آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 70152
تاریخ انتشار : 12 اسفند 1393 11:24
تعداد بازدید : 1062

عضو کمیسیون نرم‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران:

بازارموتورهای جست وجو تابع عرضه و تقاضاست

عضو کمیسیون نرم افزار سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران (نصر) علت استقبال نکردن از موتورهای جست وجوی ایرانی را نبود نگاه جامع در طراحی این موتورها دانست و گفت: این تصور وجود دارد که موتورهای ایرانی مطالب را به صورت فیلتر شده ارایه می دهند که نتیجه به دست آمده مورد خواست کاربر نیست و همین امر از دلایلی است که باعث می شود جست وجوگر های ایرانی مورد استقبال قرار نگیرند.

ایسنا- فرهاد الیشایی با بیان این که دولت ها باید هزینه های بیشتری را صرف حمایت از شرکت های نرم افزاری کنند، افزود: با این حال دولت ها بیشتر هزینه ها را به پروژه هایی اختصاص می دهند که در آنها نگاه امنیتی است. 
وی در مورد هزینه بر بودن طراحی و به کارگیری جست وجوگرها گفت: در کشور ما سال ها هزینه هایی صرف پروژه هایی شده است که نتیجه اندک داده و از جمله نمونه های آن طراحی موبایل ایرانی بود که میلیارد ها هزینه صرف آن شد. 
عضو کمیسیون نرم افزار سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران با بیان این که موتورهای جست وجو باید با شرکت های زیادی رقابت کند، گفت: موتور جست وجویی که بخشی از نتیجه ها را نشان ندهد مورد استقبال قرار نخواهد گرفت.  الیشایی در پاسخ به این سوال که آیا کشور های دیگر نیز پروژه هایی را برای ایجاد موتور جست وجو در نظر می گیرند؟ گفت: ممکن است جست وجوگر های زیادی وجود داشته باشد، اما بازار آنها تابع عرضه و تقاضاست و هر روز قرار نیست یک موتور جست وجوگر جدید به این بازار اضافه شود. 
وی با بیان این که معمولا هدف از طراحی موتورهای جست وجو یا هدف های درآمدی است یا دولتی گفت: برای مثال گوگل یک جست وجوگر درآمدی است که دارنده آن از این طریق پول به دست می آورد، اما باید مشخص شود که هدف از طراحی موتورهایی ایرانی چه بوده است. این عضو کمیسیون نرم افزار سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران افزود: به نظر می رسد که هدف از طراحی جست وجوگر های ایرانی مقاصد دولتی بوده است زیرا منافع مالی ندارند و اگر نگاه دولتی در طراحی این برنامه ها به کار رفته است باز هم باید توجیه کاربری داشته باشد.  الیشایی با بیان این که اگر برای استفاده از موتورهای جست وجوی داخلی جلوی موتورهای جست وجوی جهانی در کشور گرفته شود، مردم به سراغ فیلتر شکن ها خواهند رفت، گفت: با ایجاد محدودیت نمی توان جلوی استفاده از چنین سرویس هایی را گرفت. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :