آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 68617
تاریخ انتشار : 27 بهمن 1393 11:26
تعداد بازدید : 1308

ادامه ابهامات در طرح قطع سیم‌کارت‌های بی‌هویت

وصل سیم کارت های قطع شده تنها با سند مالکیت ممکن است

در حالی که از سال ها قبل رگولاتورهای مختلف درگیر ساماندهی به سیم کارت های بی هویت واگذار شده در بازار بودند اما تاکنون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی حاضر به ارایه آمار شفافی در باره تعداد این سیم کارت ها نشده است.

فناوران- در حال حاضر رگولاتوری در شرایطی پایان مهلت ارسال کد ملی سیم کارت های بی هویت را اعلام کرده که همچنان با کلی گویی در حال رسیدگی به این مساله بوده و اطلاعاتی از دستاوردهای این طرح و میزان سیم کارت های بی هویت منتشر نشده است. به هر حال هر چند که در طول دو روز گذشته آماری از تعداد سیم کارت های یک طرفه شده وجود ندارد و حتی مشخص نشده که آیا این طرح به مرحله اجرایی یعنی یک طرفه شدن خطوط رسیده است یا خیر اما همچنان نکات ابهام آمیز بسیاری پیرامون اجرای این طرح وجود دارد. 
 ضمانت اجرایی وجود دارد؟ 
به عنوان مثال خبرگزاری تسنیم از کارشناس بخش موبایل یکی از مراکز مخابراتی که در صورت قطعی سیم کارت های همراه اول قادر است با ارایه مدارک مانند دفاتر امور مشترکان، سیم کارت را فعال کند پرسیده که اگر سیم کارت را بدون انتقال سند یا به شکل دستی از دوست، آشنا یا غریبه ای خریداری کرده و به کد ملی آنها دسترسی وجود نداشته باشد باید چکار کرد؟ گفته است: اگر سیم کارت اعتباری دارید جای هیچ نگرانی نیست اما اگر مشترک 0912 یا دایمی هستید حتما باید مالک اصلی را به همراه خود برای وصل مجدد سیم کارتی که احیانا ممکن است قطع شود، داشته باشید.
وی حتی در پاسخ به این سوال که من حتی سند سیم کارت اعتباری را هم که به نام فرد دیگری است به همراه ندارم، آیا باز هم می توانید فعال کنید؟، گفت: بله مشکلی نیست. این کارشناس گفته است که شما کافی است تا سیم کارت تان را در پوکه (بدنه سیم کارت)  قرار دهید و کپی از آن بگیرید و با کپی کارت ملی به مرکز مخابراتی بیاورید تا سیم کارت به نام تان شود.
جالب است در حالی این سیم کارت به نام فرد بدون سند می خورد که ممکن است مالک اصلی راضی نباشد یا حتی در بدبینانه ترین حالت سیم کارت دزدی باشد. اما این خانم کارشناس برای این بخش هم پاسخ داشت و در این باره گفت: ما برای سند زدن بدون حضور مالک از شما تعهد می گیریم به همراه امضا و اثر انگشت تا اگر زمانی مالک اصلی به سراغ سیم کارتش آمد یا حتی دزدی بود، شما قابل پیگیری باشید.با این حال اما همراه اول این موضوع را غیر ممکن دانسته است. استدلال همراه اول این است که برای انجام این کار مشترک سیم کارت های اعتباری باید بدنه سیم کارت را پیش از ارایه مدارک هویتی جهت احراز هویت ارایه کند.بنابراین هیچگاه اتفاق نمی افتد که سارقان سیم کارت را به همراه بدنه بدزدند؛ از طرفی مشترکانی که سیم کارت های آنها دزدیده می شود اقدام به سوزاندن آن می کنند تا سو استفاده ای از آن صورت نگیرد.اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار در ارتباط با اینکه اگر سیم کارت مشترکی که مالک آن نیست بدون اجازه صاحب اصلی به نام زده شود چگونه رفتار می شود نیز گفت: در این راستا هم اگر مالک اصلی رضایت نداشته باشد، سیم کارت را به نام نخواهیم زد.
 فقط با مدارک اصلی سیم کارت وصل می شود
رییس کانون کشوری دفاتر پیشخوان خدمات دولت هم می گوید: اگر سند همراه مشترکان سیم کارت های قطع شده نباشد، دفاتر پیشخوان از وصل مجدد معذورند.
علی فلاح حقیقی با بیان اینکه سیم کارت های جعلی به زودی و طی هفته جاری قطع می شوند، افزود: دفاتر پیشخوان دولتی که امور مشترکان اپراتورهای موبایل هستند آمادگی لازم جهت فعالسازی مجدد سیم کارت های قطع شده را دارند.
وی عنوان کرد: مشترکانی که این هفته سیم کارت شان قطع می شود تنها کافی است با در دست داشتن کارت ملی و سند سیم کارت به این دفاتر مراجعه کنند تا اطلاعات آنها در سیستم رایانه ای ثبت شود.او افزود: مدارک مورد نیاز برای وصل مجدد خطوط همان مدارکی است که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی جهت قطع نشدن خطوط درخواست کرده بود.
رییس کانون کشوری دفاتر پیشخوان خدمات دولت با بیان اینکه اگر سند همراه مشترکان سیم کارت های قطع شده نباشد، معذور از سرویس دهی هستیم، گفت: طبق قوانین اگر مالک مراجعه نکند، خدمتی را ارایه نمی کنیم مگر اینکه رگولاتوری شرایط خاصی را در نظر بگیرد.وی در پاسخ به این سوال که گفته می شود بیش از 11 میلیون سیم کارت بدون هویت در کشور وجود دارد، اگر این ها قطع شود ظرفیت لازم برای پاسخگویی حضوری در دفاتر کشوری را دارید؟، گفت: 16 هزار دفتر پیشخوان شهری و روستایی با افراد متخصص حاضر در آنها داریم. گمان نمی کنم اگر سیم کارت های جعلی قطع شود مشترکان به یکباره هجوم بیاورند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :