آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 7142
تاریخ انتشار : 21 اسفند 1390 0:57
تعداد بازدید : 1453

« نهاب » جای امضای دیجیتال را در بانک هامی گیرد

با راه اندازی «نهاب» یا همان سامانه هویت سنجی مشتریان بانکی، دیتابیسی (مرکز داده) ایجاد خواهد شدکه تمام مشتریان بانک ها اعم از حقیقی و حقوقی و در اصناف مختلف در آن احراز هویت می شوند. «نهاب» در شهریور سال ۹۱ اجرایی خواهد. اگر درباره NFC به نتیجه برسیم شاید اجرای کارت هوشمند ضرورتی نداشته باشد.

 اقدامات بانک مرکزی درباره افزایش امنیت اطلاعات بانکی. تفاوت کربنکینگ بانک مرکزی و بانک‌ها. مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی از چند رویداد مهم در حوزه بانکداری الکترونیکی خبر داد، از جمله  تشکیل نظام یکپارچه اطلاعاتی هویتی بانکی که به واسطه  تشکیل سامانه «نهاب» (جایگزین امضای دیجیتال) ایجاد خواهد شد، همچنین احتمال کنارگذاشته شدن طرح کارت‌های هوشمند به واسطه مقوله NFC، روشن شدن تعریف واحد کربنکینگ در خرداد ماه و  الزام بانک‌ها در استفاده از مجوز‌های سخت افزاری  برای استفاده از خدمات اینترنتی در راستای کاهش وقوع پدیده فیشینگ تنها  بخشی از اخباری مهمی بود که ناصر حکیمی در آستانه سال جدید خورشیدی از آنها سخن به میان آورد. مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک در پاسخ به اینکه برای سال آینده درباره اجرای چه طرح‌هایی بیشتر برنامه‌ریزی کرده‌اید، گفت: در سال آینده روی برداشت مستقیم متمرکز خواهیم شد الان با اجرای هدفمندی یارانه‌ها تمام سرپرست خانوارها دارای حساب بانکی هستند و این بستر خوبی است تا فازهای برداشت مستقیم به شکل مطلوب اجرایی شود.
امضای دیجیتال و «نهاب»
مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی همچنین گفت: درخصوص امضای دیجیتالی شرکت‌های مختلفی دخیل هستند که تماما داخلی هستند، ما امیدواریم تا شهریور با توجه به بازار هدفی که مدنظر است راه‌اندازی شود.وی افزود: ابعاد پروژه امضای دیجیتال با توجه به تغییر زیرساخت‌ها متفاوت شده، البته گسترش پیدا نکرده بلکه ماهیت آن عوض شده است. به این شکل که بحث سامانه «نهاب» یا همان سامانه هویت‌سنجی مشتریان بانکی در دستور کار قرار دارد که سامانه بسیار مهمی است و برای نخستین‌بار دیتابیسی (مرکز داده) ایجاد خواهد شدکه مشتریان بانک‌ها، در آن احراز هویت می‌شوند و در این طرح، بحث امنیت داده‌ها در سطوح مختلف به عنوان هدف اصلی در نظر گرفته شده است.«نهاب»، دیتابیسی است که به صورت ساختار واحد تمام مشتریان بانک‌ها در حوزه‌های مختلف در آن ثبت‌نام می‌کنند.حکیمی خاطرنشان کرد: یکی از سرویس‌های «نهاب» این است که اگر مشتریان بانکی بخواهند در فضای اینترنت کار ‌کنند، ابزارهای متنوعی در اختیار آنان قرار می‌گیرد که بتواند تبادلات امن انجام دهند.وی با بیان اینکه پایگاه داده اطلاعات ثبتی افراد  اکنون در ثبت احوال وجود دارد گفت:ما قصد نداریم پایگاه جداگانه‌ای برای بانک‌ها درست کنیم. بحث «نهاب «ایجاد یک پایگاه داده هویتی و اطلاعاتی مربوط به مشتریان حقیقی و حقوقی بانک‌هاست و به عبارت دیگر، مشخصات دیگری که بانک‌ها برای شناسایی مشتری نیاز دارند، در»نهاب» پیش‌بینی کرده‌ایم و البته این مشخصات با مراکز داده‌ای دیگر مانند ثبت احوال کنترل خواهد شد.وی تصریح کرد: در حال حاضر «نهاب» اجرایی شده و امیدواریم در شهریورماه به بهره برداری برسد.
تفاوت» نماد» و «نهاب»
مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی درباره تفاوت «نهاب» و «نماد» خاطر نشان کرد: «نهاب» یک مرکز داده اما «نماد» یک سامانه‌ای است که به «نهاب» متصل می‌شود و از اطلاعات آن استفاده می‌کند.
اعتبارسنجی و «نهاب»
حکیمی در پاسخ به اینکه آیا بین «نهاب» و شرکت اعتبارسنجی ایران تداخل ایجاد نمی‌شود، گفت: ما کاری به شرکت اعتبارسنجی نداریم، هرکسی کار خود را انجام می‌دهد و آن شرکت ارتباطی به کار ما ندارد.
«سناب» و» نهاب»
مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی با بیان اینکه بحث داشبورد بانکی در «سناب» پیش‌بینی شده است، درباره نحوه ارتباط نماد، سناب و نهاب گفت: «نهاب» یک مرکز داده و دیتابیس است که نماد به آن وصل است و نماد برای برخی از رکوردهای نهاب امضای دیجیتال صادر می‌کند. اما در نهاب همه مشتریان بانکی اعم از حقیقی و حقوقی عضو هستند. سناب هم به نهاب وصل شده و به صورت الکترونیکی سرویس ارایه می‌دهد.
حکیمی گفت: با راه‌اندازی نهاب زیرساخت‌های نظارتی تقریبا کامل می‌شود.
همه گزارش‌ها درباره فیشینگ است
وی در خصوص میزان امنیت سامانه‌های بانکی گفت: تاکنون گزارشی درباره کلاهبرداری اینترنتی ناشی از نفوذ غیرمجاز یا دسترسی به حساب مشتری نداشته‌ایم و این به معنا امن بودن سیستم‌های بانک‌هاست و اگر حمله یا هکی هم اتفاق افتاده، دفع شده و  هیچ مشکلی برای مردم رخ نداده است.
وی افزود: بحث فیشینگ خارج از کنترل بانک‌ها است یعنی یک کلاهبردار یک سایت شبیه بانک در جایی نامعلوم ایجاد می‌کند و اطلاعات بانکی مردم را  دریافت و سپس از این اطلاعات سوءاستفاده می‌کند، در نتیجه این اتفاقی است که از کنترل بانک‌ها خارج و تمام پرونده‌های ارسال شده به بانک مرکزی ناشی از همین مساله بوده است.
منبع:پایگاه خبری بانکداری الکترونیکی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :