آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 68600
تاریخ انتشار : 27 بهمن 1393 11:3
تعداد بازدید : 1372

«یوز» هم به خیل جویشگرهای ایرانی و بومی و ملی و داخلی پیوست

گویی هرروز یک چیزی در فاوای ایرانی مد می شود؛ امروز هم نوبت موتورهای جست و جو یا جویشگرهای بومی است. یک روز گرگر می آید، روز دیگر پارسی جو و حالا هم یوز. داستان این جویشگرها و محتوای فارسی اگر مصداق دقیق آفتابه لگن و شام و ناهار نباشد، فاصله چندانی هم با این معنا ندارد. کسانی که برای تولید محتوا فکری نمی کنند، افتاده اند به فکر حمایت از تولید جست و جوگرمحتوا و جالب اینکه می گویند که مردم خواسته اند! کدام مردم؟ معلوم نیست.گزارش راه اندازی جویشگر فارسی یوز را در ذیل بخوانید.

موتور جست وجوی ایرانی با نام «یوز» با امکان جست وجوی یک میلیارد صفحه فارسی با حمایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات راه اندازی شد.
خبرگزاری مهر- موتور جست وجوی ایرانی «یوز» به نشانی
 yooz.irامکان جست وجوی صفحات وب را برای کاربران ایرانی فراهم کرده است.
مهدی نقوی مدیر و طراح این پروژه در مراسم رونمایی از موتور جست وجوی ایرانی گفت: ۹۳ درصد خریداران اینترنتی از جویشگرها استفاده می کنند. همجنین افزون بر ۹۰ درصد بازدید مجدد از سایت های اینترنتی مبتنی بر هدایت جویشگرها است.
مدیر پروژه موتور جست وجوی ایرانی با بیان اینکه ۸۵ درصد ترافیک هدفمند در اینترنت توسط موتورهای جستجو ایجاد می شود، از رتبه ششم  ایران در میان کشورهای دنیا در استفاده از موتور جست وجوی گوگل خبر داد و گفت: ایرانی ها روزانه ۲۵ میلیون بار از گوگل بازدید می کنند. هم اکنون در بین ایرانی ها، گوگل نه تنها ستون فقرات اینترنت بوده، بلکه ستون فقرات زندگی ایرانی ها شده است.
مدیر پروژه موتور جست وجوی ایرانی گفت: برای جلوگیری از حرکت در فضای کاملا تاریک وب و استفاده از موتور جست وجوی گوگل پروژه ایرانی موتور جست وجوی «یوز» طراحی و ایجاد شده است تا کاربران ایرانی بتوانند درخواست های خود را در این فضا دنبال کنند. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در مراسم رونمایی از نخستین موتور جست وجوی بومی تاکید کرد: ایران قصد رقابت با موتور جست وجوی گوگل را ندارد.
محمود واعظی با بیان اینکه این موتور جستجو برای نخستین بار در کشور در این ابعاد راه اندازی شده است، گفت: قرار است روز 27 اردیبهشت دومین موتور جست وجوی ایرانی با نام پارسی جو نیز توسط بخش خصوصی و با حمایت وزارت ارتباطات فناوری اطلاعات رونمایی شود که هم اکنون نسخه آزمایشی آن توسط دانشگاه یزد به بهره برداری رسیده است.
وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه ما به دنبال این نیستیم که با گوگل رقابت کنیم افزود: قصد محدودیت استفاده از گوگل را برای کاربران ایرانی نداریم و قصدمان این است که سرویس هایی را ایجاد کنیم که نیازمندی و مطالبات مردم را پاسخ دهند و مردم با توجه به نیازشان از سرویس های داخلی با کیفیت 
استفاده کنند. وی با تاکید بر اینکه حق مردم است که از هر موتور جست وجویی که به مطالباتشان پاسخ می دهد برای جستجو در صفحات وب استفاده کنند، گفت: بازار فناوری اطلاعات رقابتی است و باید بتوان خدماتی را ارایه کرد که مردم با آزادی عمل و حق انتخاب به دلیل کیفیت بالا بتوانند از آن استفاده کنند. وی با بیان اینکه براساس برآوردها، راه اندازی موتور جست وجوی ملی تا 3 سال، سوددهی نخواهد داشت گفت: بر این اساس حمایت مالی از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات صورت می گیرد تا تولیدکننده در تامین سخت افزار و سرور مشکل مالی
 نداشته باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :