آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 68255
تاریخ انتشار : 20 بهمن 1393 11:15
تعداد بازدید : 1072

مراقب فیشینگ و کی‌لاگرها باشید

ثبت نام کنکور، فرصت طلایی برای هکرها!

سرپرست اداره پیشگیری مرکز تشخیص و پیشگیری فتای ناجا گفت: با توجه به آغاز ثبت نام برای کنکور سراسری پیش بینی می شود در این ایام، طراحی صفحات جعلی (فیشینگ) پرداخت آنلاین، انتشار مطالب و تبلیغات کذب در فضای مجازی افزایش یابد براین اساس کنکوری ها مراقب کی لاگرها باشند.


پلیس فتا- علیرضا آذردرخش افزود: والدین در این زمان که همراه با استرس فرزندان همراه خواهد بود، نقش بسیار مهمی به عهده دارند، آنها باید همراه فرزندان خود نسبت به ثبت نام و تهیه جزوات مناسب دقت لازم را داشته باشند.
این کارشناس پلیس فتا گفت: ثبت نام کنندگان مراکز آموزش عالی باید مراقب کی لاگرها نیز باشند و در صورت ثبت نام در کافی نت ها مواظب باشند سخت افزار و نرم افزار کی لاگر روی سیستم ها نصب نشده باشد.
کی لاگر ابزاری است که کلمات عبور کاربران را بدون اطلاع آنها ثبت و ذخیره می کند.
وی، طراحی صفحات پرداخت جعلی را یکی از مهم ترین شگردهای سرقت اطلاعات دانست و گفت: فیشینگ صفحه ای جعلی است که افراد سودجو برای به سرقت بردن اطلاعات خصوصی از قبیل اطلاعات بانکی و نام های کاربری طراحی می کنند و در ادامه اقدام به برداشت وجه از حساب های کاربری قربانیان می کنند. 
آذردرخش اضافه کرد: صفحات ثبت نام در کنکور و پرداخت وجوه مورد نیاز از جمله مواردی هستند که این روزها بازدید کنندگان بسیاری دارند و همین بازدید بالا زمینه را برای فعالیت مجرمانه فراهم می آورد تا کلاهبرداران از کم توجهی و کم دقتی قربانیان نهایت استفاده را کرده و اطلاعات آنها را به سرقت ببرند. این مقام انتظامی در خصوص راه های شناسایی صفحات جعلی موسوم به فیشینگ، گفت: توجه به آدرس سایت ها که در آدرس بار (url) نوشته می شود یکی از نکات مهم و کلیدی برای جلوگیری از سواستفاده فیشر ها است. آذردرخش گفت: کاربران باید دقت داشته باشند در شگرد فیشینگ، فیشرها سعی می کنند صفحاتی کاملا شبیه به صفحه اصلی ایجاد کنند. آدرس این صفحات تفاوت بسیار جزیی با آدرس سایت اصلی دارند. پس همیشه خود آدرس سایت را وارد کنید.
وی گفت: تمامی سایت های مهم در فرم های ورود اطلاعات خود از ارتباط امن https استفاده می کنند. پس نباید از این نکته غافل شد، هرچند نشانه امنیت کامل به صورت 100 درصد نیست.
آذردرخش به پیغام ها و تبلیغاتی با عنوان قبولی تضمینی اشاره کرد و گفت: متاسفانه برخی از افراد سودجو با انتشار مطالب جذاب و اغوا کننده سعی می کنند توجه داوطلبان کنکور را به خود جلب کنند و با برپایی سایت های مختلف و با عناوین جذاب از جمله قبولی تضمینی، فروش سوالات کنکور، فروش جزوات برتر اقدام به دریافت وجوهی با مبالغ بالا کرده و کنکوری های را مورد سواستفاده قرار می هند.
وی از تمام هموطنان درخواست کرد در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس cyberpolice.ir بخش ثبت گزارش مردمی اطلاع دهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :