آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6854
تاریخ انتشار : 15 اسفند 1390 8:14
تعداد بازدید : 391

ساخت كوچك ترين هاردديسك مغناطيسي جهان

محققان آی. بی. ام و موسسه تحقیقاتی CFEL آلمان كوچك ترین ابزار ذخیره سازی مغناطیسی را تولید كردند.

ساینس- در این ابزار برای ذخیره هر بیت اطلاعات از 12 اتم و برای ذخیره هر بایت (معادل هشت بیت) تنها از 69 اتم استفاده می‌شود. برای مقایسه لازم به ذكر است كه پیشرفته‌ترین ‌هارد دیسك‌های مغناطیسی امروزی برای ذخیره هر بایت اطلاعات بیش از 500 میلیون اتم را به‌كار می‌گیرند.
در این‌هارد دیسك جدید، بر خلاف‌ هارد دیسك‌های موجود دربازار، از نوعی خاصیت مغناطیسی موسوم به آنتی‌ فرومغناطیس استفاده شده است. در موادی كه دارای این نوع خاصیت مغناطیسی هستند، اسپین اتم‌های مجاور در راستاهایی مخالف قرار می‌گیرند و در نتیجه اتم‌های این نوع مواد بدون تداخل مغناطیسی می‌توانند در فواصل بسیار نزدیك به هم قرار گیرند.
به گزارش ايرنا این نانوهارددیسك مغناطیسی در ابعاد اتمی ‌و با استفاده از یك میكروسكوپ ‌اس.‌تی.‌ام متعلق به شركت آی.‌بی.‌ام ساخته شده است. برای این منظور، گروه‌های شش‌تایی اتم‌های آهن بر اساس الگوی خاصی در كنار یكدیگر قرار گرفتند.
به این ترتیب فضای لازم برای ذخیره یك بیت اطلاعات فراهم می‌شود. با كنار هم گذاشتن هشت جفت از گروه‌های شش‌تایی اتم آهن امكان ذخیره‌سازی یك بایت اطلاعات فراهم می‌شود. این تعداد اتم تنها فضایی به مساحت چهار در 16 نانومتر را اشغال می‌كنند. بنابراین در آینده‌ای نزدیك شاهد عرضه ‌هارددیسك‌هایی با قابلیت ذخیره‌سازی چندین ترابایت اطلاعات و با ابعاد بسیار كوچك خواهیم بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :