آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 68640
تاریخ انتشار : 27 بهمن 1393 11:51
تعداد بازدید : 949

چشم کامپیوتری مایکروسافت بهتر از انسان می بیند

محققان مایکروسافت ادعا کردند که نخستین سیستم کامپیوتری را اختراع کرده اند که از نظر دید و تشخیص اشیا بهتر از انسان هاست.

Gigom- در حالی که تخمین زده شده که انسان تصاویر مجموعه داده ImageNet را با نرخ خطای 5/1 درصد تشخیص می دهد، تیم مایکروسافت ادعا کرده که سیستم مبتنی بر یادگیری پیشرفته ای ابداع کرده که نرخ خطای کمتری نسبت به انسان دارد و این خطا 4/94 درصد است. 
نتایج تحقیقات این تیم در حالی منتشر شده است که کمتر از یک ماه پیش، نتایج تحقیقی مشابه از سوی شرکت چینی بایدو منتشر شده بود. این شرکت چینی یک ابرکامپیوتر در کشور خود ساخته است که نرخ خطای دید آن 98/5 درصد است. قبل از آن نیز تیمی از محققان گوگل در سال 2014، سیستم یادگیری عمیقی را ابداع کرده بودند که نرخ خطای آن در چالش ImageNet حدود 6/66 بود. 
محققان مایکروسافت اعلام کردند: براساس دانش ما، سیستم دید کامپیوتری ما توانسته است برای نخستین بار انسان را در چالش تشخیص بصری شکست دهد. 
آنها همچنین گفتند: البته از زاویه منفی، الگوریتم ما هنوز در مواردی اشتباهاتی دارد که انسان ها خیلی خوب آنها را از نظر بصری تشخیص می دهند. به ویژه برای مواردی که نیاز به درک یا دانش سطح بالایی دارند.  این محققان همچنین اعلام کردند: درست است که الگوریتمی که نوشته ایم، نتایج بسیار خوبی در مجموعه داده خاصی به همراه داشته، اما نمی توان ادعا کرد که به طور کلی، این دید ماشینی در تشخیص اشیا از دید انسان بهتر عمل می کند...با این حال، معتقدیم که نتایج آزمایش های ما نشان می دهد که این الگوریتم پتانسیل خوبی برای رقابت با دید انسانی دارد.  ژیان سان، یکی از محققان مایکروسافت در پستی در وبلاگش توضیح داد: انسان ها هیچ مشکلی در تشخیص و تمیز دادن یک گوسفند و گاو ندارند. اما کامپیوترها در تشخیص این دو حیوان نمی توانند درست عمل کنند. با این حال، زمانی که قرار باشد نژادهای گوسفند را در یک گله تشخیص داد، کامپیوترها از انسان ها بهتر عمل خواهند کرد.  وی افزود: این کامپیوتر می تواند یاد بگیرد که به جزییات تصاویر بیشتر بپردازد. در این صورت است که تفاوت هایی خواهد دید که انسان نمی بیند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :