آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 69976
تاریخ انتشار : 11 اسفند 1393 10:50
تعداد بازدید : 1390

از 18 تا 25 اسفند

جشنواره خرید «دوشنبه بازار اینترنتی» برپاست

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ایران دومین جشنواره خرید اینترنتی با عنوان دوشنبه بازار اینترنتی را برگزار می کند.


فناوران- به گفته رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت، این جشنواره با هدف شناخت بیشتر و کمک به توسعه تجارت الکترونیک در نیمه دوم اسفندماه برگزار می شود.
 محمد گرکانی نژاد با بیان این مطلب که در ایام نزدیک به عید نوروز، با افزایش تقاضا و نیاز مردم به برخی از کالاهای مصرفی مواجه هستیم، گفت: بر این اساس وزارت صنعت برای توسعه خرید اینترنتی یک هزار سایت معتبر را در قالب جشنواره فروش ویژه در دسترس مردم قرار خواهد داد تا خریداران خریدی راحت با صرف وقت و انرژی محدود را داشته باشند.
به گفته وی، جشنواره دوشنبه بازار اینترنتی ایران از 18 تا 25 اسفندماه برگزار می شود و در قالب سایت eshop.fest.ir در دسترس مردم قرار خواهد گرفت و تاکنون 600 سایت که دارای نماد اعتماد الکترونیکی هستند برای حضور در این جشنواره ثبت نام کرده اند. 
گرکانی نژاد افزود: پیش بینی ما این است که تعداد سایت های شرکت کننده در این جشنوراه به بیش از یک هزار سایت برسد. 
گرکانی نژاد در مورد میزان تخفیف های ارایه شده به خریداران از فروشگاه های مجازی حاضر در این جشنواره گفت: شرکت کنندگان در جشنواره تخفیف هایی از 30 تا 35 درصد را برای محصولات خود در نظر گرفته اند و در ضمن هیچ محدودیت کالایی نیز در زمینه عرضه کالاها در این جشنواره وجود ندارد.
اما در مورد برخی از کالاها محدودیت هایی از لحاظ میزان تخفیف در نظر گرفته شده وجود دارد تا از بروز از مشکلات جلوگیری شود. به عنوان مثال میزان تخفیف در نظر گرفته شده برای کالاهای حوزه آی تی در حدود 5 درصد است.
وی در مورد سطح کیفی محصولات ارایه شده در این جشنواره هم گفت: برای نظارت بر کیفیت و قیمت محصولات ارایه شده از سوی عرضه کنندگان با اصناف و سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان هماهنگی انجام داده ایم.
وی با اشاره به اینکه ایران رشدی سریع و چشمگیر در زمینه توسعه تجارت الکترونیکی داشته است، گفت: حجم خرید از طریق تجارت الکترونیکی در سال 2014 در دنیا 1.4 تریلیون دلار بوده و پیش بینی می شود که حجم تبادلات در آسیا و اقیانوسیه که ایران را نیز شامل می شود، در سال 2015 با افزایش بیش از 30 درصدی روبه رو شود.
به گفته وی، بر اساس آمارهای جهانی، خریدهای اینترنتی یک سوم کل تجارت در آسیا و اقیانوسیه را از آن خود خواهد کرد.
رییس مرکز تجارت الکترونیکی وزارت صنعت در مورد وضعیت استفاده از اینترنت در سبد خرید مردم در ایران نیز گفت: بر اساس آمار ارایه شده از سوی بانک مرکزی و براساس تراکنش هایی که در این بانک ثبت شده است، پیش بینی می شود که تا پایان سال 93 در حدود 50 هزار میلیارد تومان خرید از طریق اینترنت انجام شده باشد که این رقم نسبت به سال 92 با رشد 229 درصدی را نشان می دهد.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مردم چقدر می توانند به کیفیت کالا و پولی که از طریق اینترنت و سایت ها پرداخت می کنند اعتماد کنند، گفت: برای تمامی سایت هایی که مورد تایید وزارت صنعت باشند، نماد اعتماد الکترونیکی با آرم و طراحی خاص درنظر گرفته شده است که در صفحه اول سایت های معتبر قرار می گیرد و افراد در صورت بروز هر مشکلی  از سوی این سایت ها می توانند شکایت خود را به مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت مطرح کنند و در صورت محرز شدن تخلف، با این سایت ها برخورد خواهد شد.
البته به شرط آنکه افراد از سایت های غیرمعتبر، خرید اینترنتی خود را انجام ندهند. چرا که در این صورت این سازمان مسوولیتی در قبال سایت هایی که نماد اعتماد الکترونیک ندارند، به عهده نمی گیرد.
وی ادامه داد: بیش از 7 هزار و 200 سایت در کشور نشان اعتماد الکترونیکی دریافت کرده اند که این نشان، موید کیفیت و قیمت محصولات مندرج در سایت هاست.
این مقام مسوول در وزارت صنعت، معدن و تجارت به خریداران توصیه کرد از سایت هایی که فاقد نشانه اعتماد هستند، خریدی انجام ندهند. چرا که اگر سایتی دارای این نماد باشد در صورت تخلف مردم می توانند شکایات خود را از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت پیگیری کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :