آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 68422
تاریخ انتشار : 25 بهمن 1393 11:19
تعداد بازدید : 820

رگولاتوری و ماجرای اپراتور چهارم

سه شنبه هفته قبل بود که شرکت ایرانیان نت یا همان اپراتور فیبرنوری که به نام اپراتور چهارم نیز شناخته می شود خبر از عقدتفاهم نامه ای برای پیاده سازی شبکه فیبرنوری در شهر شیراز داد.

علی شمیرانی
درست سه روز بعد یعنی روز گذشته یکی از معاونان رگولاتوری از تذکر به این اپراتور خبر داده و اعلام می کند این اپراتور نسبت به تعهداتی که در پروانه دارد بسیار عقب است و تاکنون کار جدی روی این پروژه انجام نداده است.
این که چرا سه روز بعد از عقد یک قرارداد، رگولاتوری چنین موضعی می گیرد در نوع خود قابل تامل بوده اما موضوع این نوشتار نیست.
بدیهی است مماشات با هر موضوعی که باعث عقب ماندگی کشور در دسترسی به فناوری های تسهیل کننده و ارزان سازی ارایه خدمات متنوع شود، قابل قبول نیست.
از رگولاتوری نیز که یک نهاد نظارتی به شمار می رود، همواره انتظار قاطعیت در اجرای ماموریت هایش رفته و کسی خواستار هیچ گونه تعلل و سستی از ایشان نیست. 
اما در خصوص پروژه فیبرنوری نکات مبهمی وجود دارد. مهمترین موضوع اینکه پروژه مذکور بی شک یکی از گران ترین و سنگین ترین پروژه های زیرساختی در کشور به شمار می رود که سرمایه گذاری عظیم طلب می کند و اتفاقا بازگشت سرمایه این پروژه نیز بلند مدت است.
اما حالا رگولاتوری با توجه به ابعاد بزرگ این پروژه، اعلام کرده که دوره انحصار اپراتور چهارم تابستان سال 95 به اتمام می رسد و سایر اپراتورهای علاقه مند می توانند وارد عمل شوند.
پرسش اینجاست که اگر رگولاتوری تا این حد نسبت به عدم توفیق این پروژه در مدت باقی مانده اطمینان دارد، پس چه نیازی به تماشا، اتلاف وقت و متعاقبا عقب ماندگی می ماند؟
سوی دیگر ماجرا یعنی اپراتور مذکور نیز البته حرف هایی برای گفتن دارد که نشنیدن و نادیده گرفتن آنها قطعا سایر پیمانکاران را به همان مسیری می برد که اپراتور چهارم رفته است.
نکته آخر این که ای کاش رگولاتوری مشابه این اخطارها و قاطعیت با اپراتور مذکور را در خصوص سایر اپراتورهای ارتباطی و اینترنتی که ده ها میلیون کاربر را تحت پوشش داشته و تخلفات ریز و درشتی دارند را نیز به کار می گرفت. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :