آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 68251
تاریخ انتشار : 20 بهمن 1393 11:8
تعداد بازدید : 1649

گزارش فناوران درمورد سواستفاده از اختلاف دولت و قوه قضاییه برای شایعه‌پراکنی در فضای مجازی

پلیس فتا:فیلتر پیام رسان های موبایلی دروغ است

پلیس فضای تبادل اطلاعات شایعه فیلتر شبکه های پیام رسان موبایلی را تکذیب کرد.


فناوران- شایعه آن قدر قوی بود که تنها 24 ساعت پس از انتشار آن در شبکه های اجتماعی و دست به دست شدنش، پلیس فتا را به تکذیب و توضیح وادارد.
از ابتدای هفته پیامی بین کاربران شبکه های اجتماعی موبایلی رد و بدل شده بود که در آن از قول پلیس فتا ادعا می شد به دستور قوه قضاییه، نه تنها فیلترینگ پیام رسان های موبایلی اعمال می شود که، هرگونه تخلف در فضای مجازی پیگیری و با متخلفان برخورد خواهد شد.
سرهنگ حسین رمضانی معاون حقوقی و بین الملل پلیس فتا با تکذیب اخبار منتشر شده درباره زمان فیلتر شدن وایبر و واتس اپ گفت: پیامی به نقل از پلیس فتا در نرم افزارهای پیام رسان تلفن همراه منتشر شد که در آن ادعا شده بود واتس اپ، لاین، وایبر و تانگو تا ساعتی دیگر فیلتر می شوند.
وی افزود: پلیس فتا در صورتی که قصد اطلاع رسانی داشته باشد از طریق رسانه های رسمی و سایت این پلیس به شهروندان اطلاع رسانی می کند.
براساس گزارش سایت پلیس فتا، معاون حقوقی و بین الملل پلیس فتا از هموطنان خواست که به هیچ عنوان به اخبار غیر رسمی منتشر شده توجه نکنند و برای بررسی این اخبار به سایت پلیس فتا مراجعه کنند.
در پیام دروغین منتشر شده در شبکه های اجتماعی آمده بود: "دوستای خوبم سلام. فیلترینگ تا ساعاتی دیگه شروع میشه، این خبری بود که چند وقت بود جدی دنبالش می کردم و الان به صورت رسمی توی سایت پلیس فتا اعلام شد. ازتون خواهش می کنم متنی که می زارم با دقت بخونید. در آخر لینک سایت پلیس فتا رو می گذارم. کامل مطالعه کنید توی خود سایت و ببینید تا باورتون بشه خواهش میکنم دقت کنید که گرفتار نشوید.
 با توجه به تبصره 453 قانون اساس جمهوری اسلامی ایران طی لایحه سال۱۳۹۳ به دستور شخص ریاست
قوه قضاییه تا ساعاتی دیگر فیلترینگ اجرا می شود و تمامی تخلفات دنیای مجازی لاین  وایبر و واتس اپ و غیره...  پیگری می شود و متخلفان اعمال قانون می شوند.
شرح تخلفات وارده: 
1_بی احترامی به مقام معظم رهبری
2_بی احترامی به شهدا
3_بی احترامی به اشخاص حقیقی و حقوقی 
4_ارسال کردن عکس یا فیلم مبتذل
جریمه شامل موارد زیر است:
1-از 6ماه تا 2 سال حبس تعزیری
2_جریمه نقدی
3-شلاق 
خواهشا اطلاع رسانی کنید. تمام.پلیس فتا»
در پایان این پیام هم لینک صفحه قانون جرایم رایانه ای در سایت پلیس فتا درج شده بود.
هرچند که جعلی بودن این پیام تا حدود زیادی مشخص بود، اما حساسیت جامعه به خبرهای در 
مورد فیلترینگ، سبب انتشار گسترده آن در فضای مجازی شد.
البته عامل دیگر باورپذیری این پیام، انتشار خبر مشابه آن از سوی کانال های رسمی در چند هفته گذشته بود. 17 دی ماه بود که خبرگزاری ها اعلام کردند به دستور مقام قضایی، سه نرم افزار ارتباطی تلفن همراه شامل «لاین»، «واتس اپ» و «تانگو» صادر شده و این پیام رسان ها تا ساعاتی دیگر فیلتر می شوند. 
این خبر که تا یک هفته با تکذیب دولت همراه بود، با هشدار دادستان تهران به دولت برای اجرای این دستور، وارد مرحله تازه ای شد و در نهایت هم بدون آن که اتفاق خاصی بیفتد و پس از جنجال رسانه ای فراوان و نگرانی کاربران شبکه های اجتماعی، بی نتیجه خاتمه یافت.
به نظر می رسد ماجرای بی حاصل اختلاف نظر میان قوه قضاییه و مجریه برای فیلتر این سایت ها، زمینه سواستفاده شایعه پراکنان برای انتشار اخبار دروغ در فضای مجازی و در دهه فجر را فراهم کرده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :