آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 67913
تاریخ انتشار : 14 بهمن 1393 11:45
تعداد بازدید : 1290

کشتی دزدان دریایی دوباره در ساحل وب لنگر انداخت

وب سایت اشتراک گذاری فایل The Pirate Bay که به علت حمله پلیس سوئد به دفترش تعطیل شده بود، چند روز پیش با نمایش یک روزشمار و تصویر یک ققنوس، نوید بازگشت به فعالیت خود را به کاربرانش داد و بالاخره شنبه گذشته فعال شد.

فناوران- به دنبال حمله پلیس به مقر این وب سایت، چند نفر از موسسان و کارمندان این وب سایت یا توسط پلیس دستگیر شدند و یا خود به شکل رسمی از فعالیت در این وب سایت غیرقانونی کنار کشیدند.
وب سایت Pirate Bay پس از حمله پلیس به دفترش در تاریخ 9 دسامبر و بعد از گذشت هفت هفته آنلاین شد. پلیس سوئد پیش از این و با اتهام نقض کپی رایت به محل سرورهای میزبان این سایت در استکهلم رفته و تجهیزات موجود در آنجا را توقیف کرده بود. این اقدام درست اندکی پس از آن صورت گرفت که آخرین عضو از گروه سه نفره بنیانگذارن این سایت در روز سوم نوامبر بازداشت شد و البته چند روز بعد گوگل نیز برخی از اپلیکیشن های مرتبط به سرویس مورد بحث را از فروشگاه آنلاین خود موسوم به پلی استور حذف کرد.
 پس از این اتفاقات، فعالیت دوباره معروف ترین و بزرگترین وب سایت تورنت دنیا مشخص نبود، اما The Pirate Bay پیش تر ثابت کرده بود که توانایی بازیابی دوباره خود را دارد. این وب سایت از یک شبکه سرورهای مجازی تشکیل شده که روی سرورهای ابری مخفی در سرتاسر دنیا میزبانی می شود. بنابراین به قصد توقف کامل این وب سایت، باید تمامی سرورهای مخفی آن را از کار انداخت که کار دشوار و زمان بری خواهد بود. در همین رابطه یکی از اعضای اصلی سایت در پستی روی یک وبلاگ آورده: داده های ما روی هزاران ابر شناور بوده، به عمیق ترین شیوه ممکن رمزنگاری شده اند و در هر زمان که ضرورت داشته باشد مورد استفاده قرار می گیرند.
گفته می شود که یکی از سرورهای اصلی این شبکه در دفتر سوئد این وب سایت وجود داشته که وظیفه ایجاد تعادل و آنلاین نگه داشتن The Pirate Bay را بر عهده داشته است.
گزارش های مختلف منتشرشده پس از کنار رفتن این وب سایت، نشان از تاثیر بسیار کم این اقدامات در فعالیت های تورنت دارد. چنانچه کاربران The Pirate Bay نیز به شبکه های دیگر تورنت نقل مکان و فعالیت خود را از سر گرفتند.
حمله ماه دسامبر، دومین باری بود که این سایت آفلاین شد و بار اول، در سال ۲۰۰۶ اتفاق افتاده بود.  گفتنی است که پس از ناپدید شدن این سایت تورنت از روی اینترنت در ماه گذشته، طرفدارانش از سایت های جایگزینی همچون OldPirateBay استفاده کردند که در واقع نسخه مقلد سایت Pirate Bay است که تمام لینک های دانلود فایل را دارد. طبق گزارش  TorrentFreak، این سایت مقلد به سرعت رشد کرد و به یکی از سایت های مشهور تورنت در اینترنت تبدیل شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :