آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 68432
تاریخ انتشار : 25 بهمن 1393 11:33
تعداد بازدید : 1276

4K ؛ 4 دلیل برای خریدن، 4 دلیل برای نخریدن

اگر سری به فروشگاه های لوازم صوتی و تصویری بزنید، تلویزیون های مبتنی بر فناوری 4K را به وفور مشاهده خواهید کرد؛ فناوری تازه ای که به گفته کارشناسان، برخلاف سه بعدی ها قرار نیست فعلا منسوخ شود. اما این تلویزیون ها چه ویژگی هایی دارند و آیا برای همه کاربران مناسب هستند؟

  مختصر و مفید درباره 4K
ایسنا-در تلویزیون های 4K یا UHD وضوح تصویر چهار برابر تلویزیون های فول اچ دی است.
به عبارت دیگر نمایشگر این تلویزیون ها به جای دو میلیون پیکسل، بیش از هشت میلیون پیکسل ارایه می دهد.
می توان گفت که تلویزیون های اولترا اچ دی  (UHD) یک تصویر را آنقدر با جزییات نمایش می دهند که گویی از درون یک پنجره بزرگ واقعیت را مشاهده می کنید. تصویر این تلویزیون ها حس عمق بیشتری را در حد تصاویر سه بعدی به بیننده القا می کند و حتی بدون زدن عینک های سه بعدی، قادر خواهید بود به همان حس واقعیت دست پیدا کنید.
در ادامه به برخی از دلایل خرید و همچنین به چند دلیل برای خودداری از خرید این تلویزیون ها اشاره کرد ه ایم.

  چهار دلیل خرید 4K
1- کیفیت تصویر مطلوب: افزایش وضوح تصویر به3840 در 2160 پیکسل تفاوتی در تصویر ایجاد می کند که به وضوح قادر به مشاهده آن خواهید بود. اگرچه جهش از فناوری اچ دی به 4K ممکن است به اندازه جهش از فناوری اس دی به اچ دی قابل توجه نباشد، اما تفاوت زیادی بین آنها وجود دارد و نمی توان آن را نادیده گرفت. درواقع وضوح و جزییات افزوده شده به معنای این است که شما قادر خواهید بود جزییاتی را که در فن آوری اچ دی ممکن است از دست بدهید، در وضوح  4K با جزییات کامل ببینید.
2- کاهش قیمت :  قیمت تلویزیون های 4K در مقایسه با دو سال قبل و زمانی که اولین بار از آنها رونمایی شد، بالا نیست. 
در حال حاضر به جز تلویزیون های 4K خمیده یا تلویزیون های دارای نمایشگر OLED قیمت بقیه مدل ها کاهش یافته است.
این در حالی است که برای کاهش قیمت تلویزیون های HD نسبت به UHD زمان بیشتری طول کشید. رقابت بین شرکت های سازنده باعث شده قیمت این تلویزیون ها در برخی از مدل ها به کمتر از یک هزار دلار کاهش پیدا کند. 
حتی قیمت برخی از تلویزیون های HD به حدود 500 دلار
3- افزایش برنامه ها نسبت به قبل: مثل دوران اولیه رونمایی از تلویزیون های HD، برنامه ها و فیلم هایی که با فن آوری 4K ضبط شده اند، کمیاب اما رو به افزایش است. 
از آنجا که سی دی هایی با فرمت 4K وجود ندارد، بسیاری از برنامه ها از سوی سرویس هایی نظیر نتفلیکس، یوتیوب و سونی ویدیو تامین می شود.
برخی شرکت های سازنده تلویزیون نیز همراه محصول خود یک هارد حاوی فیلم های 4K نیز ارایه می کنند. همچنین بسیاری از گوشی های هوشمند قابلیت فیلم برداری با وضوح 4K را دارند و کاربر می تواند فیلم های 4K ضبط شده را در تلویزیون خود تماشا کند.
4- قابلیت نمایش فناوری های پایین تر:
 اگرچه مالکان تلویزیون های 4K منتظر محتوای بیشتری برای توجیه خرید خود هستند، اما دست کم تمام این تلویزیون های جدید می توانند فرمت های معمول HD را به سطح کیفیت UHD نزدیک کنند.
  دلایل نخریدن 4K
 1- نبود محتوا: اگرچه این درست است که برنامه های 4K بیشتری برای این تلویزیون ها نسبت به قبل ارایه شده است اما هنوز این برنامه ها کم است.  شبکه های پخش برنامه در آمریکا هنوز حتی با وضوح اچ دی برنامه پخش نمی کنند، چه برسد به وضوح 4K.
2-دشواری تشخیص تفاوت 4K و HD در تلویزیون های کوچک: تلویزیون های 4K ممکن است بسیار خوب باشند، اما نکته ای وجود دارد که ممکن است آن را ندانید. تلویزیون هر قدر کوچک تر باشد، تشخیص وضوح بالاتر در آن سخت تر می شود.
برخی تلویزیون های 40 یا 42 اینچی 4K وقتی کنار تلویزیون های HD قرار می گیرند و هر دو یک دیسک بلو-ری یا یک بازی رایانه ای جدید را نمایش دهند، تشخیص تفاوت بین آنها کار ساده ای نخواهد بود.
 بنابراین برای استفاده هر چه بیشتر از ظرفیت تلویزیون های 4K باید سراغ مدل های بزرگ تر بروید؛ اما از سوی دیگر باید بودجه خود را نیز در نظر بگیرید. درحال حاضر گران ترین تلویزیون 4K  موجود در بازار مدل 85 اینچی سه بعدی از شرکت سونی است که بیش از 20 هزار دلار قیمت دارد.
3- تداوم کاهش قیمت : قیمت فن آوری 4K نسبت به دو سال قبل کاهش قابل توجهی یافته؛ اما این فناوری همچنان تکنولوژی برتر است و بالاتر از آن به بازار نیامده است.
اگرچه قیمت تلویزیون های 4K به شکل قابل توجهی رو به کاهش است اما این قیمت ها در سال جاری و سال های بعد همچنان کاهش خواهد یافت. 
حتی یک تلویزیون UHD که امروز 1500 دلار است، احتمالا سال آینده 800 دلار خواهد بود.
 شاید بهتر باشد که کمی صبر کنید که هم قیمت ها پایین تر بیاید و هم محتوا و برنامه های بیشتری برای آنها عرضه شود.
4- طول عمر و منسوخ شدن:  چه می شود اگر فن آوری 4K به جای اینکه جانشینی برای اچ دی باشد، محو شود؟ این امر محتمل نیست اما می تواند رخ دهد. 
اگر این اتفاق رخ دهد چه خواهید کرد؟ هیچ کس خواهان یک وسیله بی مصرف 3000 دلاری نیست. اگرچه فن آوری 4K وضوح بالایی نسبت به اچ دی به بیننده ارایه می دهد؛ اما فناوری بالاتر از 4K یعنی تلویزیون های 8K نیز در نمایشگاه لاس وگاس رونمایی شده است. 
بنابراین شاید گزینه هوشمندانه این باشد که این نسل از تلویزیون ها را کنار بگذارید و منتظر نسل بعدی باشید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :