آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 7148
تاریخ انتشار : 21 اسفند 1390 1:23
تعداد بازدید : 943

بررسی اقدامات دولت در حوزه فناوری اطلاعات در سال 09

پروژه هایی که اجرایی شد ولی کاربردی نشد

سال 90 با نام جهاد اقتصادی در حالی آغاز شد که رضا تقی پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در واپسین روزهای سال 89 از افزایش خدمات دولت در حوزه فناوری اطلاعات و همچنین افزایش 30 درصدی بودجه در این حوزه در سال 90 خبر داده بود.

گزارش : ساره جعفرقلی

تقی‌پور گفته بود: در سال 90 این نوید را می‌دهیم که بسیاری از پروژه‌هایی سال 88 و 89 در زمینه ارایه خدمات الکترونیکی توسط دستگاه‌های اجرایی آغاز شده است، به ثمر می‌رسد و مردم باید منتظر باشند که خدمات بیشتری را به صورت الکترونیکی از دولت دریافت کنند. همچنین که میزان درآمد وزارت ارتباطات و فناورى اطلاعات در سال 90 بالغ بر 1700 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است و شاهد افزایش 25 تا 30 درصدی بودجه این وزارتخانه در لایحه بودجه 90 هستیم.
ولی در آخرین روزهای سال 90 می‌توان به جرات گفت که در این سال هم مانند سال‌های گذشته بسیاری از پروژه‌ها یا اجرایی نشد و یا با تاخیر به بهره برداری رسید که این پروژه‌ها هم، آن‌طور که باید کاربرد آن چنانی برای مردم نداشت.
یکی از این پروژه‌ها خدمات پیشخوان دولت است که سال‌هاست ایجاد شده ولی در سال جاری آنچنان پیشرفت و توسعه‌ای نداشت که به گفته مدیر اجرایی دفاتر پیشخوان دولت دلیل این امر مقاومت برخی دستگاه‌های دولتی برای ارایه خدمات در این دفاتر است.
دیگر پروژه‌ای که می‌توان به آن اشاره کرد و با تاخیر هم افتتاح شد، پروژه شبکه علمی‌ اطلاعات که بعد از چندین ماه تاخیر در بهمن ماه سال جاری افتتاح شد ولی این شبکه هم هنوز برای کاربران دانشگاهی آن کاربرد مورد نظری که در اهداف این شبکه عنوان شده بود، ندارد.
در زیر به مجموعه‌ای از پروژهای دولتی که در سال 90 اجرایی و کاربردی شد، اشاره می‌کنیم.

امنیت ملی در مرکز داده ملی
مركزداده‌ ملي، مركز زيرساختي بسيار مهمي است كه علاوه بر پشتيباني از سرويس‌هاي تحت اينترنت وارتباطات الكترونيكي، وظيفه نگهداري از اطلاعات حياتي و بسيار مهمي كه تاثير قابل توجهي بر روي منافع مملكت را دارند، داراست.
دیتاسنتر ملی که قرار است تمامی‌دیتاهای موجود در کشور را ذخیره کرده و میزبانی تمامی‌ سایت‌های داخلی را به عهده گیرد، به عنوان یک پشتیبان گیری (بک آپ)برای حفاظت از اطلاعات و داده‌های موجود در کشور عملیاتی خواهد شد. با این پروژه ملی در مواقع بحرانی یک مرکزیت خارج از مراکز اجرایی وجود خواهد داشت و دیتاها از بین نمی‌رود.
این در حالی است که مسوولان وزارت ارتباطات قول داده بودند تا سال 90 دیتا سنترملی در اختیار تمام دستگاه‌ها قرار  گیرد.
 در همین حال، هر یک از استانداری‌ها به طور جداگانه نسبت به راه‌اندازی دیتا سنتر اقدام کردند که این پروژه در 10 طرح دولت الکترونیکی جای گرفت.
امضای دیجیتال
براي نخستين بار در كشور استفاده از امضاي ديجيتال با دستور وزير بازرگاني دولت نهم در ثبت سفارش واردات كالا الزامي شد و در سال گذشته، به مدت يك سال به صورت پايلوت به اجرا در آمد. این پروژه قرار بود در نیمه دوم سال جاری به صورت کامل به اجرا در بیاید و تمام بانک‌های ایران و وزارتخانه‌ها از جمله صنعت و تجارت به این امضا مجهز شوند ولی در 25 تیر ماه بنا به  دلایل نامشخصی متصل شدن بانک‌ها به تعویق افتاد و پس از آن دیگر خبری از توسعه این طرح در کشور نبود. ولی با این وجود مسوولان این طرح در وزارت بازرگانی از استفاده چهار هزار بازرگان از امضای دیجیتال در سال جاری خبر دادند و طرح‌هایی مانند افزودن امضای الکترونیکی به کارت هوشمند ملی و افتتاح دومین مرکز صدور امضای دیجیتال میانی در وزارت نفت در حد حرف باقی ماند.
اجرای پرونده الكترونيكي سلامت با امضاي تفاهم‌نامه ميان وزارتخانه‌هاي‌ ICT و بهداشت
در سال جاری تفاهم‌نامه همكاري درخصوص اجراي طرح سامانه پرونده الكترونيكي سلامت «سپاس» با حضور وزراي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات و بهداشت، درمان و آموزش پزشكي به امضا رسيد که با اجرای این طرح در سه استان کشور اجرای پرونده الکترونیکی آغاز شد ولی این طرح با وجود مفید بودن باز هم کاربرد خود را در همان ماه‌های نخست از دست داد ولی وزیر بهداشت در آخرین سخنرانی خود اعلام کرد که به زودی این طرح با جدیت بیشتری پیگیری خواهد شد.
ساير اقدامات  وزارت بهداشت
در سال جاری وزارت بهداشت در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات اقدامات دیگر هم انجام داد مانند  اجراي طرح الكترونيكي بهداشت محيط كه بر اين اساس نرم‌افزار مربوطه طي تعاملاتي با شركت منتخب تهيه گرديد و اين نرم‌افزار كه به طور هوشمند هدايت كننده كارشناسان بهداشت محيط است، هم نسخه تحت PC دارد وهم نسخه تحت PDA كه نظارت‌ها و بازديد‌ها در نسخه تحت PDA ثبت خواهد گرديد، همچنين اين نرم‌افزارمبتني بر GIS نيز است. لازم به ذكر است استفاده از اين سامانه به صورت پايلوت قرار بود در چهار شهرستان از اول شهريور ماه آغاز شود که این امر به آبان ماه سال جاری رسید و اجرایی شد.
فناوری اطلاعات در پارک‌ها  
ثبت 70 اختراع جدید در پارک‌ها و مراکز رشد در طول دو سال گذشته، افزایش تعداد واحدهای فناوری مستقر در پارک‌ها و مراکز رشد از 674 واحد به بیش از یکهزار واحد در سال 90، انعقاد تفاهم‌نامه با صندوق تعاون کشور برای استفاده موسسات مستقر در پارک‌ها و مراکز رشد از تسهیلات این صندوق، طراحی و اجرای سیستم مکانیزه اطلاعات مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری کشور، تبادل 16 تفاهم‌نامه همکاری با دیگر سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی توسط پارک‌ها و مراکز رشد، صدور مجوز تاسیس دو پارک علم و فناوری و یک مرکز رشد از مهم‌ترین برنامه‌های پارک‌های علم و فناوری در سال 90 است.
همچنین می‌توان در این سال به  اقداماتی چون نصب و راه‌اندازی سیستم «رایانه‌ای اطلاعات جغرافیایی» به همراه سرویس شبکه، تهیه، «طراحی و پیاده‌سازی سیستم اطلاعات مکانی جامع سازمان حفاظت محیط زیست» در سازمان محیط زیست، ایجاد پرونده الکترونیکی برای کلیه ایثارگران در بنیاد شهید و امورایثارگران، الكترونيكي نمودن صدور و پرداخت قبوض آب و برق در پنج كلان شهر ديگر، راه‎اندازي سامانه ارتباط با نمايندگان مجلس، باز هم پیگیری ارایه خدمات الكترونيكي از طريق دفاتر پيشخوان دولت در سال 90 را می‌توان از مهم‌ترین برنامه‌های اجرایی این سال نام برد.
براساس این گزارش در سال جاری خبرهای زیادی هم از کارت هوشمند ملی و کارت هوشمند خدمت سربازی و غیره عنوان شد که هنوز هم در جال اجرا شدن است و بیشتر عملیات این موارد به سال آینده موکول شده است.
مروری بر مهم‌ترین عناوین پروژه‌های اجرا شده در سال 90 نشان دهنده این است که با وجود اقدامات بسیار در حوزه فناوری اطلاعات هنوز هم با بسیاری از کشورها حتی کشورهای همسایه از جمله ترکیه فاصله داریم که امیدواریم این عقب ماندگی در سال آینده جبران شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :