آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 69878
تاریخ انتشار : 10 اسفند 1393 11:23
تعداد بازدید : 794

دردسرهای سازمان امور مالیاتی برای صادرکنندگان

نایب رییس کنفدراسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران گفت: خریداران کالا به ویژه صادرکنندگان، مالیات بر ارزش افزوده را پرداخت می کنند ولی برای استرداد آن باید ماه ها در انتظار باشند، چرا که سازمان امور مالیاتی سازوکار درستی برای این مساله ندارد و اجرای اشتباه قانون مالیات بر ارزش افزوده چیزی جز دردسر برای این بخش نداشته است.


ایسنا- محمد لاهوتی گفت: علی رغم همه تمهیداتی که دولت، وزارت اقتصاد و مسوولان مرتبط برای حل مشکل مالیات بر ارزش افزوده و استرداد آن به صادرکنندگان در نظر گرفته اند، به دلیل پیچیدگی های خاص در روند مالیات بر ارزش افزوده، این نوع مالیات در همه بخش های اقتصادی دریافت نمی شود و همین موضوع سبب شده سازمان امور مالیاتی برای رسیدگی و تشخیص استرداد مالیات بر ارزش افزوده با مشکلاتی از جمله زمان بر بودن رسیدگی 
مواجه شود. 
وی افزود: از آنجاکه در تمام کشورهای دنیا این مالیات از تمام مصرف کنندگان کالا دریافت می‎شود و هر کالایی که به خریدار فروخته می شود بخشی از آن مالیات بر ارزش افزوده است، استرداد آن به راحتی و سهولت قابل پرداخت است. 
لاهوتی ادامه داد: به عنوان نمونه در تمام کشورهای پیشرفته دنیا حتی کسانی که شهروند آن کشور نباشند و به عنوان گردشگر یا بازرگان وارد آن کشور شوند، مالیات بر ارزش افزوده تمام کالاهای خریداری شده غیرمصرفی در مبادی خروجی به خریدار مسترد می شود. 
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: با توجه به این مسایل و شرایط کنونی، بخشی نگری باعث شده عملا خریداران کالا به ویژه صادرکنندگان، مالیات بر ارزش افزوده را پرداخت کنند ولی برای استرداد آن ماه ها در انتظار باشند. 
وی در عین حال تاکید کرد: با توجه به اینکه یکی از راهکارهای درآمدی دولت، دریافت مالیات است بازنگری و اصلاح قانون در این زمینه بسیار ضروری 
است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :