آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 68503
تاریخ انتشار : 26 بهمن 1393 10:43
تعداد بازدید : 650

رییس سازمان توسعه تجارت؛

تعرفه واردات کالاهای مصرفی در سال ۹۴ تغییر نمی کند

رییس سازمان توسعه تجارت در نشست خبری که به بهانه برگزاری نمایشگاه ایران در 3 کشور عراق، افغانستان و قطر برگزار شده بود، اعلام کرد: تعرفه واردات کالاهای مصرفی و واسطه ای تغییری نخواهد کرد.

فناوران-  ولی الله افخمی در رابطه با بازنگری تعرفه واردات کالا در سال آینده با ارایه توضیحاتی افزود: تعرفه واردات کالاهای مصرفی و واسطه ای تغییری نخواهد کرد، همچنین تعرفه واردات مواد اولیه ای که امکان تولید آنها در کشور وجود ندارد نیز در سال آینده با تغییری روبه رو نخواهد شد. 
وی اضافه کرد: تعرفه واردات برخی از کالاهایی که تولید آنها در کشور عملیاتی شده است، به منظور حمایت از تولید داخل تغییر می کند. رییس سازمان توسعه تجارت با تاکید بر اینکه ما قصد نداریم با تغییر تعرفه ها در بازار تنش به وجود آوریم، گفت: در صورت پذیرش دولت در مورد سطح تعرفه ها هم در مورد سطح تعرفه ها نیز به اقداماتی دست خواهیم زد، اما به طور طبیعی سطح تعرفه به دلیل کاهش طبقات تقلیل پیدا می کند.
افخمی در ادامه صحبت های خود در خصوص تصمیمات دولت برای کمک به صادرکنندگان گفت: در شورای عالی صادرات تاکنون 3 جلسه برای بررسی مشکلات صادرکنندگان برگزار شده است، حتی معاون اول رییس جمهور نیز تاکیدات زیادی را در حل و فصل مشکلات صادرکنندگان عنوان می کند. 
افخمی در رابطه با حجم صادرات کشور طی 10 ماه نخست امسال نیز گفت: 5 میلیارد و 112 میلیون دلار رقم صادراتی ایران در 10 ماهه نخست به شمار می آید اما این رقم به هیچ عنوان با توجه به پتانسیل کشور مناسب نیست و باید برای افزایش آن و ارتقای حجم محصولات صادراتی خود تلاش بیشتری را انجام دهیم.وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر ابهامات صدور روادید برای صادرکنندگان در کشور عراق و افغانستان نیز به ارایه توضیحاتی پرداخت و گفت: دریافت یا ارایه روادید به صادرکنندگان ایرانی در کشورهای عراق و افغانستان مشکل خاصی ندارد. البته ما برای تسهیل حضور صادرکنندگان در بازار دو کشور عراق و افغانستان اقدامات لازم را انجام خواهیم داد. 
رییس سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه در 10 ماهه نخست امسال صادرات غیرنفتی کشور 42 میلیارد و 600 میلیون دلار بوده است، گفت: این رقم نسبت به مدت مشابه خود در سال گذشته از لحاظ ارزشی 24.2 درصد رشد داشته است. از لحاظ وزنی نیز این حجم صادرات 7.3 درصد رشد را تجربه کرده است. 
افخمی با تاکید بر اینکه این حجم صادرات نشان می دهد ما به لحاظ کیفی محصولات با ارزشی به کشورها صادر کرده ایم، افزود: واردات ما نیز در 10 ماهه نخست امسال 43 میلیارد و 700 میلیون دلار بوده است که از لحاظ ارزشی رشد 15.4 درصدی و از لحاظ وزنی 34 درصد رشد را کسب کرده است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :