آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 70124
تاریخ انتشار : 12 اسفند 1393 10:51
تعداد بازدید : 1657

رییس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا:

مجرمان سایبری ایران 16-17 ساله هستند

به گفته رییس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات (فتا) ناجا، جرایم سایبری در کشور امسال نسبت به سال قبل بیش از دو برابر افزایش داشته است.


ایرنا- سرهنگ علی نیک نفس در حاشیه همایش امنیت در فضای سایبری در مشهد گفت: با توجه به جدید بودن فضای سایبری و فناوری محور بودن این فضا، مجرمان این جرایم نسبت به سایر مجرمان سن کمتری دارند.
وی افزود: وجود شکاف بین نسلی در جامعه، نبود نظارت لازم بر جوانان و نوجوانان و ناآگاهی والدین نسبت به تهدیدات و آسیب های این فضا موجب شده است که نوجوانان بیشتر در معرض این گونه آسیب ها
 قرار بگیرند.
وی میانگین سنی مجرمان سایبری را 16 و 17 سال عنوان کرد و افزود: حملات هک که در کشور روی می دهد، اغلب ناشی از مسلط بودن جوانان و حضور بیشتر آنان در این فضا و نظارت کم والدین روی فرزندان است.
وی با اعلام اینکه 91 درصد جرایم سایبری کشور کشف می شود، گفت: این جرایم اغلب با انگیزه مالی روی می دهد و بیش از 80 درصد آن به صورت برداشت غیر مجاز از حساب های بانکی الکترونیکی است.
وی افزود: بخش دیگری از جرایم سایبری نیز شامل هتک حرمت و حیثیت است که بازهم با انگیزه مالی و به قصد اخاذی صورت می گیرد.
به گفته وی، به دلیل توسعه فضای بانکداری الکترونیکی و افزایش کارت های الکترونیکی بانکی شاهد رشد این جرایم هستیم که در این زمینه نیاز به آموزش بیشتر و تقویت حوزه پیشگیری، ایفای نقش رسانه ها در این حوزه و آموزش های سیستم بانکی به مشتریان در استفاده مناسب از ابزارهای مربوطه وجود دارد.
نیک نفس با بیان اینکه پیچیدگی جرایم سایبری در ایران نسبت به کشورهای پیشرفته کمتر است گفت: همین امر باعث می شود قدرت کشف بیشتری داشته باشیم ضمن آنکه این امر بیانگر توان و دانش پلیس نیز هست.
نیک نفس با بیان اینکه پلیس فتا از سال 1389 راه اندازی شده است، گفت: در این مدت حدود 20 هزار پرونده جرم سایبری در کشور رسیدگی شده است.
وی بابیان اینکه براساس تقسیم کار انجام شده بخشی از جرایم اینترنتی از قبیل کلاهبرداری های پیامکی در حوزه پلیس آگاهی رسیدگی می شود، اظهار داشت: پلیس سایبری به صورت تخصصی به پرونده های جرایم سایبری می پردازد. 
به گفته وی بیش از 75 درصد افرادی که در پلیس فتا استخدام شده اند مهندس حوزه نرم افزار، فناوری اطلاعات و رشته های مرتبط هستند.
نیک نفس افزود: در کنار دوره های تخصصی که این افراد گذرانده اند دوره های ویژه پلیسی، کارآگاهی و حقوقی نیز برای آنان برگزار و تلاش شده است توان و تخصص آنان در این زمینه ارتقا یابد. 
وی طرح همیاران پلیس فتا را از جمله طرح های این مجموعه عنوان کرد و گفت: تلاش می شود نخبگان، دانشجویان و اقشاری که در فضای سایبری فعالیت جدی دارند در قالب این طرح به عنوان همکار برای توسعه فضای سایبری و تقویت امنیت در این فضا به کار گرفته شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :