آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 70015
تاریخ انتشار : 11 اسفند 1393 11:47
تعداد بازدید : 1448

مردم از مزیت‎های چکاوک استانی بی خبرند

سامانه مبادله الکترونیکی چک (چکاوک) که دو سال از طراحی آن در نظام بانکی کشور می‎گذرد پس از اجری آزمایشی جنجال بر انگیز در تهران و حرف حدیث‎هایی که پیرامون آن به وجود آمد حالا مسیرش را استان به استان می‎پیماید.

فناوران-  این سامانه چند ماه قبل برای اولین بار به صورت یکپارچه وارد سیستم بانکی شد اما آماده نبودن برخی زیرساخت‎ها باعث شد بانک مرکزی چند روز نگذشته مجبور به عذرخواهی شود. بعد از آن بود که تصمیم گرفته شد استان به استان و با احتیاط بیشتر این سامانه راه‎اندازی شود. 
 23 استان به چکاوک وصل شدند 
آخرین خبرها از نحوه اجرای این سامانه در کشور نشان می‎دهد که استان های خوزستان، چهار محال بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد نیز  به چکاوک وصل شدند. بر این اساس 23 استان شامل استان‎های زنجان، قم، البرز، قزوین، سمنان، همدان، کرمانشاه، کردستان، لرستان، ایلام، مرکزی، گلستان، مازندران، تهران، اردبیل، گیلان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کرمان، سیستان و بلوچستان، خوزستان، چهار محال بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد به طرح مبادله چک به صورت الکترونیکی پیوسته‎اند.خبرنگار فناوران برای اطلاع از میزان آگاهی مردم از مزیت‎های این سامانه، از مشتریان در شعب بانک‎های مختلف در تهران نظر خواهی کرد. که حاصل آن نشان می‎دهد اکثر آنها با این سامانه آشنایی کمی دارند. مدیر یکی از شعب بانک ملت در این باره معتقد است: مهم راه‎اندازی درست و اصولی این سامانه است وقتی سامانه راه بیافتد مردم کم کم  با خدمات آن آشنا می‎شوند. اما یکی از مدیران شعب بانک تجارت نظر دیگری دارد.  او می‎گوید: هر چقدر این سامانه بهتر برای مردم معرفی شود آنها  حمایت بیشتری از سیستم بانکی در این زمینه خواهند داشت و اگر یک روز به دلایلی این سامانه مشکلی داشت با لحاظ کردن این مزیت‎ها تحمل و صبر بیشتری به خرج خواهند داد. 
به نظر می‎رسد رییس کل بانک مرکزی هم با نظر دوم موافق است چرا که در چهارمین همایش بانکداری الکترونیکی و نظام‎های پرداخت از مسئولان بانک مرکزی به دلیل کم کاری در اطلاع رسانی در این خصوص گله کرد. ولی الله سیف گفت: استقرار سامانه چکاوک یک پروژه عظیم است و اطلاع رسانی در این زمینه در شان این پروژه نبوده است. 
به هر حال هر چه هست فعلا این سامانه از استان‎های مختلف شروع شده و هنوز در مرحله آزمایش قرار دارد. 
  کاهش انتظارات 
بر اساس این گزارش در حال حاضر بانک‎های کشور هم از اجرایی شدن این سامانه ابراز رضایت دارند اما کارشناسان یک نکته کلیدی را گوشزد می‎کنند. به عقیده کارشناسان بانکی این سامانه می‎تواند در کاهش زمان  و هزینه‎های وصول چک‎های بین بانکی موثر باشد اما برای موفقیت در این زمینه باید مردم را با مزیت‎های آن آشنا کرد. ضمن اینکه انتظارات مطرح شده از این سامانه را کاهش داد. پیش از این  ادعا شده بود که با راه‎اندازی این سامانه حجم چک‎های برگشتی کاهش خواهد داشت اما نگاهی به کارکردهای تعیین شده برای این سامانه نشان می‎دهد این انتظاری کاذب است. کارشناسان یکی از پیش شرط‎های موفقیت این سامانه را اصلاح این گونه انتظارات می‎دانند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :