آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 68458
تاریخ انتشار : 25 بهمن 1393 12:13
تعداد بازدید : 812

استفاده از تراشه برای شناسایی هویت کارمندان

یک شرکت سوئدی ابتکار جالبی به خرج داده و برای اینکه کارکنانش را از وارد کردن کد یا چرخاندن کلید راحت کند در زیر پوست شان تراشه بسیار کوچکی را کاشته که تمام کارهای شناسایی کاربر در مدخل های امنیتی را انجام می دهد.

Engadget- کارکنان شرکت اپی سنتر سوئد، در مرکز شهر استکهلم بدون وارد کردن کد یا چرخاندن کلید و تنها با نزدیک کردن مچ دست شان به رمز خوان، وارد دفتر کار می شوند. یک تراشه کوچک که در پوست دست این افراد تعبیه شده، این امکان را به آنها می دهد.
تراشه های حاوی رمزهای شناسایی رادیویی، از ذره های شیشه های پیرکس ساخته شده اند و یک فرستنده و میکروفون که با باتری کار می کند در آنها قرار دارد.
با شناسه های ارسالی از این تراشه ها، کارمندان بدون وارد کردن کد، وارد می شوند، از دستگاه فتوکپی استفاده می کنند و به علاوه پیام های شان را به تلفن های هوشمند ارسال می کنند.
پاتریک مسترتون، بنیانگذار و مدیرعامل شرکت اپی سنتر درباره این فناوری توضیح می دهد: «پهنای تراشه به اندازه یک دانه برنج است یعنی حدود ۱۲ میلی متر. آن را با یک سرنگ وارد پوست می کنیم. تراشه، رمزهای شناسایی رادیویی را ارسال می کند. بنابراین، یک ابزار تشخیص هویت است که به شما امکان برقراری رابطه با اشیا اطرافتان را می دهد. اینجا واقعا کاربردی است. با این تراشه درها را باز می کنید، فتوکپی می گیرید. به علاوه می توانید، مشخصات خود را به تلفن همراه افرادی که می خواهید ملاقات کنید، انتقال دهید».
شرکت اپی سنتر، قصد گسترش استفاده از این فناوری را در آینده نزدیک دارد. پاتریک مسترتون در این باره می گوید: «فکر می کنم در آینده به حوزه های دیگری هم وارد شویم. هر جایی که به یک رمز عبور یا کد اختیاج دارد. فکر می کنم پرداخت یکی از دامنه های پیش رو باشد. همینطور به خدمات پزشکی هم نظر داریم، برای این که بتوان با دکتر تماس گرفت و داده هایی را درباره تغذیه یا وضعیت بدن به وی منتقل کرد».
تعبیه این تراشه ها در شرکت اپی سنتر استکهلم، کاملا داوطلبانه بوده و بنا به اعلام مسئولان آن، هیچ خطری را متوجه سلامت کاربر نمی کند. با این حال، چند گروه مدافع حقوق شهروندی، پیشاپیش نسبت به گسترش استفاده از چنین تراشه هایی هشدار داده و آن را در تناقض با احترام به حریم شخصی افراد معرفی کرده اند.
در سال ۲۰۰۷، استفاده اجباری از چنین تراشه هایی در ایالت کالیفرنیای آمریکا، ممنوع اعلام شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :