آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 70299
تاریخ انتشار : 13 اسفند 1393 12:4
تعداد بازدید : 1593

در نشست کمیسیون اینترنت نصر تهران اعلام شد

قیمت اینترنت با ارایه مجوزهای FCP افزایش نمی یابد

رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران دیروز در نشستی خبری با حضور رییس و نایب رییس کمیسیون اینترنت و دبیر سازمان ضمن ارایه گزارشی از روند تهیه، تدوین و صدور پیش نویس پروانه جدید ارتباطات ثابت گفت: تعامل کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با بخش خصوصی را باید به فال نیک گرفت و امیدواریم جایگاه رسمی و حق رای نیز به سازمان نظام صنفی رایانه ای داده شود.

فناوران- ناصر علی سعادت افزود: بعد از یک دهه این اتفاق خوشایند افتاد که در جلسات کمیسیون تنظیم مقررات برای بررسی بندبند پروانه های ارتباطات ثابت نماینده ای از سازمان حضور داشته باشد و با نظرات کارشناسی بخش‎خصوصی سرانجام پرونده FCP بسته شد.
وی اضافه کرد: اکنون لازم است یک کرسی در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به نماینده سازمان نظام صنفی رایانه ای ارایه شود تا قبل از صدور پروانه های مختلف مانند اپراتورهای مجازی (MVNO) و غیره با بخش خصوصی نیز تعامل کرده و مشکلات بررسی شود. 
رییس سازمان نظام صنفی تهران با تاکید بر این که نظرات سازمان نصر در جلسات کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات مورد توجه قرار گرفت، تصریح کرد: پیش نویس پروانه های ارتباطات ثابت از تیرماه به صورت رسمی برای سازمان ارسال شد و الز سازمان های استانی درخواست شد تا نظر خود را در این باره اعلام کنند.
سعادت افزود: پس از دریافت نظرات نظام صنفی رایانه ای استان ها خلاصه ای از تمام مطالب ارایه شده تهیه کرده و به رگولاتوری ارسال کردیم
 وی گفت: قرار بود روند بازبینی این مجوز ها در ابتدای سال انجام و مجوزها تصویب شود، اما سازمان نصر از وزارت ارتباطات درخواست کرد که فرصت بیشتری برای بازبینی پروانه ها داده شود.  رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران با بیان این که دولت از ابتدا به فکر وضعیت اینترنت و به روز کردن پروانه های دست اندرکاران این حوزه بود، گفت: در پروانه هایی که قبلا به شرکت ها ارایه شده بود اشکالاتی وجود داشت و همیشه درخواست شرکت های اینترنتی این بود که به جای مجوز های جداگانه یک مدل کلی در نظر گرفته شود. 
وی اضافه کرد: برخی از مجوزهای مختلف که در زمان های متفاوت تنظیم شده بود با یکدیگر همخوانی نداشت و در بسیاری از وظایف هم پوشانی داشتند که این امر موجب مشکلات زیادی شده بود.  او همچنین درباره فعالیت شرکت هایی که نمی خواهند با مجوز FCP فعالیت کنند نیز تاکید کرد: پروانه بعدی که در دستور کار کمیسیون تنظیم مقررات قرار می گیرد، پروانه های CERVCO هستند که در واقع دارندگان این خدمات می توانند خدمات اینترنت ارایه دهند، اما حق شبکه سازی ندارند.  سعادت همچنین با بیان اینکه ارتباط پروانه های صادر شده جدید باید شفاف و روشن باشد، گفت: این ارتباط لازم است در عمل به وجود بیاید، بنابراین طبق درخواست نصر، رگولاتوری تصمیم گرفت که فرصت تقاضا برای پروانه های FCP را تا سه ماه بعد از تنظیم پروانه های CERVCO افزایش دهد. 
  مسوول اعتراض شرکت های غیرعضو نیستیم
رییس نصر تهران در ادامه در پاسخ به اعتراضاتی که از سوی برخی شرکت های اینترنتی در مورد نحوه بازبینی پروانه ها مطرح شده است، گفت: پیش نویس بازبینی پروانه ها برای تمام اعضای سازمان نظام صنفی فرستاده و از آنها در این زمینه نظرسنجی شد. بنابراین هر شرکتی که به صورت غیرقانونی تاکنون به عضویت سازمان نصر درنیامده است و برای خود یک گروه و دسته راه انداخته مسوولیت نظرات آن برعهده این سازمان نیست. 
سعادت درباره فعالیت ISPهای کوچک در پروانه های جدید رگولاتوری گفت: برخی شرکت ها با یک مگ پهنای باند با 50 مشتری خود را ISP می دانند در حالی که به نظر من این سرمایه گذاری اشتباه بوده و بهتر است سرمایه های خود را در زمینه دیگری وارد کند. این شرکت ها در نهایت در عرصه رقابت باید حذف شود. 
  تعرفه های اینترنت بازبینی می شود
رییس سازمان نظام صنفی تهران با بیان اینکه تعرفه های خدمات اینترنتی از سوی رگولاتوری تهیه و به زودی اعلام خواهد شد، گفت: در 10 ساله اخیر تمام قیمت ها رشد صعودی داشته و این امر به علت تورم، افزایش دستمزد و قیمت ارز بوده است و این در حالی است که نرخ استفاده از اینترنت یک روند نزولی داشته است. 
وی تاکید کرد: با توجه به این که نگاه دولت تدبیر و امید این است که وضعیت اینترنت را بهبود ببخشد امیدوارم به بحث قیمت ها نیز نظارت داشته باشند، چرا که در پروانه های جدید ضمن این که FCP ها این اجازه داده می شود خدمات بیشتری را ارایه دهند هزینه های تمام شده این شرکت ها افزایش پیدا می کند.  سعادت همچنین گفت: متقاضیان اخذ مجوز FCP باید 20 میلیارد تومان برای حق لایسنس پرداخت کنند. در عین حال هزینه های جدیدی را به شرکت های ارایه دهنده خدمات اینترنتی تحمیل می کند. بنابراین باید بحث تعرفه ها مدیریت شود تا منافع مصرف‎کنندگان نیز حفظ شود. رییس سازمان نظام صنفی تهران افزود: نزدیک به 10 سال است که بحث خرید پهنای باند در انحصار شرکت زیرساخت بوده و اگر امیدوار باشیم که تا یک سال آینده این روند صحیح شود کار بزرگی صورت گرفته است.
  اینترنت گران نمی شود
در ادامه این نشست محمدرضا کریمی رییس کمیسیون اینترنت نصر تهران گفت: یکی از نکات مثبت پروانه های ارتباطات ثابت امکان ایجاد شبکه سازی به شرکت های PAP بود که تا قبل از این برای دریافت شبکه به مخابرات وابسته بودند. 
او افزود: در گذشته پروانه ها تکنولوژی محور بوده و با پروانه های جدیدی صادر شده است، رقابت در لایه های مختلف شکل می گیرد که این امر به تقویت اینترنت و رضایت کاربران می انجامد. 
کریمی همچنین درباره لزوم تغییر در قیمت های اینترنت گفت: مجوز های جدیدی که صادر شده است با توجه به این که هزینه های بیشتری برای شرکت های اینترنتی دارند 17 تا 20 درصد قیمت های نهایی افزایش پیدا می کند، اما این افزایش قیمت با تغییر در قیمت سایر هزینه ها و تعدیل آنها ممکن است کمتر باشد. 
در توضیح این مطلب علی توسلی نایب رییس کمیسیون اینترنت سازمان نصر نیز با بیان اینکه تصویب پروانه ها روال منطقی را طی کرده است، گفت: تا به حال تاکید دولت براین بوده است که قیمت های اینترنت افزایش پیدا نکند، اما با پروانه های جدید هزینه های شرکت های اینترنتی افزایش پیدا می کند که این امر یا باید به صورت یارانه جبران شود که این کار درستی نیست یا این که باید در قیمت های اینترنت بازبینی شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :