آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 67804
تاریخ انتشار : 13 بهمن 1393 12:7
تعداد بازدید : 1102

آتش فیلترینگ چین تندتر شد

دیواره آتش عظیم چین که بزرگترین سیستم سانسور آنلاین در جهان به شمار می رود، با اعمال تغییرات جدید علیه VPN هوشمندتر شده و شکاف موجود میان اینترنت چین و وب جهانی را عمیق تر از پیش کرده است.


فناوران- دولت چین تغییرات چشمگیری در سیستم فیلترینگ این کشور اعمال کرده که به تبع آن کار نیم میلیارد کاربر اینترنت در این کشور برای دور زدن فیلترینگ و دسترسی به سرویس های جهانی سانسورشده با روش های معمول از جمله استفاده از VPN به مراتب سخت تر از گذشته شده است.به گزارش وال استریت ژورنا، فایروال عظیم چین حالا به طور هوشمندانه تری با دور زدن فیلترینگ از طریق VPN مقابله می کند. به دنبال ارتقای سیستم فیلترینگ چین، برخی از مهم ترین سرویس دهندگان VPN از جمله استریل (Astrill) و گلدن فراگ اعلام کرده اند که سرویس های آنها با اختلالات جدی مواجه شده است.
فعالان و متخصصان آزادی اینترنت می گویند: اقدامات جدید دولت چین نشان دهنده عزم جدی این کشور برای ایجاد اینترنتی موازی با اینترنت جهانی است. فیلترهای هوشمند چین حالا هم مانع از انتشار گسترده محتوای انتقادی علیه دولت این کشور در وب جهانی می شوند و هم با دشوارتر کردن دسترسی به سرویس های جهانی نظیر گوگل و فیس بوک، به نمونه های بومی موجود در این کشور این امکان را می دهند که همچنان بی رقیب یکه تاز میدان باشند.چین در سال های گذشته همه اتصالات شناخته شده VPN را بلاک می کرد، اما از سال گذشته تشکیلات عریض و طویل فیلترینگ در این کشور بلاک کردن کانکشن های مشکوک به VPN را هم آغاز کرد. حالا آنطور که متخصصان می گویند این کار به صورت اتوماتیک انجام می شود.با این حال هنوز راه هایی برای دور زدن فیلترینگ در چین می توان یافت. اگرچه انجام آن برای عموم کاربران بسیار دشوارتر از گذشته خواهد بود. پیش تر میلیون ها کاربر چینی با پرداخت رقم ماهیانه در حدود ۸ تا ۱۰ دلار می توانستند به سادگی با استفاده از VPN به سرویس ها و سایت های مسدودشده در این کشور دسترسی داشته باشند.
شوک بزرگ به کسب وکارهای جهانی
با تحولات جدید سیستم فیلترینگ چین، کار برای آن دسته از بیزنس هایی که برای انجام فعالیت هایشان در گستره جهانی نیازمند سرویس هایی نظیر توییتر و جی میل هستند، پرچالش تر شده و بسیاری از آنها حالا باید به فکر راه های جایگزین باشند.در پیمایشی که در سال ۲۰۱۴ توسط اتاق بازرگانی آمریکا در چین انجام شد ۵۶ درصد از کمپانی های آمریکایی فعال در چین اعلام کردند که سانسور اینترنت در این کشور تاثیری منفی بر روند فعالیت آنها داشته و حالا به نظر می رسد با تغییرات جدید این رقم رشدی چشمگیر خواهد داشت.گذشته از این، اختلالات VPN در کنار سرعت پایین اینترنت در چین برای وب گردی در وب سایت های خارجی، به ریتم کار پژوهشگران و متخصصان مستقر در چین نیز آسیب های جدی وارد می کند. با این حال، دولت چین
 در رسانه های این کشور این گونه استدلال می کند که تشدید فیلترینگ مزایای بسیاری برای کمپانی های فناوری این کشور دارد و بدون آن در مجموع آسیب ها بیشتر و عمیق تر خواهد بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :