آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 70163
تاریخ انتشار : 12 اسفند 1393 11:33
تعداد بازدید : 1144

موسسات مالی و اعتباری نمی گذارند سامانه ارزی به سامان برسد

داستان موسسات مالی و اعتباری بدون مجوز از آن قصه‎های دنبال داری است که به نظر نمی‎رسد حالا حالاها به پایان برسد. سال‎هاست بانک مرکزی در صدد سرو سامان دادن به وضعیت این موسسات است اما کاری از پیش نمی‎برد. ظاهرا قدرت‎های ماورایی پشت این موسسه‎ها است.

فناوران – هر وقت هم  برنامه‎های  کلان در نظام بانکی به نتیجه مطلوب و دلخواه نمی‎رسد پای این موسسات به عنوان عامل تخلف به میان می‎آید. وقتی بانک مرکزی به همه بانک‎های کشور بخش نامه داد که نرخ‎های پرداختی سود به سپرده‎ها را کاهش دهند تا از این طریق زمینه کاهش نرخ سود تسهیلات همراستا با کاهش تورم فراهم شود. بانک‎ها با طراحی فرمول‎هایی این بخش نامه را دور زدند. بعد از روشن شدن موضوع همه مدیران بانکی به ساختمان میرداماد فرا خوانده شدند تا دلیل تخلف خود را بیان کنند. متهمان اصلی در این مورد موسسه‎های مالی و اعتباری بدون مجوز شناخته شدند که بدون اعمال دستورات بانک مرکزی بانک‎ها را وادار به رقابت ناسالم می‎کنند. از این دست مثال‎ها فراوان می‎شود بر شمرد اما حالا پای اتهامی سنگین‎تر به میان آمده است

  اختلالات ارزی و موسسه‎های بدون مجوز
یکی از برنامه‎های بانک مرکزی برای سامان دادن بازار آزاد ارز راه ‎اندازی سامانه اینترنتی اعلام نرخ به نام سنا بود. این طرح از اول بهمن به اجرا درآمده اما هنوز هیچ تاثیری بر کاهش فعالیت دلالان و سامان یافتن بازار نداشته است. مقصر اما ظاهرا  معلوم شده است موسسات مالی و اعتباری در این بازار هم رد پا به جا گذاشته‎اند. این را روز گذشته معاون نظارت بانک مرکزی اعلام کرد. 
حمید تهرانفر درباره اینکه با نحوه عملکردی که موسسات مالی و اعتباری دارند آیا می‎توان بخشی از نابسامانی های به وجود آمده در بازار ارز، مسکن و طلا طی چند سال اخیر را به شکل‎گیری این مؤسسات و عدم نظارت صحیح بر عملکرد آنها نسبت داد؟  گفت: «تردیدی نیست  که این عبارت درست است. حتی بنده احتمال می دهم کارهایی انجام شود که از نظر اجتماعی نیز منشا برخی مشکلات باشد.»
معاون نظارت بانک مرکزی گفت: شاید زمانی عنوان می شد که فعالیت مؤسسات غیرمجاز و متخلف چندان مؤثر نیست، اما امروزه شاهدیم و ثابت شده که برخی از آن ها با اقدامات شان برای کشور بحران ایجاد کرده اند؛ بر این اساس تمام مؤسسات مالی موظف به داشتن شناسنامه برای انجام فعالیت و همچنین پرداخت نرخ سود مصوب بانک مرکزی هستند. وی اضافه کرد: برخی از این موسسات در سال های گذشته برای سودآوری بیشتر بدون در نظر گرفتن شرایط بازار و مصلحت عمومی کشور وارد بازار هایی از جمله ارز، سکه و مسکن شدند و با اخلال در این بازار ها موجب ضرر و زیان افراد بسیاری شدند. در واقع سود این موسسات از ضرر فعالان در این بازار ها محقق می شود. ضمن ارایه توضیحاتی در رابطه با فعالیت مخرب موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز تاکید کرد: بانک مرکزی با این موسسات اتمام حجت کرده و در صورت ادامه تخلفات به شدت با آنها برخورد خواهد کرد.

  عملکرد خطرناک موسسات مالی
معاون نظارت بانک مرکزی همچنین به برخی از تخلفات موسسات غیرمجاز اشاره کرد و گفت: با وجود توافق بانکها برای ساماندهی نرخ سود سپرده و پرداخت حداکثری آن تا 22 درصد، برخی از مؤسساتی که مشکل دارند از راه‎های دیگر نرخ سود توافقی را دور می زنند و از آنجایی که می خواهند ضعف نقدینگی خود را بپوشانند، نرخ سود سپرده بیشتری را به مردم می پردازند.
تهران فرگفت: موسسات غیرمجاز بسیار خطرناک عمل می‎کنند و عموما با هیچ یک از قواعد بانکی انسی نداشته و با بنیانی تهی و خالی به حیات متزلزل و خطرناک خود ادامه می دهند.

  بانک‎ها موسسات غیر مجاز خدمت ندهند
تهرانفر در ادامه با بیان نحوه نظارت بانک مرکزی به عنوان تنها نهاد قانونی متولی این امر بر مؤسسات اعتباری یادآور شد: این موسسات در برهه ای از زمان به طور گسترده ای ایجاد شدند و متاسفانه اراده جدی برای برخورد با آنها وجود نداشت. اما یکی از اقدامات قابل تقدیری که سابق بر این انجام شد ادغام برخی از این موسسات با یکدیگر و بانک ها بود که امکان نظارت بر آن ها را بیشتر می کرد. وی شناسایی تمامی موسسات را امری زمان بر عنوان کرد و گفت: با این وجود اکنون در حال شناسایی این موسسات در سطح کشور هستیم و از مردم هم خواستیم تا اگر اطلاعی از وجود این موسسات دارند از طریق سایت در اختیار بانک مرکزی قرار دهند.  
تهرانفر با اشاره به دیگر اقدامات بانک مرکزی برای شناسایی و ساماندهی موسسات مالی بیان کرد: از سویی با همکاری نیروی انتظامی و قوه قضائیه نیز در حال پیگیری قانونی موضوع هستیم و از سویی دیگر از سایر بانک ها نیز خواستیم تا از ارایه خدمات به موسسات فاقد مجوز خودداری کنند و اگر تخلفی از بانک ها هم مشاهده شود با آن ها برخورد می کنیم.
معاون نظارت بانک مرکزی با بیان اینکه ما برای صرافی ها، صندوق ها، تعاونی ها و لیزینگ ها راه را هموار کرده ایم و اگر اقدام نکنند مسوولیت با خودشان است، تاکید کرد: بر اساس گزارش های منتشر شده تصمیم گرفتیم که اگر این وضعیت ادامه یابد حتما اسامی بانک ها و مؤسسات متخلف را اعلام کنیم. با این مؤسسات مذاکره کرده ایم و آنها هم قول مساعد داده اند که از این به بعد موارد را رعایت کنند ولی اگر نتوانند بر مشکلات نقدینگی شان فایق آیند، بانک مرکزی مجبور است با روش‎های سخت‎تری با آنها برخورد کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :