آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 68520
تاریخ انتشار : 26 بهمن 1393 11:4
تعداد بازدید : 1118

در اجلاس امنیت سایبری و محافظت از حقوق مصرف‌کنندگان

اوباما فرمان ایجاد مرکز امنیت سایبری را امضا کرد

باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده جمعه شب گذشته در دانشگاه استنفورد در واشنگتن در «اجلاس امنیت سایبری و محافظت از حقوق مصرف کنندگان کاخ سفید» حاضر شد و سخنرانی کرد. بارک اوباما در این مراسم، فرمان اجرایی را امضا کرد که هدف آن تشویق شرکت ها و سازمان ها به اشتراک گذاشتن اطلاعات بیشتر درمورد تهدیدات امنیتی با حکومت و یکدیگر است. وی همچنین بر تشدید تدابیر امنیتی برای محافظت سایبری تاکید کرد. اوباما در بخشی از سخنانش گفت: یکی از تناقض های بزرگ قرن جدید به فضای سایبری مربوط است. همان فناوری هایی که از آن برای استفاده های خوب بهره گرفته می شود، می تواند برای ضربه زدن به کار گرفته شود و آسیب های جدی به بار بیاورد. همه می دانیم که باید چه کار انجام بدهیم. باید پدافند دفاعی ما تقویت شود و از حملات سایبری بیشتر جلوگیری کنیم. ما باید فضای سایبری را امن تر سازیم. باید همکاری ها در سراسر جهان در این زمینه بهبود پیدا کند.

نسترن صائبی
وی افزود: این کار فقط وظیفه آمریکا نیست، بلکه باید به صورت بین المللی انجام شود. البته همین مساله سبب می شود کارها بسیار پیچیده تر شود، زیرا بسیاری از کشورها با تعهد ما برای فضای باز سایبری هم سو نیستند. با این حال، دنیای سایبری در سراسر جهان گسترده است. باتوجه به اینکه مصرف کنندگان بیش از هر زمان دیگری به دریافت خدمات از طریق فضای سایبری مبادرت می کنند، مخاطرات مطرح در این حوزه افزایش یافته است. مصداق آشکار این مساله، حمله سایبری کره شمالی به پایگاه اینترنتی شرکت سونی است. 
  درخواست از شرکت ها برای پیوستن به دولت
باراک اوباما، در هنگام امضای فرمان مقابله با تهدیدات سایبری، از شرکت های خصوصی خواست که برای مقابله با این تهدیدات و همچنین تهدیدات تروریستی، بیش از پیش با دولت همکاری کنند. او که در جمع یکهزار نفر از نمایندگان شرکت های کامپیوتری، دانشگاهیان و انجمن های دفاع از آزادی در اینترنت، در پالو آلتوی کالیفرنیا سخن می گفت، اعلام کرد: بخش بزرگی از شبکه های انفورماتیک و زیرساخت های حیاتی ما در بخش خصوصی هستند و این بدان معناست که دولت به تنهایی نمی تواند کاری را از پیش ببرد. اما بخش خصوصی هم نمی تواند به تنهایی کاری انجام دهد، چون دولت است که معمولا به روزترین اطلاعات درباره آخرین تهدیدات را در دست دارد.
وی همچنین گفت: ما امروز می خواهیم اقدامات خود را در این زمینه گسترش بدهیم. من امروز دستور جدید ریاست جمهوری امضا می کنم تا تبادل بیشتر اطلاعات درباره تهدیدهای سایبری در درون بخش خصوصی و بین بخش دولتی و بخش خصوصی آمریکا انجام شود. این کار سبب می شود شمار بیشتری از شرکت ها و صنایع تشویق شوند تا سازمان ها و کانون هایی را برای تبادل اطلاعات با هم به وجود بیاورند. این سازمان ها و کانون ها می توانند استانداردهای مشترکی را به اجرا بگذارند که از جمله آن، محافظت از حریم شخصی و آزادی های مدنی است تا دولت بتواند اطلاعات مربوط به تهدیدها را با آسانی بیشتری با این مراکز مبادله کند. این رویه باعث می شود کار شرکت ها برای دسترسی به اطلاعات محرمانه درباره تهدیدهای سایبری و اطلاعات مربوط به منظور محافظت بهتر از شرکتهای شان آسان تر شود.
رییس جمهور آمریکا امیدوار است قانونی را به تصویب برساند که شرکت های تامین کننده این اطلاعات از حمایت حقوقی برخوردار شوند. اما پس از رسوایی های مربوط به برنامه های نظارتی آمریکا که در پی افشاگری های ادوارد اسنودن ایجاد شد، اکنون جوی از بی اعتمادی حاکم شده است. یکی از اهداف برگزاری کنفرانس امنیت سایبری بازگرداندن اعتماد بین دولت اوباما و آمریکایی هاست. پس از چندین مورد حمله کامپیوتری علیه شرکت های بزرگ همچون سونی که به کره شمالی نسبت داده شد، واشنگتن احساس می کند زمان عمل و مقابله با مشکل فرا رسیده است.
  مدیران غول های فناوری دعوت اوباما را رد کردند
در کنار اوباما، تیم کوک، مدیرعامل شرکت اپل نیز در کنفرانس امنیت سایبری سخنرانی کرد. این در حالی است که بر اساس گزارش بلومبرگ، مارک زوکربرگ و مریسا مه یر، مدیران اجرایی فیس بوک و یاهو و همچنین لری پیج و اریک اشمیت از مدیران گوگل دعوت ها برای مشارکت در کنفرانس را رد کردند و این شرکت ها همگی مدیران پایین رتبه خود را برای حضور در این کنفرانس اعزام کردند.
اختلافات میان این شرکت ها و دولت آمریکا زمانی پیدا شد که کاخ سفید از این شرکت ها خواسته بود تا اطلاعات بیشتری به نیروهای امنیتی ارایه دهند. غیبت مدیران یاهو و فیس بوک در این جلسه، حکایت از عدم رغبت آنها برای ارایه اطلاعات خصوصی کاربران شان به دولت تلقی شده است.
  تیم کوک: مجبور به فروش اطلاعات شخصی مشتریان مان نیستیم
تیم کوک، مدیر عامل اپل هم با ایراد سخنانی از حقوق اپل برای حفاظت از حریم خصوصی مشتریانش دفاع کرد. وی تاکید کرد که او خود را متعهد به ارایه بهترین محصولات و خدمات به جهان و نه فروش اطلاعات شخصی افراد می داند. وی گفت: برای اپل خیلی مهم است که از حقوق بشر محافظت کند. مردم به ما اطمینان کردند و بیشتر اطلاعات شخصی شان را با ما به اشتراک گذاشته اند. کمترین کار این است که از اطلاعات آنها محافظت کنیم. وی افزود: تاریخ به ما نشان داده است که به خطر انداختن حریم خصوصی می تواند عواقب وخیمی به همراه داشته باشد. تیم کوک سپس گفت: ما هنوز در دنیایی به سر می بریم که مردم در آن از حقوق برابری برخوردار نیستند. بسیاری از مردم هنوز در مورد دین و بیان و حتی کسانی که دوست شان دارند، حس آزادی ندارند. در این دنیاست که اطلاعات می تواند بین مرگ و زندگی 
تفاوت ایجاد کند. 
  هک پی در پی سایت های وابسته به دولت آمریکا
چند روز پیش صفحه توییتر و یوتیوب رسمی فرماندهی مرکزی آمریکا توسط گروه داعش هک شد. هک شدن صفحه رسمی توییتر سنتکام زمانی انجام شد که باراک اوباما درباره اهمیت «امنیت سایبری» صحبت می کرد. طرفداران داعش در صفحه سنتکام در توییتر نوشتند که «سایبر خلیفه» به جهاد سایبری خود ادامه می دهد.
آنها همچنین طی تهدیدی در این صفحه نوشتند: نظامیان آمریکایی، ما داریم می آییم. پشت سرتان را نگاه کنید.
داعش در این صفحه در پیام تهدیدآمیز دیگری نوشته است: ما متوقف نخواهیم شد. ما همه چیز را درباره شما، همسران تان و فرزندان تان می دانیم. داعش قبلا نیز اینجا بوده، ما در کامپیوترهای شما و در تمامی پایگاه های نظامی شما هستیم. هکرها همچنین لیستی از ژنرال ها و نشانی های مرتبط با آنها را نیز منتشر کردند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :