آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 7157
تاریخ انتشار : 21 اسفند 1390 1:51
تعداد بازدید : 555

مدیركل سازمان حمایت مصرف‌كنندگان و تولیدكنندگان

رعایت ضرایب سود پخش كالا توسط شركت های پخش الزامی است

مدیركل دفتر نظارت بر خدمات بازرگانی سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولید كنندگان بر الزامی بودن رعایت ضرایب سود پخش كالا توسط شركت های پخش و عوامل توزیعی تاكید كرد.

ایرنا- رضا محسنی عنوان كرد: رعایت نكردن نرخ سود مصوب اعلام شده از سوی سازمان حمایت مصرف‌كنندگان و تولیدكنندگان، تخلف گران‌فروشی محسوب شده و برابر قوانین جاری موضوعه (قانون تعزیرات حكومتی و قانون نظام صنفی) با متخلفان احتمالی قاطعانه برخورد می‌شود.
به گفته وی، درزمان كنونی برخی شركت‌های پخش با سوءاستفاده از شرایط انحصاری موجود در نظام توزیع كالا و به بهانه‌های واهی از قبیل نوسانات نرخ ارز، افزایش قیمت مواد اولیه و غیره علاوه بر تحمیل برخی هزینه‌های فرآیند توزیع كالا از جمله تبلیغات، ضایعات، سعی فروش، بازاریابی در قراردادهای منعقده با مبادی تامین مربوطه، مبادرت به افزایش قیمت فروش كالاهای توزیعی خود كرده‌اند.
مدیركل دفتر نظارت بر خدمات بازرگانی سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولید كنندگان تصریح كرد: این اقدام برخی شركت‌ها علاوه بر تخلف گران‌فروشی، واحدهای خرده‌فروش را نیز به علت كاهش سود مصوب مربوطه و عدم پوشش هزینه‌های فروش كالاها با مشكلات عدیده‌ای مواجه ساخته است.
محسنی این موضوع را یادآور شد كه براساس آیین‌نامه و ضوابط مصوب فعلی، ضریب سود ناخالص پخش كالا به طور متوسط برای شركت‌های پخش سراسری، منطقه‌ای و استانی به ترتیب 10، 7 و 5 درصد بابت سود و مجموع هزینه‌های فرآیند توزیع كالا از درب مبادی تامین تا در واحدهای خرده‌فروشی در سراسر كشور تعیین شده و لازم‌الاجراست.
وی با یادآوری دوباره به تمامی شركت‌های پخش با هرنوع گستره فعالیت به منظور رعایت ضرایب سود ناخالص پخش مربوطه برای توزیع كالای، افزود: تمام واحدهای صنفی عمده و خرده‌فروش نیز موظف به ایجاد آرامش در بازار مصرف و رعایت ضرایب سود مصوب مربوطه هستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :