آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 67384
تاریخ انتشار : 8 بهمن 1393 11:16
تعداد بازدید : 1097

شناسایی خدمات الکترونیکی قابل ارایه 31 دستگاه صنعت و تجارت

هر کدام از دستگاه های زیرمجموعه خوشه صنعت و تجارت موظف شدند اطلاعات مورد نیاز و همچنین اطلاعات قابل عرضه خود در راستای ارایه خدمات الکترونیکی را تا پایان ماه جاری ارایه کنند.


فناوران - در نخستین جلسه کارگروه دولت الکترونیکی، خوشه صنعت و تجارت که با حضور معاون وزیر صنعت، دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات، مدیر عامل سازمان حمایت از مصرف کننده و دبیرکمیسیون توسعه دولت الکترونیکی و اعضای کارگروه خوشه صنعت و تجارت برگزار شد، هماهنگی فعالیت های توسعه خدمات الکترونیکی در سطح خوشه و جلوگیری از مواری کاری مورد تاکید قرار گرفت.
بر اساس مصوبه این کارگروه، هر کدام از دستگاه های زیرمجموعه خوشه صنعت و تجارت موظف شدند اطلاعات مورد نیاز و همچنین اطلاعات قابل عرضه خود در راستای ارایه خدمات الکترونیکی را به صورت کلی شامل عناوین مربوط به دستگاه مبدا و مقصد را ارایه کنند.
همچنین مقرر شد تا شناسنامه خدمات الکترونیکی اعضای کارگروه با رویکرد یکسان سازی فرآیند ارایه خدمات تا پایان سال جاری به دبیرخانه این کارگروه که در وزارت صنعت، معدن و تجارت ارایه شود.
بر اساس این گزارش، نصراله جهانگرد دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات کشور نیز در این جلسه با بیان این مطلب که دولت الکترونیکی مبتنی بر سرویس طراحی شده است و نه بر پایه ساختارها و فرآیندها تاکید کرد: در کشور ما، فناوری اطلاعات علاوه بر مکانیزاسیون سیستم ها، نقش تغییرساز و کارهای ناکارآمد را نیز برعهده دارد و نقش محوری آن ایجاد تحول در نظام اداری است.وی تعامل پذیری میان دستگاه ها را از جمله راهکارهای عملیاتی شدن دولت الکترونیکی و پیاده سازی خدمات الکترونیکی دانست و گفت: دستگاه ها در چارچوب اختیارات قانونی و حفظ استقلال خود، داده های مورد نیاز سرویس هایی که ارایه می دهند را به اشتراک خواهند گذاشت.
رضا باقری اصل دبیر کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی نیز در این نشست گفت: در حال حاضر، کارگروه پنج خوشه فعال و اقدام های اجرایی برای دستیابی به اهداف هر کدام مشخص شده است.
وی افزود: در همین راستا 100 سرویس بین دستگاهی در حوزه سلامت احصا شده و برنامه ریزی برای پیاده سازی آنها تدوین شده است.
وی احصای خدمات و تبادل اطلاعات مورد نیاز میان دستگاه ها را از مهم ترین اقدام ها در این بخش عنوان کرد و گفت: خوشه صنعت و تجارت یکی از بزرگ ترین خوشه ها است که با مشارکت 31 دستگاه تشکیل و اهمیت بسیار بالایی در ارایه سرویس ها و خدمات به کاربران نهایی را برعهده دارد.وی گفت: بر اساس تعریف قانون برنامه چهارم شبکه ملی اطلاعات، یک شبکه مبتنی بر IP است که در آن امکان ایجاد شبکه های دستگاهی وجود دارد و بر همین اساس تا کنون شبکه های مختلفی نظیر شبکه سلامت، آموزش و پرورش و غیره ایجاد شده که این شبکه ها ذیل IX (مراکز تبادل اطلاعات) خوشه ها قرار خواهند گرفت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :