آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 71557
تاریخ انتشار : 25 اسفند 1393 11:47
تعداد بازدید : 2384

سیلیکون ولی جایی برای زنان ندارد

تعداد زنانی که در حوزه فناوری مشغول به کارند، بسیار پایین است و همین امر موجب شده که شرکت های بزرگ دست به راهکارهایی برای جذب زنان به کارهای تکنولوژی محور بزنند. در این اثنا، کوچ زیاد زنان از دره سیلیکون آمریکا که مهد فناوری این کشور محسوب می شود، سروصدای زیادی به پا کرده است.

نیویورک تایمز- در یکی از تحقیقاتی که به تازگی انجام شده است، مشخص شده که زنان فناوری که در شهرهای دور از دره سیلیکون و مشخصا کالیفرنیا کار می کنند، به مراتب بهتر و موفق تر از زنانی هستند که در شرکت های این منطقه فعالیت می کنند. موسسه SmartAsset اطلاعاتی از مرکز آمار ایالات متحده درباره وضعیت زنان شاغل فناوری در سراسر کشور جمع آوری و تجزیه و تحلیل کرده است. نتایج این تحقیق نشان می دهند که دره سیلیکون برای زنان فناوری بهشت گونه نیست و کمتر زمینه ارتقای شغلی و شکوفایی توانایی شان را مهیا می کند. در این نتایج مشخص شده است شهر نیویورک سه برابر دره سیلیکون زن شاغل در حوزه فناوری دارد و بهشت زنان فناوری است؛ برخلاف دره سیلیکون که کانون نوآوری در فناوری محسوب می شود.
نتیجه دیگر این تحقیق جدید آن است که میانگین درآمد زنان در دره سیلیکون یک سوم مردان است؛ در حالی که در دو مرکز فناوری دیگر این میانگین بسیار بالاتر بوده و تقریبا با مردان برابر است. 
اخیرا SmartAsset 10 شهر برتری که زنان فناوری در آن فعالیت می کنند را فهرست کرده است. مبنای این رتبه بندی درصد اشتغال زنان در صنعت فناوری، اختلاف جنسیتی در حقوق، میانگین دستمزد زنان فناوری و رشد اشتغال سه سال اخیر زنان در بخش های فناوری است. در هیچ یک از این شهرها نیروی کار زن در بخش فناوری بیشتر از ۳۷ درصد نیست، همچنین وضعیت اشتغال زنان در شهرهای شرقی امریکا مانند واشنگتن بهتر از شهرهای سواحل غربی است.
SmartAsset روی وضعیت اشتغال مردان در حوزه فناوری هنوز نتایج مطالعاتش را منتشر نکرده است، ولی درباره کارگران شاغل در این بخش می گوید که شهر اوهاما بهترین است و پس از آن کلرادو قرار دارد.
گفتنی است که میانگین ملی کار در آمریکا در مورد زنان ۲۵ درصد به ۷۵ درصد مردان است. در شهری مانند واشنگتن میانگین حضور زنان در مشاغل فناوری بالاتر از میانگین ملی و ۳۷ درصد است. به همین دلیل، واشنگتن بهترین شهر برای زنان فناوری است، ولی نکته بسیار حائز اهمیت، وضعیت دره سیلیکون است. شهر سن خوزه رتبه یازدهم را در این تحقیق با تنها ۲۳ درصد زن شاغل در حوزه فناوری دارد و در شهر سانفرانسیسکو وضعیت به مراتب بدتر است و تنها ۲۱ درصد زنان حضور دارند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :