آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 68144
تاریخ انتشار : 18 بهمن 1393 11:10
تعداد بازدید : 577

رییس مجمع واردات:

گلوگاه های توزیع کالا نظارت می خواهد

رییس مجمع واردات ضمن تاکید نظارت بر گلوگاه توزیع کالا در کشور گفت: باید تشکل های تولیدی و وارداتی دور هم بنشینند و مصرف واقعی را در نظر بگیرند، تا مازاد بر نیاز وارد کشور شود، یا در نهایت محصولات تخصصی که امکان تولید را در داخل نداشته یا تولید آن مقرون به صرفه نیست.


خبرگزاری‎فارس- محمدحسین برخوردار در پاسخ به این پرسش که تعرفه واردات و کاهش آن چقدر می تواند در حمایت از تولید داخل موثر باشد، گفت: مشکل این جاست که ما برای کالاهایی تعرفه بالای واردات می گذاریم که اصلا در ایران تولید نمی شود و همین امر تمایل به قاچاق کالا را دو چندان می کند.
وی با آسیب شناسی علت ورود کالای قاچاق به کشور گفت: عده ای می خواهند از زیر حقوق ملت شانه خالی کنند و کالا را از طریق قاچاق می آورند، در صورتی که تاجری که هزینه دفتر، بیمه، مالیات، عوارض گمرکی و هزینه جانبی را می پردازد، زیر فشار دولت قرار می گیرد و برخی بدون هیچ زحمتی جیب های خود را پر می کنند. باید پرسید، چرا سیستمی ایجاد نمی شود که در گلوگاه های توزیع جلوی قاچاق را بگیرد و همه سازمان ها توپ را به زمین یکدیگر می اندازند.
وی وجود تشکل های موازی برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز را یکی از دلایل جدی نگرفتن برخورد با پدیده قاچاق دانست و افزود: نسخه کارشناسی برای حل این مشکل در تشکل های بخش‎خصوصی وجود دارد، به شرط آنکه دولت عزم برای این موضوع جزم کند. برخوردار تصریح کرد: از این طرف جنس وارداتی که از مبادی رسمی وارد شده پشت درب های کنترل استاندارد می ماند و از آن طرف کالای قاچاق دو روزه وارد کشور می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :