آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 68421
تاریخ انتشار : 25 بهمن 1393 11:18
تعداد بازدید : 1005

با وجود تقبل نیمی‌از هزینه‌ها از سوی بخش خصوصی

دولت پشت پاویون ایران درسبیت را خالی کرد

بعد از وقفه ای یکی دو ساله که در برپایی پاویون ایران در نمایشگاه سبیت هانوفر اتفاق افتاد، این بار اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران پیش قدم شده و تقریبا 50 درصد هزینه های حضور شرکت های ایرانی در این نمایشگاه را متقبل شده است. اما آن گونه که از شنیده ها بر می آید، نهادهای مسوول در دولت تا کنون از پاویون ایران حمایت نکرده اند.

فناوران- شنیده های خبرنگار ما حاکی است که اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران مبلغ 200 میلیون تومان به پاویون ایران در نمایشگاه سبیت 2015 هانوفر اختصاص داده و مجمع تشکل های فناوری اطلاعات به عنوان برگزار کننده هم تصمیم دارد در صورت امکان زمینه حضور رایگان شرکت هایی که توان صادراتی دارند را در پاویون ایران فراهم کند. مجمع تشکل ها پیش تر، غرفه ای یکصد متری در سالن 6 این نمایشگاه به صورت جزیره اجاره کرده و با اعلام فراخوان از شرکت های متقاضی برای حضور در این رویداد بزرگ فناوری اطلاعات وارتباطات دعوت کرده است. اما در حالی که در سال های گذشته، معمولا پاویون ایران با دریافت یارانه یا کمک های دولتی برپا می شد، امسال دستگاه های مسوول دولتی از زیر بار این مسوولیت شانه خالی کرده اند یا اینکه تا کنون تصمیمی در این زمینه اعلام نکرده اند. در این میان عجیب ترین برخورد از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صورت گرفته است. این معاونت که مسوولیت اصلی اش حمایت از شرکت های دانش بنیان است و حمایت از حضور شرکت های دانش بنیان در نمایشگاه های تخصصی را به عنوان یکی از رویکردهای خود مطرح می کند، تا کنون از این پاویون اعلام حمایت نکرده است. جالب تر اینکه بر اساس شنیده های خبرنگار فناوران، نامه ای که با امضای شافعی، رییس اتاق ایران خطاب به سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری نوشته شده و در آن، درخواست حمایت از پاویون ایران در سبیت 2015 شده، بی پاسخ مانده است. در همین حال معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در عراق حمایت کرده و مشخص نیست که این معاونت نرم افزار و فناوری اطلاعات را به عنوان فعالیت دانش بنیان شناسایی می کند یا نه. در کنار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان فناوری اطلاعات و دفترهمکاری های فناوری ریاست جمهوری نیز از جمله نهادهایی هستند که نسبت به حمایت از این پاویون تا کنون رغبتی نشان نداده اند. شورای عالی اطلاع رسانی نیز که معمولا بخش عمده حمایت از پاویون ایران در سبیت را به عهده می گرفت، گویا امسال تغییر رویه داده و به صورت جداگانه، غرفه ای در این نمایشگاه اجاره کرده است. گفته می شود مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تنها نهادی است که قول پیگیری حمایت از این پاویون را داده و باید منتظر بود و دید که این اتفاق می افتد یا نه.
   آیین نامه ای که اجرا نمی شود
بر اساس این گزارش، در اردیبشهت سال 1392 آیین نامه تشکیل پاویون صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران به منظور ساماندهی حمایت از تشکیل پاویون ایران در نمایشگاه های بین المللی فناوری اطلاعات وارتباطات، در دولت تصویب و مقرر شد کمیته هماهنگی برگزاری نمایشگاه های ICT با محوریت وزارت ارتباطات و با تاکید بر نقش سازمان توسعه تجارت تشکیل شود.
بر اساس این آیین نامه، دبیرخانه کمیته مذکور در سازمان فناوری اطلاعات است و از جمله وظایف آن می توان به تدوین معیارهای ارزیابی و انتخاب واجدان شرایط برای دریافت حمایت و حضور در پاویون ایران وانتخاب رویدادها و نمایشگاه های مناسب اشاره کرد.
در ماده 2 «آیین نامه ساماندهی حضور جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه ها و رویدادهای بین المللی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات» اهداف آن به این شرح عنوان شده است: 
 حمایت از حضور ایران در نمایشگاه ها و رویدادهای حوزه فاوا در جهت ارتقای کمی و کیفی و افزایش جهشی صادرات در حوزه صنعت فاوا
 ایجاد بستر و فرصت مناسب برای کارشناسان، مدیران و متخصصان به منظور تبادل اطلاعات، تجربیات و دانش فنی
 حمایت از تحقیقات و مطالعات کاربردی در حوزه فاوا و صنعت نمایشگاهی
 سیاست گذاری در زمینه نحوه برگزاری نمایشگاه ها و رویدادهای بین المللی در حوزه فاوا
 تجمیع سیاست گذاری، برنامه ریزی، ضوابط، امکانات، اعتبارات و تسهیلات در زمینه اهداف موضوع این آیین نامه
 ایجاد فرصت مناسب جهت ارتقای سطح تولید محتوای اسلامی- ایران و ایجاد بستر تبادل آن در حوزه های بین المللی
 تسهیل و تسریع در توسعه صادرات حوزه فاوا
 ارتقای جایگاه ایران به عنوان اولین صادرکننده حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در منطقه
 ساماندهی و ارتقای کمی و کیفی حضور فعالان به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه ها و رویدادهای خارج از کشور و
 تقویت توان و دانش فعالان و شرکت های ایران برای حضور پررنگ و مناسب در رویدادها و نمایشگاه ها با هدف توسعه صادرات در زمینه فاوا
همچنین، اعضای شورای سیاست گذاری دبیرخانه عبارتند از: معاون ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس سازمان فناوری اطلاعات، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، معاون وزیر و رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران، معاون فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، رییس کمیته تخصصی صنعت و توسعه صادرات فاوا به نمایندگی از کارگروه فاوا، رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه به نمایندگی از قوه قضاییه، رییس مرکز فضای مجازی کشور، نماینده اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، نماینده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (در حد معاون وزیر)، رییس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد اسلامی، رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور و دبیر شورای عالی اطلاع رسانی کشور به همراه چهار نماینده از اتاق تعاون، اتحادیه صادرکنندگان نرم افزار، مجمع تشکل های فناوری اطلاعات و نماینده تشکل های بخش خصوصی با معرفی سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور. همچنین رییس شورای سیاست گذاری به پیشنهاد شورا و حکم وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات منصوب می شود.
با وجود داشتن این مصوبه و مسوولیت مستقیم سازمان فناوری اطلاعات و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، این دستگاه ها نیز تا کنون در زمینه حمایت از تشکیل پاویون ایران در سبیت 2105 هیچ اقدامی نکرده اند. از سوی دیگر مشخص نیست که وضعیت دبیرخانه مذکور در این آیین نامه چگونه است و آیا تصمیمی در خصوص پاویون کشور در نمایشگاه های ICT می گیرد یا نه.
  کی می خوره، حکیم باشی
در حالی که بخش خصوصی نیمی از هزینه های برپایی پاویون ایران در نمایشگاه تخصصی سبیت 2015 را متقبل شده، و با توجه به هزینه سنگین حضور در این نمایشگاه برای شرکت های دانش بنیان ایرانی، دو احتمال وجود دارد؛ یا استقبال شرکت های دارای ایده و توان صادراتی پایین می آید و ممکن است پاویون ضعیف به نظر برسد و یا اینکه با توجه به امیدواری به نتیجه مذاکرات ایران و غرب و احتمال رفع تحریم ها، شرکت ها به حضور دراین رویداد بین المللی علاقه مند شوند. 
در هر دو این حالت ها نهادهای دولتی به عنوان مدعی وارد می شوند؛ در حالت اول به انتقاد از برگزار می پردازند و در حالت دوم نیز نمایش قدرتمند ایران در این نمایشگاه را به حساب خود می نویسند و احتمالا تصاویری از آنان در کنار پاویون ایران نیز اینجا و آنجا منتشر خواهد شد.
  یک تجربه تلخ خصوصی
شیوه نادرست حمایت و برخورد بوروکراتیک دولت با نمایشگاه های بین المللی حوزه فاوا دارای سابقه است و در عین حال داستانی تلخ دارد.  در سال های گذشته کنسرسیومی خصوصی با نام ثنارای که در زمینه توسعه صادرات نرم افزار فعالیت می کرد، چند دوره برپایی پاویون های ایران در نمایشگاه های جیتکس دوبی و سبیت آلمان را به عهده گرفت. اما در نهایت، آن قدر دریافت حمایت های دولتی سخت بود که این کنسرسیوم را به ورشکستگی کامل کشاند و امروز که شما این گزارش را می خوانید و شرکت ها برای حضور در سبیت آماده می شوند، ثنارای در تدارک برگزار کردن مجمع عمومی فوق العاده و اعلام انحلال است؛ در حالی که هنوز بعد از نزدیک به یک دهه، نتوانسته حمایت های وعده داده شده از سوی دولت بابت برپایی پاویون ایران را دریافت کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :