آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 68041
تاریخ انتشار : 15 بهمن 1393 11:51
تعداد بازدید : 1228

پیشنهادی برای ارتقای بیطرفی شبکه

دسترسی به اینترنت در آمریکا خدمت عمومی محسوب می شود

دولت آمریکا قصد دارد برای بهبود شرایط بیطرفی اینترنت که مستلزم برابری در دسترسی است، خدمات اینترنت را به عنوان خدمات عمومی نظیر آب و برق محسوب کند. این طرح در نخستین بازتاب با مخالفت ISP ها مواجه شده است.

فناوران- پیشنهاد جدید کمیسیون ارتباطات فدرال در آمریکا که انتظار می رود این هفته ارایه شود، قابلیت آن را خواهد داشت که بحث بر سر بیطرفی اینترنت  را به نتایجی مشخص برساند.
برآوردها حاکی از آن است که تام ویلر، رییس کمسیون ارتباطات فدرال آمریکا در روزهای آتی با ارایه طرحی خواهان تغییر دسته بندی موجود شود و بخواهد خدمات اینترنت پر سرعت را از خدمات اطلاعاتی به خدمات ارتباطات راه دور تغییر دهد.
بر این اساس، کمیسیون ارتباطات فدرال مجاز خواهد بود که با ارایه دهندگان خدمات اینترنتی (ISP) مانند سازمان های خدمات عمومی نظیر سازمان آب، برق یا گاز رفتار کند و بر همین اساس آنها را قانونمند کند. برای مثال کمیسیون ارتباطات فدرال خواهد توانست اطمینان حاصل کند که ISPها دست به فیلتر محتوایی نخواهند زد.
شرکت های ارایه دهنده اینترنت همچنین از ایجاد آنچه به اینترنت خطوط سریع مشهور است و شرکت ها و وب سایت هایی که برای کار خود از آن استفاده می کنند مجبور به پرداخت هزینه هستند، منع خواهند شد.
این موضوعات موارد اصلی مرتبط با بحث داغ بیطرفی شبکه هستند. مدافعان بیطرفی در شبکه در پی آن هستند تا با ترافیک اینترنت به صورت برابر و بی تبعیض رفتار شود. نتیجه چنین رویکری می تواند پیامدهای عمیقی برای مشتریان و شرکت های ارتباطی داشته باشد.
شرکت های ارایه دهنده خدمات اینترنت رفتاری متفاوت در زمینه ارایه اینترنت دارند. نوع اول که به اینترنت خطوط سریع شناخته می شد در ازای پرداخت هزینه در اختیار کمپانی هایی ن‍ظیر یوتیوب قرار می گیرد که برای ارایه ویدیوهای با کیفیت بالا به خطوط اینترنت سریع نیاز دارد. نوع دیگر که خطوط کم سرعت خوانده می شوند در اختیار کسانی است که از عهده هزینه های اینترنت خطوط سریع برنمی آیند.

  حمایت اوباما از بیطرفی شبکه
باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا در نوامبر گذشته به صورت عمومی از کمیسیون ارتباطات فدرال خواست تا «محکم ترین قواعد ممکن» را برای تامین آنچه بیطرفی شبکه خوانده می شود وضع کند.
وی با بیان اینکه اینترنت «بخش حیاتی ارتباطات و زندگی روزانه» شده است، گفت: اینترنت از همین رو نیازمند قوانین محکم است. با این هم،ه مخالفان می گویند که قوانین سختگیرانه می تواند به رشد و نوآوری ISP ها لطمه وارد کند. مخالفان معمولا شرکت های ارایه کننده خدمات اینترنت بودند و این در حالی بود که شرکت های بزرگی نظیر آمازون، فیس بوک، گوگل و نت فلیکس از اظهارات اوباما استقبال کردند.
سال گذشته، تام ویلر طرح دیگری را پیشنهاد کرده بود که اگرچه بر اساس آن موضوع تغییر دسته بندی ISPها مطرح نمی شد، اما از شرکت های خدمات دهنده خواسته می شد درباره قرارداد ارایه خطوط پر سرعت مذاکره کنند تا قیمتی در نهایت انتخاب شود که معقول باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :