آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 68426
تاریخ انتشار : 25 بهمن 1393 11:26
تعداد بازدید : 917

با افشای یک سند مطرح شد

اسنودن: امریکا نگران توان سایبری ایران است

سند فوق محرمانه ای که اخیرا از سوی ادوارد اسنودن منتشر شده است، آژانس امنیت ملی امریکا (NSA) از افزایش توانایی ایران در جنگ سایبری ابراز نگرانی کرده است.

فناوران- این سند برای ملاقات میان مدیران ارشد آژانس امینت ملی امریکا و ستاد ارتباطات دولت انگلیس (GCHQ) در آوریل سال 2013 آماده شده است.
در این سند  دولت آمریکا از رشد قابلیت های نبرد سایبری ایران به شدت هراس دارد و از آنجا که اولین حملات سایبری تروریستی مورد حمایت یک کشور توسط امریکا بر ضد ایران انجام شده، این کشور توانسته به خوبی از این اقدام تجربه کسب کند.
بر طبق این سند، آژانس امنیت ملی آمریکا معتقد است ایران برنامه ای برای حمله سایبری به اهداف آمریکایی و انگلیسی ندارد. اما نمی توان تداوم این وضعیت را در صورت افزایش فشارهای بین المللی بر ایران تضمین کرد.
براساس این سند، ایران قربانی حمله سایبری در آوریل 2012 به صنعت نفتش بوده است و با آموختن از این حمله، توانایی حملات سایبری را به دست آورده است. 
این سند به حمله وایپر (Wiper) اشاره می کند، بدافزاری که محققان کسپرسکی در مورد آن گفته اند به سرعت و به صورت اثربخش به نابودی فایل ها می پردازد که شامل گیگابایت ها اطلاعات در لحظه می شود. براساس ادعای این سند این بدافزار نخستین بار علیه شرکت ملی نفت ایران به کار گرفته شد. 
کمی پس از حمله وایپر، اطلاعات 30 هزار کامپیوتر متعلق به شرکت نفتی عربستانی آرامکو توسط بدافزاری به نام شمعون از بین می رود که گفته می شود شمعون، با الهام از وایپر ساخته شده است. شمعون پس از انجام عملیات خود، تصویری از پرچم امریکا که رد حال سوختن است نشان می داد.
سند آژانس ملی امنیت امریکا اشاره ای به این که چه کسی پشت ساخت وایپر بوده، نکرده است. با این حال آن را به عنوان فعالیت کشورهای غربی علیه برنامه هسته ای ایران عنوان کرده است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :