fanavaran
آخرین اخبار
   
  کد خبر : 7014
  تاریخ انتشار : 17 اسفند 1390 0:53
  تعداد بازدید : 377

  ژلی که خود را ترمیم می کند

  مهندسان دانشگاه کالیفرنیا سن دیه گو موفق به ساخت هیدروژلی شده اند که می تواند پس از وارد شدن آسیب به سرعت خود را ترمیم کرده و به حالت اولیه باز گردد.

  پاپ سای– هیدروژل‌ها موادی نیمه جامد و کشسانی هستند که از زنجیره‌هایی از مولکول‌های پلیمری ساخته شده‌اند. ویژگی آبدوست بودن این ژل‌ها آنها را به نسخه‌ای مناسب برای نسوج طبیعی تبدیل می‌کند زیرا با توجه به محتوی بالای آبی این مواد می‌توانند انعطاف‌پذیری و دیگر ویژگی‌های بافتی عناصر زیستی را شبیه سازی کنند.
  از این رو این ژل‌ها همواره در مصارف پزشکی از قبیل ساخت چارچوب‌هایی برای مهندسی نسوج و یا انتقال دارو استفاده می‌شوند. با این همه، تا کنون تلاش زیادی برای خود ترمیم شدن این ژل‌ها پس از بریده شدن یا شکافته شدن انجام نگرفته بود. محققان دانشگاه کالیفرنیا دریافتند، کلید ایجاد قابلیت خود ترمیمی ‌در هیدروژل‌ها یافتن زنجیره‌های قطع شده و اتصال دوباره آنها خواهد بود. سپس محققان تلاش کردند، به واسطه مکانیزمی‌به نام مولکول‌های "زنجیره جانبی معلق" قابلیت خود ترمیمی‌را در ژل‌ها به وجود آورند.
  این مولکول‌ها مانند زایده‌هایی که از ساختار اصلی زنجیره پلیمری آویزان شده‌اند، قطعات یدکی را به وجود می‌آورند و زنجیره‌های قطع شده می‌توانند به آن متصل شوند. شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای نشان داد که طول این مولکول‌ها نقشی حیاتی رادر ایجاد خود ترمیمی‌ژل‌ها به عهده دارند.
  به علاوه قدرت خود ترمیمی ‌این هیدروژل‌ها را می‌توان به واسطه تغییر سطح اسیدیته یا PH محیط دچار تغییر کرد. به این شکل در محیطی که PH پایین است، شدت اتصالات هیدروژل‌ها بسیار قوی‌تر و PH بالاتر موجب تضعیف پیوندها می‌شود. چنین ویژگی‌هایی استفاده از این ژل‌ها را برای استفاده در محیط‌های اسیدی ایده‌آل خواهد ساخت.محققان قصد دارند، در قدم بعدی هیدروژل‌هایی متنوعی را به وجود آورند که در محیط‌های مختلف با PH متفاوت دچار شکافتگی و اتصال می‌شوند تا به این شکل کاربرد آنها برای استفاده در محیط‌های مختلفی که صرفا اسیدی نیستند، ایجاد شود. این ماده می‌تواند به تولید نسل جدیدی از پلاستیک‌های خود ترمیم شونده و مواد ترکیبی منجر شود که می‌توانند به واسطه ترمیم آسیب‌های وارد شده طول عمر طولانی داشته باشند.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :