آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 70133
تاریخ انتشار : 12 اسفند 1393 11:5
تعداد بازدید : 1241

ارایه نرم افزار ارزیابی عملکرد سیستم های تبدیل متن به گفتار فارسی

در راستای ارزیابی عملکرد سامانه های تبدیل متن به گفتار فارسی، نرم افزاری با عنوان SETASSS برای سهولت این امر از سوی دبیرخانه شورای عالی اطلاع رسانی تهیه شد.

 دبیرخانه شورای عالی اطلاع رسانی- بسیاری از این سامانه ها مانند تبدیل متن به گفتار، ترجمه ماشینی، بازیابی اطلاعات، غلط یابی، خلاصه سازی و طبقه بندی متون، اطلاعات را در یکی از قالب های مهم زبان طبیعی یعنی متن دریافت می کنند. در تبدیل متن به گفتار ضمن دریافت ورودی در قالب متن، خروجی در قالب دیگری از زبان طبیعی یعنی گفتار ظاهر می شود.
هدف از این پروژه که به سفارش دبیرخانه شورای عالی اطلاع رسانی توسط آزمایشگاه پردازش هوشمند داده های چندرسانه ای دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر انجام شده است، معرفی و ارایه روش و دستورالعمل های ارزیابی، داده ها و نرم افزار ارزیابی برای اغلب اجزای تشکیل دهنده سامانه های پردازش زبان طبیعی و سنتز گفتار بوده است.
در این میان به سامانه های تبدیل متن به گفتار توجه بیشتری شده است و برای انجام این ارزیابی ها نرم افزار جامعی با عنوان  SETASSS که سرواژه “ System For Evaluation of Text Analysis and Speech Synthesis Systems ”  است و “سامانه ای برای ارزیابی روش های پردازش متن و سیستم های ستنز گفتار” معنا می شود، نیز ارایه شده است.
این نرم افزار برای سهولت انجام ارزیابی ها تهیه شده است و بستر مشترکی را برای ارزیابی روش ها و سامانه های پردازش متن و سنتز گفتار برای محققان فراهم می آورد.
در این پروژه تلاش شده است که ضمن معرفی روش های ارزیابی بصورت مستقل از زبان و ارایه دستورالعمل های ارزیابی، در اکثر موارد داده های ارزیابی برای زبان فارسی تهیه و در اختیار گذاشته شود.
در حال حاضر نسخه بتا از نرم افزار جامع SETASSS در سایت دبیرخانه ارایه شده و پس از رفع مشکلات احتمالی نسخه نهایی آن ارایه می شود.
کاربران می توانند گزارش مشکلات احتمالی برنامه را به رایانامه دبیرخانه شورای عالی اطلاع رسانی به آدرس info@scict.ir
ارسال کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :