آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 68130
تاریخ انتشار : 18 بهمن 1393 10:52
تعداد بازدید : 1044

وزیر ارتباطات: باید سه برابر شود

درآمد 20 هزار میلیارد تومانی ایران ازفاوا

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دو هفته گذشته و با حضور در استان های مختلف از طرح های مختلف ارتباطی رونمایی کرد. واعظی آخر هفته گذشته را در کرمان و یزد حضور داشت که در مدت زمان حضورش در این دو استان علاوه بر افتتاح طرح های مختلف مخابراتی و ارتباطی با حضور در مجامع مختلف با مسوولان و کارشناسان استانی این حوزه به بحث و تبادل نظر پرداخت.


فناوران- محمود واعظی صبح جمعه در نشست با فعالان و نخبگان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات استان کرمان گفت: اگر جمعیت کشور را یک درصد دنیا بدانیم و بخواهیم یک درصد درآمد کشور را در حوزه ارتباطات و فناوری در نظر بگیریم، باید حدود 60 هزار میلیارد تومان درآمد داشته باشیم.
وی گفت: درآمد کشور از حوزه ارتباطات و فناوری بین 18 تا 20 هزار میلیارد تومان است در حالی که این رقم باید به حدود 60 هزار میلیارد تومان برسد
وی ادامه داد: درآمد پیش بینی شده برای فناوری اطلاعات و ارتباطات به معنای بزرگ بودن این حوزه است به نحوی که هر کس بخواهد در این بخش کاری انجام دهد، فضا را برای دیگری تنگ نمی کند و از این رو درآمد شرکت ها و فعالان این عرصه به ایده، تعرفه و کیفیت کار آنها بستگی دارد. واعظی با تاکید بر واگذاری امور به بخش خصوصی تاکید کرد: دولت جز در دو بخش ویژه و خاص یعنی سرمایه گذاری در بخش های دیربازده و یا پروژه های امنیتی به هیچ وجه بنای تصدی گری در عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) را ندارد. واعظی افزود: در سرمایه گذاری های دیربازده یا عظیم، بخش خصوصی نمی تواند ورود کند و هرچند برای دولت هم اقتصادی نیست اما به هر حال هیچ راه دیگری غیر از ورود به این عرصه را ندارد.
   بخش خصوصی واقعی نداریم
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این که این وزارتخانه در یک سال گذشته بیشترین تعامل را با بخش خصوصی داشته است، افزود: تصمیم بر این است هر آنچه ما به عنوان وزارتخانه در دولت سرمایه گذاری می کنیم، باید یک تا چهار برابر آن را برای بخش خصوصی و سرمایه گذاران بستر فراهم کنیم.
واعظی با بیان این که بخش خصوصی انتظارات بسیاری از دولت دارد و هنوز نتوانسته ایم بخش خصوصی واقعی را در این حوزه داشته باشیم، بیان کرد: یکی از انتظارات بخش خصوصی این است که کاملا آزاد باشد و ما تا جایی که امکان داشته آنها را آزاد گذاشته ایم اما از سوی دیگر همواره به نحوی متکی به دولت است و نمی تواند روی پای خود بایستد.
وی گفت: دولت تصمیم به خصوصی سازی گرفت و مخابرات نیز خصوصی شد و از انحصار دولت به انحصار یک شرکت خصوصی درآمد در حالی که می توانست خصوصی سازی بهتری شکل گیرد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خطاب به فعالان این عرصه در کرمان افزود: هنوز در ذهن فعالان این عرصه این موضوع وجود دارد که مخابرات دولتی است و اگر خود را در انحصار مخابرات قرار دهید، هیچ گاه شرایط شما تغییر نمی کند.
واعظی تصریح کرد: اشکال ما این است که در استان و یک گروه صنفی یک گروه یک حرف را مطرح می کنند و گروه دیگر از همان صنف چیز دیگری می گویند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: به دنبال این هستیم که کنار شرکت مخابرات سه تا چهار شرکت قدرتمند دیگر راه اندازی شود تا شرکت های کوچکتر قدرت انتخاب داشته باشند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یادآور شد: سال گذشته کاربران اینترنت پرسرعت (ADSL) در کشور سه میلیون نفر بود اما اکنون این رقم به هشت میلیون نفر رسیده است.
واعظی با تاکید بر این که پیشرفت تکنولوژی باید کاهش هزینه ها را در پی داشته باشد، ادامه داد: 20 درصد تعرفه اینترنت پرسرعت را کاهش داده ایم و تعرفه اینترنت روی موبایل نیز یک دهم شده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: در حال اصلاح کیفیت اینترنت هستیم و آمادگی داریم مرکز داده (دیتا سنتر) را تحویل بخش خصوصی دهیم و البته به اینترنت پرسرعت برای دانشگاه ها اعتقاد داریم و به دنبال فعال شدن شبکه علمی کشور هستیم.وی با یادآوری این که مکانسیم کار با اپراتور چهارم مخابراتی ایران (ایرانیان نت) تغییر می کند، گفت: به دنبال تفاهم با شرکت های خصوصی استانی هستیم زیرا اگر این اپراتور بخواهد پروژه را در تمام استان ها اجرا کند، مدت زمان زیادی طول می کشد.
  مسیر شبکه ملی اطلاعات باید تغییر کند
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از بخش خصوصی دعوت کرد که در اجرای پروژه شبکه ملی اطلاعات سرمایه گذاری کنند.
وی با بیان پیشنهاد بودجه یکهزار میلیارد تومانی که برای شبکه ملی اطلاعات در سال ۹۴ ارائه شده است گفت: اجرای شبکه ملی اطلاعات اولویت وزارت ارتباطات است و از این پس انتظار داریم که همپای دولت، بخش خصوصی نیز در این پروژه سرمایه گذاری کند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد دلایل کاهش بودجه شبکه ملی اطلاعات در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ که ۱۲۳۰ میلیارد تومان بود گفت: سال ۹۳ بودجه بیشتری دریافت کردیم چرا که اقدامات زیربنایی در حال انجام بود اما برای سال آینده رقم کمتری برای بودجه نیاز داریم چرا که قرار است در این پروژه ملی، بخش خصوصی نیز مشارکت کند.
واعظی با تاکید بر اینکه از اینجا به بعد بخش خصوصی باید در شبکه ملی اطلاعات سرمایه گذاری کند، خاطرنشان کرد: به ازای هر ۳ واحد سرمایه گذاری دولت در این پروژه، بخش خصوصی یک واحد سرمایه گذاری خواهد کرد؛ قرار نیست کل سرمایه گذاری شبکه ملی اطلاعات را دولت انجام دهد بلکه دولت باید پلی بین مردم و بخش خصوصی باشد و تلاش این است که فضا به نحوی ایجاد شود که بخش خصوصی سرمایه گذاری کند.
وی تصریح کرد: در حوزه شبکه ملی اطلاعات، تمامی امور نباید توسط وزارت ارتباطات انجام شود و سیاست ما این است که بخش خصوصی نیز در این پروژه سرمایه گذاری کند.
واعظی با بیان اینکه اگر بودجه بیشتر باشد مبنی بر اهمیت پروژه نیست خاطرنشان کرد: فعالیت های شبکه ملی اطلاعات باید به سمت دیگری حرکت کند.
   بدنبال راه اندازی ماهواره ملی هستیم
واعظی همچنین با بیان واگذاری مسوولیت سازمان فضایی به این وزارتخانه در استان یزد گفت : در این حوزه با حمایت نخبگان ومتخصصان داخلی بدنبال راه اندازی ماهواره ملی هستیم.
وی گفت : فناوری علوم فضایی بسیار پیچیده وفناوری مختلف را درون خود دارد که برای دستیابی به این علوم نیازمند بودجه، مسایل جانبی وتوجه به دانشگاه ودانشگاهیان هستیم.
وی، پرتاب ماهواره فجر به فضا را مایه غرور ملی خواند و افزود: سیاست ما درسازمان فضایی ادامه این روند با قدرت بیشتر است که باعث اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی نیز خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: این ماهواره های داخلی که درپژوهشگاه وزارت ارتباطات ودانشگاه ها ساخته می شود درمدل کوچک است که باید به تکنولوژی های ساخت ماهواره بزرگتر بپردازیم ودراین بخش گام های بزرگتری برداریم.
واعظی همچنین با بیان ظرفیت های استان یزد درحوزه ارتباطات یاد آور شد: ازهفته دولت تاکنون در این استان یکهزار میلیارد ریال طرح درحوزه فن آوری اطلاعات به بهره برداری رسیده که 250 میلیارد ریال آن توسط دولت و بقیه توسط شرکت های خصوصی سرمایه گذاری شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :