آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 68027
تاریخ انتشار : 15 بهمن 1393 11:28
تعداد بازدید : 1549

در پنجاهمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران تاکید شد:

رای گیری انتخابات هشتم « اتاق» تنها با کارت عضویت هوشمند انجام می گیرد

پنجاهمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران صبح روز گذشته در محل اتاق برگزار شد که در این جلسه اعضا به نحوه ثبت نام انتخابات اتاق تهران، علت تمدید آن، محل برگزاری انتخابات و برخوردهای سلیقه ای انجمن نظارت بر انتخابات انتقاداتی را وارد کردند.

فناوران - در این نشست پس از سخنان یحیی آل اسحاق رییس اتاق تهران در خصوص سفر اخیر هیات تجاری اتاق تهران به اسپانیا، دبیرکل اتاق تهران به تشریح گزارشی از اقدامات انجام شده برای برگزاری هشتمین دوره انتخابات پرداخت.
ابراهیم بهادرانی با بیان اینکه ثبت نام از نامزدهای این دوره از انتخابات از ساعت 8:30 روز شنبه چهارم بهمن ماه آغاز و تا ساعت 22 روز شنبه 11 بهمن ماه ادامه داشت، گفت: از مجموعه 40 نفر عضو هفتمین دوره هیات نمایندگان، 36 نفر مجددا داوطلب هشتمین دوره انتخابات شدند و آقایان محمد نهاوندیان، شجاع الدین بازرگانی، احمد پورفلاح و علی انصاری از ثبت نام برای دوره بعد خودداری کردند.
وی با بیان اینکه از مجموع 260 نفری که در مهلت قانونی برای دوره بعد ثبت نام کرده اند، 120 نفر در بخش بازرگانی ثبت نامه کرده اند، افزود: همچنین 6 نفر نماینده در بخش کشاورزی در دوره بعد خواهیم داشت و هیات نظارت اتاق تهران برای نخستین بار تشکیل شده است.
رییس هیات نظارت اتاق تهران همچنین به میزان تحصیلات داوطلبان انتخابات دوره هشتم اشاره کرد و گفت: یک نفر از نامزدها دارای مدرک زیر دیپلم- سیکل- 26 نفر دارای مدرک دیپلم، 6 نفر فوق دیپلم، 111 نفر با مدرک لیسانس، 63 نفر دارای مدرک فوق لیسانس و 36 نفر با مدرک دکتری و بالاتر هستند.
بهادرانی، استقبال فعالان اقتصادی برای نامزدی ورود به هیات نمایندگان دوره آتی را نشان دهنده ارتقا اهمیت اتاق نزد اعضا دانست و افزود: بررسی شرایط و مدارک متقاضیان و تطبیق آن با مقررات، ظرف حداکثر 10 روز قبل از برگزاری انتخابات- در تاریخ 18 اسفند ماه جاری- به داوطلبان اعلام می شود.
وی همچنین یادآور شد که نامزدهایی که توسط هیات نظارت واجد شرایط نباشند حداکثر ظرف 3 روز پس از دریافت نظر هیات نظارت می توانند اعتراض خود را به صورت کتبی به انجمن نظارت بر انتخابات اتاق ایران اعلام کنند. به گفته وی، انجمن نظارت نیز موظف است ظرف پنج روز از تاریخ دریافت شکایت به اعتراض ها رسیدگی و اظهارنظر کند.
  زمان شروع تبلیغات
 دبیرکل اتاق تهران همچنین اعلام کرد: تبلیغات نامزدها از ساعت 8 صبح روز 10 اسفندماه آغاز و تا ساعت 24 روز 17 اسفند ماه جاری ادامه خواهد داشت. به گفته وی، پس از پایان مهلت مذکور تبلیغات ممنوع است.
او همچنین یادآور شد که در صورت تخلف، انجمن نظارت یا هیات نظارت نسبت به ابطال آرا متخلف اقدام کرده و در ظرف مدت سه روز نتیجه را کتبی به داوطلب باید اعلام کند.
به گفته وی، مرجع رسیدگی به اعتراض نامزدها، نسبت به تصمیم هیات نظارت، انجمن نظارت بر انتخابات است که ظرف مدت پنج روز از تاریخ دریافت شکایت، به اعتراض رسیدگی و اظهارنظر خواهد کرد.
وی همچنین به زمان برگزاری انتخابات هشتمین دوره هیات نمایندگان اتاق تهران اشاره کرد که قرار است روز دوشنبه 18 اسفندماه جاری از ساعت 8 صبح تا ساعت 18 همان روز برگزار شود.
به گفته دبیرکل اتاق تهران، در صورت تشخیص هیات نظارت بر انتخابات، مدت زمان رای‎گیری تا ساعت 9 شب همان روز قابل تمدید است.
رییس هیات نظارت اتاق تهران در عین حال تاکید کرد که رای گیری از طریق کارت عضویت هوشمند و معتبر انجام می گیرد و آن دسته از فعالان اقتصادی که دارای کارت قدیمی غیرهوشمند هستند باید تا قبل از روز رای گیری 18 اسفند ماه سال 93کارت خود را تبدیل به کارت هوشمند کنند.
 برگزاری انتخابات در نمایشگاه بین المللی
دبیرکل اتاق تهران در خصوص نحوه رای گیری در روز انتخابات گفت: پس از احراز هویت، ثبت مشخصات عضو و اخذ امضا از رای دهنده، تحویل تعرفه رای که اسامی نامزدها در آن چاپ شده است و در نهایت انتخاب نامزدهای مورد نظر با علامت گذاری (ضربدر) در جلوی نام آنان در تعرفه و انداختن آن به صندوق صورت می گیرد.
به گفته وی، فهرست اسامی نامزدها در برگ تعرفه بر اساس حروف الفبا درج شده و در صورتی که تعداد رای بیش از تعداد تعیین شده در هر بخش بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی باشد نفرات اضافه آخر حذف خواهد شد.
  انتقاد از آیین نامه انتخابات
در بخش دیگری از این نشست مجیدرضا حریری عضو کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی تهران از برخوردهای سلیقه ای و عدم حضور برخی افراد در کمیسیون تجارت در دوره جاری انتقاد کرد و افزود: کمیسیون تجارت در این دوره تنها یک بیانیه برای نحوه قیمت کالاها صادر کرد و معلوم نشد به چه دلیلی نماینده دولت در هیات رییس توانست جلوی اعلام این بیانیه را در اتاق بگیرد. همچنین بسیاری از افراد که در دوره قبل با عنوان بازرگانی در انتخابات وارد شدند، متاسفانه در بخش های دیگری فعالیت کردند.
وی همچنین با انتقاد از آیین نامه انتخابات اتاق بازرگانی، گفت: علی رغم آنکه قبل از تصویب آیین نامه جدید اعلام کردیم که در تهران هم باید هیات نظارت داشته باشیم، اما این امر برای تهران محقق نشد و انجمن نظارت بر انتخابات این کار را انجام می دهد.
همچنین علا میرمحمدصادقی عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی تهران با انتقاد از عملکرد انجمن نظارت بر انتخابات گفت: اگرچه اشخاص خوب، صالح و برجسته ای در این انجمن حضور دارند، اما باید دقت کرد تا با برخی تصمیمات سو تفاهم ایجاد نشود، به عنوان مثال تمدید ثبت نام انتخابات تا به حال سابقه نداشته است و حتی برای ثبت نام ریاست جمهوری هم زمان را تمدید نمی کنند.
  تمدید زمان ثبت‎نام برای افراد خاص
حریری با تاکید بر اینکه تمدید زمان ثبت نام هیچ ضرورتی نداشت، تصریح کرد: اگرچه اطلاع ندارم که بعد از ساعت 4 چه کسانی ثبت نام کرده اند، اما این شائبه ایجاد می شود که زمانی برای افراد خاص تمدید کرده اند. میرمحمد صادقی به این نکته هم اشاره کرد که در آغازین روزهای ثبت نام از افرادی که در حوزه های مختلف ثبت نام می کردند، مدارک تخصصی می خواستند، اما در روز آخر یک مرتبه تصمیم عوض شد و نیازی به این مدارک نبود و این امر اجحاف در حق افرادی بود که از روزهای اول اقدام کردند و در ادارات برای تهیه مدارک سرگردان شدند.
  سایت ها عجله کرده اند
 احمد ترک نژاد عضو هیات نمایندگان اتاق تهران نیز در مورد اتفاقات آخرین روز ثبت نام در اتاق تهران گفت: عبارت آقازاده دارای بار منفی است و به فردی که صحبت آن به میان آمده نمی چسبد. چرا که این عبارت در مورد مردی به کار رفته که دانش آموخته دانشگاه استنفورد است و خانواده او، یک خانواده دانشگاهی محسوب می شود. او گفت: به نظر می رسد برخی سایت ها در انتشار این مطلب عجله کرده اند.
  تغییر آیین نامه به موقع نبود
 مسعود خوانساری دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق تهران هم گفت: مشکلی که در این انتخابات به چشم آمد این بود که تغییر آیین نامه در مدت زمان کوتاهی که تا دوره ثبت نام باقی بود، صورت گرفت و انتظار این بود که این تغییر در مقطعی انجام می گرفت که فرصت کافی برای آنکه افراد خود را با آن تطبیق دهند، وجود داشته باشد و اگر مشکلی وجود دارد در مورد آن اطلاع رسانی صورت گیرد.
او ادامه داد: ما شاهد بودیم که آقای بهادرانی، مورد به مورد را به هیات نظارت اطلاع می دهد و مشکلات به وجود آمده برای ثبت نام کنندگان را رفع می کند. مطالب منتشر شده در مورد اتفاقات روز شنبه نیز بی انصافی بود. چرا که اتاق با همه کسانی که دچار مشکل می شدند، همکاری کرد. خوانساری سپس گفت که تبصره 2 ماده 5 آیین نامه این اجازه را می دهد که انجمن نظارت بر انتخابات، مسوولیت انتخابات استان ها را واگذار کند. او در مورد محل برگزاری انتخابات نیز گفت: اگر قرار باشد انتخابات در خیابان وزرا برگزار شود، نه تنها این خیابان که محدوده ای از شهر قفل می شود به این دلیل که این خیابان دارای ظرفیت کافی نیست.
  شکایتی از اتاق تهران نداشته ایم
 در ادامه این نشست، مجتبی خسروتاج، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران و رییس هیات نظارت بر انتخابات گفت: اتاق تهران در این دوره نسبت به ثبت نام از کاندیداها اعلام آمادگی کرد و تاکنون هیچ گونه شکایتی از نحوه ثبت نام در تهران به هیات نظارت اعلام نشده است و به همین دلیل باید از دست اندرکاران قدردانی کرد. ضمن آنکه شکل گیری هیات نظارت برای تهران برخلاف آیین نامه نبوده است. او به نگرانی اعضای هیات نمایندگان در مورد محل برگزاری انتخابات اشاره کرد و گفت: در جلسات انجمن، نظم و انضباط محل برگزاری و راحتی مراجعه کنندگان حایز اهمیت بوده است. اما هنوز امکان تغییر محل وجود دارد.
  نگرانی از ریزش رای دهندگان
حمیدرضا صالحی عضو هیات نمایندگان اتاق تهران نیز نسبت به الزام داشتن کارت هوشمند عضویت برای رای گیری در روز انتخابات اعتراض کرد و این دستورالعمل انجمن نظارت را مانع حضور گسترده فعالان اقتصادی پای صندوق های رای دانست. به گفته وی، در حال حاضر تعداد پرشماری از اعضای اتاق تهران دارای کارت عضویت قدیمی هستند و ممکن است که طی فرصت باقی مانده نتوانند کارت عضویت خود را به کارت هوشمند تبدیل کنند، از این رو در روز انتخابات این احتمال وجود دارد که رای گیری از اعضا با ریزش مواجه شود.
  انتقادهای نایب رییس اتاق از انجمن نظارت
علا میرمحمدصادقی عضو هیات رییسه اتاق تهران نیز از اقدامات انجمن نظارت بر انتخابات اتاق ایران قدردانی کرد اما برخی اشتباهات را نیز متوجه این انجمن دانست. وی اشتباه نخست انجمن نظارت را تمدید مهلت ثبت نام انتخابات عنوان کرد و افزود: با توجه به فرصت هشت روز نام نویسی، نیازی به تمدید چند ساعته در روز آخر نبود. او این اتفاق را بی سابقه عنوان کرد که مهلت ثبت نام از نامزدهای انتخابات اتاق بازرگانی تمدید شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :