آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 67393
تاریخ انتشار : 8 بهمن 1393 11:28
تعداد بازدید : 929

فروشندگان همچنان ناامید به بازار آینده

بهار بی جشنواره به بازار کامپیوتر می آید

اگر چه هر سال از اوایل بهمن ماه در مراکز خرید و فروش کامپیوتر شاهد برگزاری جشنواره های فروش ویژه نوروزی بودیم، اما امسال از این جشنواره ها خبری نیست و این درحالیست که برخی از شرکت ها قیمت ها را افزایش داده اند.

فناوران- به گفته کارشناسان، به نظر می رسد که فروشندگان امیدی به رونق بازار کامپیوتر نداشته و به همین دلیل تمایلی به کاهش قیمت برای جذب مشتری از خود نشان نمی دهند. در نتیجه بازار همچنان روزهای سوت و کوری را سپری می کند. فعالان بازار هم با اشاره به این موضوع که امکان کاهش قیمت ها وجود ندارد می گویند: تا جایی که امکان داشت قیمت ها را کاهش داده ایم و کاهش بیشتر قیمت ها هم نمی تواند کمکی به وضعیت بازار کند.
چرا که تجربه ثابت کرده است که هر زمان فعالان بازار قیمت ها را در بازار کاهش داده اند، خریداران به امید کاهش بیشتر قیمت ها از خرید خودداری کرده و حالا که اخر سال است و زمان رسیدگی به حساب های دفتری کسبه و فعالان بازار وقت این بازی ها را ندارند. به همین دلیل روی ثبات قیت مصر هستند و ترجیح می دهند کالاها را در انبار نگه دارند تا با ضرر به فروش رسانند.
یکی دیگر از فعالان بازار کامپیوتر هم با تایید گفته های همکارش می گوید: طی هفته گذشته قیمت برخی از کالاهای کامپیوتری در حدود 5 تا 10 درصد کاهش یافت که این کاهش قیمت هیچ تاثیری در افزایش سهم تقاضا از بازار کامپیوتر نداشت. به همین دلیل کسبه در مقابل کاهش بیشتر قیمت ها مقاومت می کنند.
وی افزود، حقیقت این است که ما پذیرفته ایم که مانند سال قبل بازار شب عید را از دست داده ایم و هر تلاشی به بدتر شدن وضعیت بازار منجر می شود.گروهی از فعالان بازار اما از رشد نسبی تقاضا نسبت به هفته های قبل برای برخی از تجهیزات کامپیوتری خبر داده و اعلام کردند: افزایش قیمت کالاهای کامپیوتری اگر چه موجب رکود بازار کالاهایی چون نوت بوک و تبلت شده است؛ اما برخی کالاهای جانبی نظیر کیف نوت بوک و کاور تبلت و گوشی و پایه های خنک کننده که در اصطلاح کول پد نامیده می شوند بازاری پررونق دارند.به گفته آنها کالاهایی نظیر حافظه های فلش، کیف هارددیسک و همچنین هارددیسک های اکسترنال بازاری پررونق یافته اند و در شرایط فعلی این کالاها به گزینه های مطلوبی به عنوان هدیه نوروزی تبدیل شده اند و اکثر افرادی که قصد خرید هدیه دیجیتال را دارند به سراغ این کالاها می روند.فعالان بازار با اشاره به این موضوع که فروش این کالاها سود چندانی عاید فروشنده نمی کند می گویند:تامین بخش ناچیزی از هزینه فعالان بازار از طریق فروش تجهیزات جانبی نشان دهنده وضعیت نامساعد بازار است و اینطور که پیداست روزهای بسیار سختی در انتظار فعالان صنف آی تی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :