آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 7203
تاریخ انتشار : 22 اسفند 1390 9:14
تعداد بازدید : 666

معاون برنامه ریزی و فناوری اطلاعات دانشگاه تهران مطرح کرد:

فراهم شدن مقدمات شورای عالی فضای مجازی از یک سال پیش در دانشگاه تهران

معاون برنامه ریزی و فناوری اطلاعات دانشگاه تهران با اشاره به دو فضایی شدن این دانشگاه اعلام کرد: باید گفت که زیر ساخت شورای عالی فضای مجازی که مقام معظم رهبری دستور راه اندازی آن را دادند از یکسال قبل در دانشگاه تهران ایجاد شده است.

فناوران- سید سعید عاملی در نشست خبری هیات رییسه دانشگاه تهران، با تشریح برنامه پنج ساله دوم این دانشگاه، گفت: در سال گذشته تلاش شد تا کیفی‌ترین فعالیت مرتبط با برنامه پنج ساله دوم دانشگاه، تدوین شود و در این برنامه دانشگاه، مطالعات زیادی صورت گرفت و در نهایت 14 هدف کمی و 20 شاخص کیفی در نظر گرفته شد.معاون برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات دانشگاه تهران با اشاره به برخی از شاخص‌های کمی برنامه پنج ساله دوم دانشگاه تهران اعلام کرد که نسبت واحدهای درسی مجازی به کل واحدها در حال حاضر 0/31 درصد است که امیدواریم در پایان برنامه پنج ساله دوم به 15 درصد برسد.
جنگ نرم و عرصه مجازی ضرورت تشکیل شورای عالی فضای مجازی
در عین حال حجت‌الاسلام‌ دکتر سیدمهدی خاموشی در یادداشتی  در سایت  سازمان تبلیغات اسلامی درباره ضرورت تشکیل شورای عالی فضای مجازی توسط رهبر معظم انقلاب، یادآور شده است: این شورا باید نسبت به شاخه‌های مختلف فضای مجازی طراحی و برنامه‌ریزی کند و نگاهی دقیق‌تر و کیفی‌تر به این فضا داشته باشد.
در یادداشت رییس سازمان تبلیغات اسلامی آمده است: مهم‌ترین ویژگی انقلاب اسلامی ایران همانا فرهنگ آن است. دشمن نیز در انواع مبارزات خود با ملت ایران، مهم‌ترین نقطه‌ای را که هدف گرفته، بحث جنگ نرم و تهاجم فرهنگی است. رهبر معظم انقلاب در بیش از یک دهه‌ گذشته بحث تهاجم فرهنگی، سپس ناتوی فرهنگی و سپس شبیخون فرهنگی را مطرح کرده‌اند؛ یعنی اینکه دشمن برای ضربه زدن به انقلاب اسلامی راهی جز تهاجم در عرصه‌ فرهنگ ندارد.
ما برای حفظ و اشاعه‌ فرهنگ انقلاب اسلامی باید همه‌ی ظرفیت‌های خود را مورد نظر قرار دهیم. یکی از مهم‌ترین این ظرفیت‌ها فضای مجازی است. دشمن انواع تهمت‌ها و افتراها و انواع بدعت‌ها و خرافات را در این فضا طراحی کرده است و انواع دروغ‌پردازی‌ها را در ساحت‌های مختلف انقلاب اسلامی برای اثرگذاری بر گروه‌های مرجع و اندیشمندان تهیه دیده است.
ما باید از مرزهای فکری، مرزهای اعتقادی و مرزهای فرهنگی خود دفاع کنیم. بنابراین یکی از بسترهایی که در آن می‌توانیم برای رساندن پیام خودمان و مقابله با پیام‌های مخالفان و دشمنان انقلاب و اسلام و دشمنان عقاید بحق انقلاب اسلامی در جهان امروز بهره بگیریم، عرصه‌ی مجازی است. این شورا می‌تواند این طراحی‌ها را داشته باشد و برای مقابله در عرصه‌های مختلف این جنگ نرم، از گروه‌های مرجع، نویسندگان، اندیشمندان و صاحبان کالاهای فرهنگی بخواهد که در این فضا منسجم و روشمند ایفای نقش کنند.
 سونامی اطلاعات
از طرفی به تعبیر رهبر انقلاب، ما امروز در یک سونامی اطلاعات قرار داریم. این پدیده الزاماتی دارد که باید به آنها توجه ویژه کنیم. مثلا امروزه جبهه‌ فرهنگی انقلاب اسلامی در فضای مجازی حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد و مطالبه‌کنندگان و شنوندگان و دریافت‌کنندگان زیادی در جهان دارد. در مقابل، دشمن هم جبهه‌ فرهنگی تقابل با انقلاب را شکل داده است. بر همین اساس ما باید یک آرایش منطقی و نظام‌مند برای رساندن پیام خود و مقابله با ترفندهای دشمن در این عرصه داشته باشیم.
نکته دوم در زمینه‌ توسعه‌ی فناوری این است که بشر امروزی با فناوری زندگی می‌کند. ما باید هر چه بیشتر این فناوری را برای تاثیر بر روابط اجتماعی و نیز امکان‌سنجی برای تسهیل بیشتر خدمات اجتماعی، خدمات دولتی و روابطی که مردم به آن نیاز دارند، استخدام کنیم. بنابراین اهمیت این موضوع آن‌قدر فوق‌العاده است که رهبر انقلاب لازم دیدند یک شورای خاص و یک سازمان مستقل ویژه تشکیل شود که فقط کارکردش در زمینه‌ی فناوری فضای مجازی و مهندسی این فضا باشد.
البته به‌طور طبیعی در طول سال‌های اخیر نیز بین اندیشمندان فرهنگی و متخصصان فناوری و رهبر انقلاب مراودات زیادی صورت گرفته است و از این طریق دغدغه‌های اهالی فرهنگ و علما و دانشمندان و حوزویان و گروه‌های مرجع خدمت ایشان ارایه شده است. نظرات کارشناسی شوراهای تخصصی متشکل از متخصصان فرهنگی، زیرساختی، آموزشی و تحقیقاتی فضای مجازی، منجر به این شد که این شورا ابلاغیه‌اش را از رهبر معظم انقلاب دریافت کند. این شورا باید نسبت به شاخه‌های مختلف فضای مجازی، اعم از تولید و دریافت اطلاعات، پالایش اطلاعات وارداتی به کشور، فرستادن اطلاعات، ابزارهای نوین اطلاعاتی و غیره طراحی و برنامه‌ریزی کند و باید نگاهی دقیق‌تر و کیفی‌تر به این فضا داشته باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :