آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 67883
تاریخ انتشار : 14 بهمن 1393 10:55
تعداد بازدید : 924

تشکیل کارگروه کاهش آسیب شبکه های اجتماعی

مدیرکل دفتر امور آسیب های اجتماعی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی ضمن تاکید بر ضرورت آسیب شناسی شبکه های اجتماعی گفت: تحقیقات بین المللی موید این است که شبکه های اجتماعی به ویژه «فیس بوک» بر طلاق تاثیر معنادار دارد.


ایسنا- روزبه کردونی افزود: بر اساس یکی از این تحقیقات از هر پنج مورد طلاق در آمریکا، فیس بوک عامل یک طلاق بوده است. در انگلستان نیز مشابه چنین آماری در پی تحقیقات گزارش شده است. در سال 2010 نیز یک پیمایش در آمریکا انجام شده است که اعلام می کند از هر پنج وکیل که پیگیر امور طلاق است، چهار نفر شواهدی را در دست داشته اند که نشان می داده شمار طلاق به دنبال استفاده از فیس بوک افزایش یافته است.
کردونی گفت: آنچه مسلم است این است که فیس بوک و سایر شبکه های اجتماعی بر روی کیفیت رابطه زناشویی اثر می گذارند بنابراین باید محافل دانشگاهی و محققان به صورت علمی این تاثیرات را بررسی کنند.
کردونی درباره وضعیت ایران و تاثیر شبکه های اجتماعی بر زندگی زوج های ایرانی گفت: از یک سو شمار کاربران اینترنتی ایران طی هشت سال اخیر پنج برابر شده است و از هفت میلیون نفر در سال 1384 به 36 میلیون نفر در سال 1392 رسیده است و از سوی دیگر نسبت طلاق به ازدواج هم در همین بازه زمانی از 10 درصد به 18 درصد رسیده است. با این وصف می توان این سوال را مطرح کرد که آیا افزایش کاربران اینترنتی و فعالین شبکه های اجتماعی بر افزایش طلاق تاییر داشته است یا خیر؟ وی افزود: البته طلاق یک مساله پیچیده و چندبعدی است و نباید رویکرد تقلیل گرایانه به آن داشت و تنها از یک منظر به آن نگریست، اما می توان این نکته را بیان کرد که در کنار سایر مسائل موثر بر طلاق باید مقوله شبکه های اجتماعی را هم در نظر گرفت.
کردونی درباره اقدامات آسیب شناسانه انجام شده در این خصوص گفت: گروه «فضای مجازی و آسیب های نوپدید» در دفتر امور آسیب های اجتماعی وزارتخانه فعال شده است و با تاکید وزیر رفاه یکی از سیاست های این دفتر ایجاد یک گفت وگوی اجتماعی و همفکری با صاحبنظران و دانشگاهیان برای کاهش آسیب های اجتماعی مرتبط با شبکه های اجتماعی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :