fanavaran
آخرین اخبار
   
  کد خبر : 6913
  تاریخ انتشار : 16 اسفند 1390 9:12
  تعداد بازدید : 381

  معاون علمی وفناوری رییس جمهوری:

  شبكه ملی ابررایانه ای كشور تا پایان امسال رونمایی می شود

  معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: شبكه ملی ابررایانه ای كشور با اتصال 12 ابررایانه در سراسر كشور تا پایان امسال رونمایی می شود.

  ایرنا- دكتر نسرین سلطانخواه افزود: ابررایانه‌های ملی شیخ بهایی و امیركبیر درسال 89 رونمایی شدند و در فاز دوم قرار است، با پیوستن 10 ابررایانه در مراكز تحقیقاتی و پژوهشی كشور شبكه ملی ابررایانه‌ای ایران راه‌اندازی شود.
  وی گفت: فاز اول ایجاد ابررایانه‌ها در كشور بود و فاز دوم ایجاد شبكه ملی ابررایانه‌ای كشور است. این شبكه در سال‌های آینده با پیوستن دیگر ابررایانه‌ها گسترش خواهد
  یافت.
  سلطانخواه خاطرنشان كرد: قدرت ابررایانه‌های متصل به شبكه ملی ابررایانه‌ای كشور (شبكه گرید ملی) حداكثر سه ترافلاپس است و بر طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده قدرت محاسباتی ابررایانه‌ها در شبكه گرید ملی در مراكز مختلف علمی و پژوهشی به طور یكسان خواهد بود.
  وی افزود: ابررایانه‌هایی كه تا پایان امسال رونمایی می‌شوند، به عنوان ابررایانه‌های جانبی به ابررایانش‌های اصلی و مادر یعنی ابررایانه شیخ بهایی و امیركبیر متصل
   می‌شوند.
  معاون علمی و فناوری رییس جمهوری یادآور شد: این ابررایانه‌ها در حوزه‌هایی چون هواشناسی، صنایع دفاعی و پروژه‌های تحقیقاتی پرریسك كاربرد دارند و با استفاده از این ابررایانه‌ها می‌توان به شبیه سازی سامانه‌های پیش‌رانش برای شبیه سازی دارورسانی به سلول‌های بدن اقدام كرد و همچنین از این ابررایانه‌ها می‌توان در تحقیقاتی كه نیاز به محاسبات عظیم دارند، استفاده كرد.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :