آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 68486
تاریخ انتشار : 26 بهمن 1393 10:19
تعداد بازدید : 836

از نارضایتی تا سرمایه گذاری عظیم خصوصی های ICT

هفته گذشته معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، از آمادگی بخش خصوصی برای سرمایه گذاری یک صد هزار میلیارد ریالی در این حوزه در سال آینده خبر داد.

فرشید رضایی
به گفته وی این سرمایه گذاری ها بیشتر در بخش های اپراتورها، گسترش شبکه تلفن همراه و تلفن ثابت، بخش خدمات دولت الکترونیک و خدمات روستایی انجام خواهد شد.
این اظهارات و رقم بالای مذکور در حالی عنوان می شود که بسیاری از شرکت های خصوصی حوزه ICT نسبت به وضعیت کسب و کار خود اظهار نگرانی و ناراحتی می کنند. در این میان اگر برخی شرکت های این حوزه که از موقعیت انحصاری خود سود برده و همچنان به کسب درآمد می پردازند را کنار بگذاریم، کم نیستند شرکت هایی که در حال کوچک شدن و تعدیل نیروهای خود هستند. از سوی دیگر همین چندی پیش بود که وزیر ارتباطات از خصوصی ها انتقاد کرد که دایما منتظر حمایت دولتی نباشند و خود نیز دست به کار شوند.
از این رو مشخص نیست بخش خصوصی که درآمد نامطمئنی از کار خود دارند، چگونه رقم سنگین 10 هزار میلیارد تومانی را برای توسعه زیرساخت های ICT هزینه خواهد کرد؟ از این رو جادارد تا معاون وزیر ارتباطات که گفته اند بخش خصوصی برای این حجم سرمایه گذاری در سال آینده اعلام آمادگی کرده، نام این شرکت ها را نیز اعلام فرمایند.
این در حالیست که هفته گذشته و در جریان یکی از سفرهای استانی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وی خطاب به فعالان بخش خصوصی گفت: انتظار ما آن است که ابتدا فعالان و پژوهشگران و بخش خصوصی یک جوشش و کوششی را در درون خود ایجاد کنند آنگاه از ما به عنوان یک حا می طلب کمک کنند.
این نخستین بار نیست که وزیر ارتباطات خصوصی ها را خطاب قرار داده و از آنها می خواهد که اول خود به حرکت افتاده و سپس از دولت کمک بخواهند. منظور مشخص وزیر ارتباطات لزوم سرمایه گذاری بخش خصوصی در صنعت ICT است. وزیر ارتباطات پیش از این و در نشست پر حاشیه ای که در اتاق بازرگانی ایران داشت نیز سخنان مشابهی را بر زبان رانده بود. به هر حال سخنان ماه های گذشته وزیر ارتباطات گویای چیز دیگری است و وی همچنان منتظر تحرک و نشانه ای از سوی خصوصی هاست و خصوصی ها نیز چشم به کیسه دولت دوخته اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :