که وظیفه راه اندازی فیبر نوری به منازل در کشور را داشته است با برخی مشکلات مالی مواجه بود گفت: این مشکلات مالی باعث تاخیر در اجرای کار به راه اندازی فیبر به منازل شده است.وزیر ارتباطات با بیان اینکه آخرین هشدار به این شرکت از سوی وزارت ارتباطات داده شده است گفت: وزارت ارتباطات هشدار داده است که در صورت تاخیر این پروژه را واگذار خواهد کرد که طبق آخرین گزارش این شرکت سرمایه اش به 200 میلیارد افزایش پیدا کرده است و پروژه در حال پیشبرد است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :