آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 7086
تاریخ انتشار : 20 اسفند 1390 9:46
تعداد بازدید : 687

گردهمایی دارندگان ایده‌های بکر در کنفرانس TED لس‌آنجلس

کار گروهی را از روبات ها بیاموزیم

هفته گذشته در کنفرانس TED در لس آنجلس هر کسی که حضور داشت، حرفی برای گفتن داشت و این کنفرانس از همیشه جالب تر بود. این کنفرانس با تم فناوری، سرگرمی و طراحی به یک برند جهانی تبدیل شده است. این کنفرانس از سال 1984 تاکنون هر ساله برگزار می شود و روش کار آن به گونه ای است که سخنرانان 18 دقیقه فرصت دارند ایده های جالب خود را در مورد راهکارهای تغییر جهان و حل مشکلات بزرگ دنیا مطرح کنند. در واقع، در این کنفرانس ایده های بکر و جالبی مطرح می شود که به قول سازمان دهندگان آن «ارزش مطرح شدن در جهان را دارد» و اگرچه تا چند سال آینده قابل تحقق نباشند، اما دروازه های امید را به روی همه باز می کنند. البته برخی از این ایده ها ربط چندانی به فناوری ندارد، اما می تواند به طرح های فناورانه ای که در آینده ساخته خواهند شد، کمک کند.
گفتنی است که موضوع اصلی کنفرانس TED 2012 طیف وسیع (Full Spectrum) بود. کریس اندرسون، سازمان دهنده TED در ابتدای این کنفرانس سخنرانی کرد. وی در مورد عنوان «طیف وسیع» که برای این کنفرانس در نظر گرفته شده، شرح داد که دلیل این نامگذاری به دو دلیل است؛ یکی مطرح شدن طیف وسیعی از ایده ها و دیگری توسعه گفت وگو ها در جهان برای افزودن بعد دیگری به این ایده ها. در ادامه به سخنان برخی از سخنرانان این کنفرانس می پردازیم:

گزارش: نسنرن صائبی

دونالد سادووی: باتری‌های فلز مایع می‌توانند جهان را نجات دهند
بیل گیتس سرمایه‌گذاری هنگفتی روی فناوری دونالد سادووی (Donald Sadoway)، پروفسور شیمی مواد موسسه فناوری ماساچوست (MIT) کرده بود. ایده سادووی این بود که اگر بتوانیم مقدار زیادی برق را در دورانی که امکان ذخیره‌سازی وجود دارد ذخیره کنیم، می‌توانیم از آن در زمانی‌هایی که برق کمیاب است، استفاده کنیم. اما هم‌اکنون تقاضا و تامین نیروی برق باید متعادل شود. سادووی با اشاره به سالن برگزاری TED گفت: برق مورد نیاز برای روشن شدن لامپ‌های این سالن چند لحظه پیش تولید شده است. پس چطور می‌توانیم با استفاده از باتری‌های غول‌آسا و بدون اینکه قیمت‌های نجومی هزینه کنند، به ایده «ذخیره هم تراز شبکه برق» دست پیدا کنیم؟ این ایده بزرگ و بلندپروازانه سادووی - بلندپروازانه نه به این دلیل که راحت می‌توان به آن دست یافت، بلکه به دلیل اینکه بسیار سخت است- با استفاده از فرآیند ذوب آلومینیوم برای ساخت باتری‌های حجیم از فلز مایع تحقق می‌یابد. وی گفت: اگر می‌خواهید چیزهای کثیف و ارزان بسازید، باید از مواد کثیف نیز استفاده کنید.  

شری ترکل: تلفن‌تان را خاموش کنید
شری ترکل (Sherry Turkle) یکی از ارایه‌دهندگان بانفوذ تئوری‌های جهان آنلاین که کتاب وی با عنوان «زندگی در صفحه نمایش: هویت در دوران اینترنت» در سال 1996 به چاپ رسید، یکی از سخنرانان امسال TED بود. وی این موضوع را مطرح کرد که ما نیاز به صحبت کردن داریم؛ نه اتصال به اینترنت! وی گفت: این ابزارهای امروزی که همیشه و در همه جا در جیب‌مان جا می‌گیرند، ما را از زندگی اصلی‌مان دور می‌کنند و هویت‌مان را تغییر می‌دهند. وی افزود: فناوری به ما توهم همکاری با دیگران را می‌دهد؛ بدون اینکه معنای دوستی در آن نهفته باشد. وی راهکار این امر را اینچنین بیان می‌کند: ما باید واژه «تنها بودن» را دوباره برای خودمان تعریف کنیم.  

ویجی کومار: از روبات‌ها فکر کردن را بیاموزیم
ویجی کومار، پروفسور مهندسی دانشگاه پنسیلوانیا در این مراسم گفت: بیشتر از اینکه به روبات‌ها یاد بدهیم چگونه فکر کنند، باید نحوه تفکر را از آنها بیاموزیم. وی نشان داد که چگونه هلیکوپترهای چهار پره نانو (nano quadrotor) به اندازه کف دست طراحی کرده است. این هلیکوپترها به صورت خودکار ناوبری می‌شوند.
 این ابزارها «روبات‌های هوایی بسیار سریع خودگردانی» هستند که مختصات جغرافیایی موقعیت خود را نسبت به هلیکوپترهای مشابه دیگر شناسایی کرده و همراه با آنها همانند گروهی از مهاجمان فضایی حرکت می‌کنند. در یکی از سایت‌ها، کلیپی از این هلیکوپترهای روباتیک منتشر شده که بسیار جالب است. در این کلیپ، گروهی از این ابزارهای پرنده با هماهنگی کامل و شگفت‌انگیزی به نواختن موسیقی می‌پردازند. می‌توانید این کلیپ را در لینک http://ieet.org/index.php/IEET/more/maynard20120306 تماشا کنید.

گرگ گیج: نحوه کار مغز را از سوسک‌ها بیاموزیم
گرگ گیج، معلم مدرسه‌ای در سانتیه‌گوی شیلی است. وی مطالعات بسیاری در زمینه مغز داشته است، اما وی برای این کار روی مغز انسان کار نکرده، بلکه روی سوسک‌ها مطالعه کرده است. وی علاقه زیادی به سوسک‌ها دارد و از همین طریق نیز به دانش‌آموزانش عصب‌شناسی و علم شیمی مغز را می‌آموزد.
 در مراسم TED، وی یک سوسک را بیهوش کرد و یکی از پاهای آن را کند؛ البته با اشاره به این نکته که «نگران نباشید، پایش دوباره رشد خواهد کرد»! بعد این عضو سوسک را روی اندازه‌گیر خاصی که به یک نوسان‌گر در آی‌پد وصل می‌شد، قرار داد.
وی نشان داد که چگونه پای جدا شده سعی دارد که با مغز سوسک ارتباط برقرار کند. بعد ضربه‌ای به پا زد و نشان داد که این عضو سیگنال مختصری را ارسال می‌کند.
 بعد روی آن دمید و نشان داد که چگونه این پای کنده شده سیگنال بزرگ‌تری را فرستاد.
 بعد از آن موسیقی را در آی‌پد پخش کرد و نشان داد که چطور ارتعاشات ناشی از آن ریتمی را روی پای کنده شده ایجاد کرد. شاید مسخره‌آمیزترین قسمت این آزمایش آن بود که هنوز پای کنده شده سعی می‌کرد سیگنال‌هایی را به مغز بفرستد. گیج گفت که این پای کنده شده سوسک قادر است تا سه روز این کار را ادامه دهد.
منابع: TED و BBC


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :