آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 70263
تاریخ انتشار : 13 اسفند 1393 11:3
تعداد بازدید : 1639

امید تازه‌برای شرکت‌های فناوری اطلاعات

وزارت ارتباطات عضو کارگروه تشخیص صلاحیت دانش بنیان ها شد

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات همراه با وزارت جهادکشاورزی، با تصویب هیات وزیران به کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت ها و موسسات دانش بنیان و نظارت بر اجرا اضافه شدند.

فناوران- در حالی که به نظر می رسید جای نماینده وزارت ارتباطات در کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت ها و موسسات دانش بنیان حسابی خالی است، هیات وزیران نسبت به اصلاح این موضوع اقدام کرد.
در همین راستا اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری، تصویب نامه هیات وزیران با موضوع اصلاح بندهایی از آیین نامه اجرایی قانون حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات را ابلاغ کرد که طی آن دو وزارتخانه جهاد کشاورزی و ارتباطات و فناوری اطلاعات به جمع کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت ها و موسسات دانش بنیان و نظارت بر اجرا پیوستند. 
براساس این گزارش، هیات وزیران در جلسه  93/11/26 به استناد ماده 13 قانون حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات مصوب 1389، آیین نامه اجرایی این قانون در 9 بند اصلاح شده است که حضور نمایندگان وزارتخانه های مذکور در کارگروه ارزیابی شرکت های دانش بنیان به تصویب رسیده است.  معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، و صندوق نوآوری و شکوفایی نمایندگانی در کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت ها و موسسات دانش بنیان و نظارت بر اجرا دارند. رییس این کارگروه سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری است. همچنین براساس این مصوبه، برای حمایت بیشتر از شرکت های دانش بنیان، نرخ برخی تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی کاهش یافته است.
 تسهیلات ویژه دانش بنیان در INOTEX2015
هم زمان با انتشار این خبر، رییس پارک فناوری پردیس معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: تمامی شرکت های دانش بنیان کشور می توانند از ظرفیت اعطای تسهیلات ویژه در چهارمین نمایشگاه بین المللی فناوری و نوآوری (INOTEX2015) مانند تخصيص تسهيلات براي قراردادهاي انتقال فناوري و جوايز صادرات فناوري و محصولات دانش بنيان، برای توسعه تعاملات فناورانه بین المللی خود بهره برداری کنند. مهدی صفاری نیا افزود: این نمایشگاه با پشتیبانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مرکز همکاری های فناوری و نوآوری ریاست جمهوری، از 19 تا 22 خرداد ماه در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار می شود. وی افزود: این نمایشگاه با رویکرد بسترسازی برای تعریف همکاری های فناورانه بین المللی در جهت استفاده از توانمندی های کشورهای مختلف دنیا (انتقال فناوری های بروز دنیا) برگزار می شود.
صفاری نیا گفت: این نمایشگاه در گام های نخست فعالیت در طول سه دوره برگزاری خود شاهد حضور شرکت های فناور، کارآفرینان، بازرگانان و فعالان اقتصادی از کشورهای ایران، روسیه، اوکراین، بلاروس، هند، آلمان، انگلیس، ترکیه، کره جنوبی و چین بوده است، چنانچه در نمایشگاه های گذشته حدود 180 شرکت خارجی در حوزه های نانوفناری، زیست فناوری، ICT، الکترونیک، مکانیک و مکاترونیک، اپتیک، هوافضا، انرژی های نو و تجدید پذیر و نفت و گاز دستاوردها و محصولات خود را ارایه کردند.
به گفته رییس پارک فناوری پردیس معاونت علمی، در سومین دوره این نمایشگاه (INOTEX2014) موفقيت هاي مطلوبي حاصل شد كه امضاي تفاهم نامه تبادل فناوری بین ایران و کشورهای شرکت کننده، به ارزش 6 میلیون دلار از آن جمله بود. 
وی درباره چشم انداز برگزاري چهارمین دوره این نمایشگاه بیان کرد: با برنامه ریزی های صورت گرفته، پیش بینی می شود در INOTEX2015،  120 شركت فناور خارجي به نمايندگي بیش از 15 کشور دنیا در كنار 60 شركت ايراني در حوزه های مختلف فناوری حضور به هم رسانند و توانمندی های فناورانه خود را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دهند.
صفاری نیا در مورد به امکان تخفیف در هزینه های اجاره غرفه برای شرکت های خارجی توضیح داد: امکان ارایه تخفیف ویژه تا 70 درصد، جهت ترغیب شرکت های فناوری توانمند خارجی، با توجه به توان فناوری و اعتبار هر شرکت وجود دارد. 
رییس پارک فناوری پردیس معاونت علمی افزود: تمامی شرکت های دانش بنیان کشور می توانند از ظرفیت و تسهيلات ايجاد شده در اين نمايشگاه برای توسعه تعاملات فناورانه بین المللی خود بهره برداری کنند.
براساس این گزارش، اطلاعات و شرایط حضور در نمایشگاه INOTEX2015 در پایگاه اینترنتی این رویداد قابل دسترسی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :