آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 67882
تاریخ انتشار : 14 بهمن 1393 10:52
تعداد بازدید : 1852

با هدف تسهیل فرآیندها و انتقال تجربیات

مرکز توانمندسازی کسب و کارهای نوپای فاوا گشایش می یابد

مرکز توانمندسازی و تسهیل گری کسب و کارهای نوپای فناوری اطلاعات و ارتباطات به زودی افتتاح می شود.


فناوران- رضا باقری اصل،معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات و جانشین دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات گفت: یکی از مهم ترین ماموریت های سازمان فناوری اطلاعات، تلاش برای موفقیت نهضت تولید خدمات، نرم افزار و اپ های موبایلی
 است و این مرکز نیز در راستای همین ماموریت گشایش می یابد.
وی افزود: تلاش ما بر این است که در این مرکز به تسهیل توسعه کسب و کارهای نوپا در صنعت فناوری اطلاعات بپردازیم که رنج وسیعی از کارها مانند روان کردن فرآیند دریافت مجوزها تا انتقال تجربیات موفق را شامل می شود.
باقری اصل با بیان این که خدمات این مرکز در قالب یک پورتال ارایه خواهد شد گفت: فاز نخست این پورتال یکشنبه آینده توسط وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افتتاح می شود.
معاون سازمان فناوری اطلاعات گفت: یکی دیگر از اقدامات ما در جهت تقویت نهضت تولید نرم افزار، حمایت از جشنواره ها و رویدادهای مختلف اثربخش در این حوزه هست. به همین دلیل نیز اکنون به عنوان حامی کنفرانس وب و موبایل ایران، در کنار کانون کارآفرینی قرار گرفته ایم.
وی با تاکید بر این که حمایت سازمان فناوری اطلاعات از این رویدادها، به صورت پرداخت مستقیم پول نیست گفت: کنفرانس وب و موبایل ایران فرصت خوبی است که فعالان کسب و کارهای اینترنتی و موبایلی در کنار هم جمع شده و ارتباط
موثری میان آنها برای توسعه فعالیت هایشان برقرار شود. همچنین تجربیات موفق در این رویداد معرفی خواهد شد و از نفرات برتر، تقدیر به عمل
خواهد آمد.
باقری اصل با بیان این که این سازمان علاقه ای به مشارکت در رویدادها و جشنواره ها ندارد گفت: زمانی که این رویدادها به قوام مناسبی برسد، قطعا دیگر نیازی به حضور سازمان فناوری اطلاعات نخواهد بود و امیدواریم این موضوع در مورد این کنفرانس ظرف یکی دو سال آینده روی دهد.
   رقابت هشت هزار سایت و نرم افزار
رضا احمدی مدیرعامل کانون کارآفرینی نیز در این نشست گفت: چند چالش پیش روی فعالان این حوزه وجود دارد. یکی این که کسب و کارها به صورت منسجم و در قالب یک جامعه کارآفرینی فعالیت نکرده و با هم ارتباط ندارند تا با استفاده از همکاری های مشترک، کسب و کار خود را سریع تر رشد دهند. مشکل دیگر نبود علم تجاری سازی و مشکل سوم نبود نمونه های موفق ایرانی است.
وی گفت: امیدواریم در این جشنواره با یک جا جمع کردن فعالان این حوزه، انتقال تجربیات بین المللی توسط میهمانان خارجی و معرفی نمونه های موفق ایرانی، بخشی از این چالش ها را حل کنیم.
احمدی با بیان این که این کنفرانس 26 و 27 بهمن ماه در سالن همایش های دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود افزود: 5 هزار سایت در جشنواره وب ایران و 3 هزار نرم افزار موبایل در جشنواره موبایل ایران با هم به رقابت پرداخته اند و کاندیداهای نهایی هر بخش، تا پایان هفته مشخص خواهند شد.
مدیرعامل کانون کارآفرینی در مورد نحوه داور یدر این جشنواره گفت: این مسابقه در دو بخش مردمی و اصلی برگزار می شود.
در بخش مردمی، شرکت کنندگان از مخاطبان خواسته اند به آنها رای دهند. قاعدتا سایتی که توانسته باشد مخاطب بهتری را جذب کند، در این بخش نیز موفق تر خواهد بود. تاکنون 400 هزار نفر در رای گیری مردمی شرکت کرده و پیش بینی می کنیم این رقم به یک میلیون نفر برسد.
وی افزود: در بخش اصلی، داوری با خود سایت ها و نرم افزارهای شرکت کننده خواهد بود. به این صورت که هر شرکت کننده، به صورت رندوم از سایت ها و نرم افزارهای رقیب بازدید کرده و به آن نمره خواهند داد.
احمدی گفت: این کنفرانس 700 میهمان خواهد داشت که 80 درصد آنها برنامه نویس و بقیه متخصصان بازاریابی اینترنتی هستند.
مدیرعامل کانون کارآفرینی گفت: یکی از بخش های این جشنواره شامل سایت های دولتی می شود
و سایت هایی که ثبت نام کرده باشند، بررسی
خواهند شد.
  خبرهای دیگر آقای معاون
حضور معاون سازمان فناوری اطلاعات در این نشست، فرصتی بود که وی از خبرهای دیگر این حوزه نیز بگوید.
باقری اصل گفت: در جلسه هفتم کارروه دولت الکترونیکی، استانداردهای سایت های دولتی تصویب شد و به زودی ابلاغ می شود.
وی افزود: شورای عالی فناوری اطلاعات مصوبه ای را در زمینه سامانه آدرس دهی استاندارد ملی (G-NAF) داشته است که در نتیجه آن، تمام مکان ها در کشور، صاحب یک نشانی یکتا و هویتی استاندارد خواهند شد.
جانشین دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات گفت: این پروژه با همکاری سازمان فناوری اطلاعات، شرکت پست است، شهرداری های و سازمان ثبت املاک در حال اجراست.
باقری اصل گفت: همچنین آیین نامه اجرایی رعایت الزامات گذر به پروتکل اینترنت نسخه 6 (IPV6) نیز تصویب شد و اکنون به گمرکات ابلاغ شده است که از ورود کالاهایی که منطبق با این نسخه نیستند، جلوگیری کند.
وی گفت: البته مشکل اصلی در این بخش در حوزه نرم افزار است چرا که اکثر تجهیزات جدید، از IPV6 پشتیبانی می کنند. اما در حوزه نرم افزارها با عقب ماندگی در این حوزه مواجهیم که نیاز به توجه و کمک نرم افزارنویسان کشور به این موضوع هستیم.
معاون سازمان فناوری اطلاعات گفت: هنوز دوره گذار از نسخه 4 به نسخه 6 آغاز نشده است. اما این مصوبه را اکنون ابلاغ کرده ایم تا هنگام دوره گذار، کم ترین هزینه ممکن متوجه کشور شود.
باقری اصل همچنین گفت: ارتقای بهره وری در حوزه سلامت چه در منابع مالی و چه پزشکی، یکی دیگر از مصوبان شورا بوده است.
وی افزود: نظام تحول سلامت اکنون با همکاری وزارت بهداشت و سازمان تامین اجتماعی در حال انجام است که بخش مهمی از آن، نیازمند تحول در بخش سلامت الکترونیکی است.
معاون سازمان فناوری اطلاعات گفت: با اجرای این پروژه، دیتای پرونده سلامت هر فرد به صورت یک پارچه در هنگام تولد، تولید شده و تا هنگام مرگ از خدمات این حوزه بهره مند خواهند شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :