آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 67504
تاریخ انتشار : 11 بهمن 1393 11:40
تعداد بازدید : 754

اعضای کمیته نمایشگاه‎های اتاق تهران خواستار شدند:

ایجاد مدل تعاملی برای هماهنگی تشکل ها در برگزاری نمایشگاه های تخصصی

چهاردهمین نشست کمیته نمایشگاه اتاق تهران در حالی برگزار شد که دغدغه نحوه حضور ایران در اکسپوی میلان که قرار است در اردیبهشت ماه برگزار شود، بر این نشست سایه انداخته بود. این نگرانی البته با توضیحات طراح غرفه ایران در اکسپو و نیز مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی تهران تا حدودی رنگ باخت.


فناوران- اما پیش از آنکه مسیر بحث به سوی اکسپو سوق پیدا کند، حاضران این نشست انتقادهایشان را در مورد نحوه اجرای نمایشگاه های داخلی مطرح کردند. به طوری که احمد پورفلاح، رییس کمیته مشترک نمایشگاه سازمان توسعه تجارت و اتاق تهران نسبت به واگذاری اجرای نمایشگاه های تخصصی به تشکل ها تاکید کرد. البته نه تنها او که اغلب فعالان اقتصادی حاضر در این نشست چنین درخواستی را مورد اشاره قرار دادند. پورفلاح گفت: اگر تشکلی، ابراز تمایل کرد که در ارتباط با حوزه فعالیت خود نمایشگاه را برگزار کند، باید به او مجوز داده شود و خود مجاز باشد با توجه به ضوابط شرکت بین المللی نمایشگاه تهران یا استان ها خود مجری را انتخاب کند.
  لزوم مدیریت تشکل های موازی در اجرای نمایشگاه ها
در ادامه این نشست، مهرداد جلالی پور، مدیرکل ترویج تجارت سازمان توسعه تجارت بر این نکته تاکید کرد که در ماه های اخیردست کم 10 نمایشگاه تخصصی، توسط انجمن ها وتشکل ها برگزار شده است. او در ادامه از لزوم مدیریت تشکل های موازی در بحث اجرای نمایشگاه ها سخن گفت و افزود: برای جلوگیری از موازی کاری ها ضرورت دارد، مدلی تعاملی برای ایجاد هماهنگی و تعامل بین تشکل ها و مجریان برگزاری نمایشگاه طراحی شود.  پورفلاح بار دیگر این درخواست را خطاب به شرکت نمایشگاه های بین المللی مطرح کرد که کلیه امور مربوط به برگزاری نمایشگاه های تخصصی را به تشکل ها واگذار کند.
  تضعیف صنعت نمایشگاهی کشور
در همین حال  مجیدرضا حریری رییس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی و صنایع و معادن گفت: سازمان توسعه تجارت، اجازه برگزاری نمایشگاه ها توسط تشکل ها را نداده است و از طرفی با تاسیس شرکت نمایشگاه ها و تولی گری صنعت نمایشگاهی کشور، اجازه نقش آفرینی به جوانانی که در این حوزه دارای استعداد بوده اند نیز داده نشده است.   او ادامه داد: در صنعت نمایشگاهی، برگزار کننده قوی نداریم و این صنعت، هم از جانب فعالان اقتصادی و هم از جانب شرکت بین المللی نمایشگاه ها تضعیف شده است.  او گفت: یکی از راه های رونق این صنعت این است که اتاق ها به تشکل ها بگویند که تمام توانمان را برای برگزاری قدرتمند نمایشگاه ها در اختیارتان می گذاریم اما حق انتفاع ندارید؛ به طوری که نقش آنها، تعیین سیاست گذاری و انتخاب مجری مناسب برای برگزاری نمایشگاه باشد.
  ایجاد فضاهای رقابتی در برگزاری نمایشگاه
 در ادامه نشست جلالی پور از تلاش شرکت نمایشگاه های بین المللی در ایجاد تعامل با تشکل ها در برگزاری نمایشگاه های تخصصی سخن گفت و البته به این نکته نیز اشاره کرد که وجود برخی ناهماهنگ ها و ثبات نداشتن  تشکل ها این تعامل را تحت تاثیر قرار داده است. جلالی پور،  ایجاد فضاهای رقابتی در برگزاری نمایشگاه را ضروری دانست  گفت: در بسیاری از مواقع، وجود فضای رقابتی در برگزاری نمایشگاه ها مورد مخالفت بسیاری از تشکل ها قرار گرفته است. او همچنین گفت: نبئود وجود فضای کافی در سایت نمایشگاه به عاملی در ایجاد فضای غیرعادلانه در برگزاری نمایشگاه های مختلف تبدیل شده است و لازم است در این زمینه مدیریت صحیحی اعمال شود.
  به سیاستگذاری معتقدیم؛ نه اجرا
حسین اسفهبدی مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‎های بین‎المللی تهران نیز درباره انتقادهایی که در این نشست در مورد واگذار نشدن برگزاری نمایشگاه ها به تشکل ها گفت: ما هم به سیاستگذاری معتقد هستیم و نه اجرا. ما از اتاق می خواهیم که با شرکت نمایشگاه های بین المللی در سیاست گذاری همکاری کند. او همچنین از ضرورت حضور نمایندگانی از اتاق برای شرکت در جلسات شورای سیاست گذاری شرکت نمایشگاه های بین المللی نیز سخن گفت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :