آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 72163
تاریخ انتشار : 15 فروردین 1394 11:13
تعداد بازدید : 1230

نتیجه اعلام توافق ‌هسته‌ای

شبکه های اجتماعی در سیزدهی که نحس نبود

امسال طلسم نحسی سیزده با خبرهای خوش مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 شکسته شد. محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که چهارم آذر ماه سال 92 بلافاصله بعد از اتمام اولین دور از مذاکرات هسته ای توییت تاریخی اش را منتشر کرد: « به توافق رسیده ایم»، روز سیزدهم فروردین 94 نیز بعد از پایان مذاکرات فشرده ، پیش از آن که نشست خبری برگزار شود، توییت کرد: «راه حل ها پیدا شد آماده ایم نوشتن پیش نویس را هرچه سریع تر شروع کنیم» و آغاز یکی از بزرگ ترین تحولات تاریخ ایران را در توییتر ثبت کرد. پس از این توییت، سیزده ایرانی ها در شد و ایران در صدر موضوعات شبکه های اجتماعی قرار گرفت.


شبنم کهن چی

توییتر، پرچمدار اخبار 

شب سیزدهم فروردین که مردم ایران منتظر نتایج پایان مذاکرات فشرده هیات ایرانی با گروه 5+1 بودند، اولین اخبار در توییتر از راه رسید. ظریف، وزیر امور خارجه ایران بلافاصله بعد از مذاکرات نفس گیر، پیش از آنکه از ساختمان محل مذاکرات خارج شود در توییتر به زبان انگلیسی خبر از پیدا کردن راه حل ها داد و به فارسی توییت کرد « به لطف خدا و با حمایت و دعای شما راه حل ها را نهایی کردیم. نوشتن متن را ظرف هفته آینده شروع خواهیم کرد». همزمان با ظریف موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز توییت کرد: «خبرهای خوبی در راه است». این دو توییت، مردم پیگیر نتایج این مذاکرات در سراسر دنیا را که به جای نشستن پای تلویزیون و رادیوها یا منتظر ماندن برای انتشار روزنامه ها و به روز شدن خبرگزاری ها، پیگیر اخبار مذاکرات در شبکه های اجتماعی بودند را برنده دریافت داغ ترین خبرها کرد. 
جان کری نیز در توییتر خود نوشت: 
Big Day: #EU, P5+1, and #Iran now have parameters to resolve major issues on nuclear program. Back to work soon on a final deal 
توییت سران خارجی با هشتگ IranDeal #  #IranTalk منتشر شد.
توییت انگلیسی ظریف در کمتر از یک ساعت حدود 4 هزار بار بازنشر شد. تا عصر دیروز توییت ظریف بیش از 9 هزار بار برگزیده کاربران توییتر (Favourite) و بیش از 7 هزار و500 بار بازنشر شد.
اکانت منتسب به رییس جمهور، حسن روحانی بلافاصله توییت وزیر امور خارجه را ریتوییت و شروع به اطلاع رسانی در این زمینه کرد.

سلفی کاربران ایرانی با اوباما هنگام سخنرانی


برخی از کاربران ایرانی بعد از خواندن متن نتایج مذاکرات ایران با گروه 1+5 هنگامی که اوباما در کاخ سفید درباره این مذاکرات و توافق صورت گرفته سخنرانی می کرد سلفی با اوباما در قاب تلویزیون منتشر کردند تا نشان دهند در این لحظات که در تاریخ ثبت خواهد شد، کجا بودند و چه می کردند.این عکس ها با هشتگ #IranTalkSelfie در شبکه های اجتماعی منتشر شد.

ظریف، متشکریم

بسیاری از کاربران ایرانی با مورد خطاب قرار دادن ظریف Zarif@ در توییت های خود پیام های تشکر خود را به دست وی رساندند. برخی نیز با انتشار عکس هایی با نوشته هایی مانند «تاریخ به احترام تو خواهد ایستاد» و « ظریف متشکریم» از وزیر امور خارجه ایران قدردانی کردند. 

وقتی هشتگ ایران را صدر نشین کرد

روز سیزدهم فروردین هشتگ IranTalk# برای ساعاتی رتبه اول هشتگ های توییتر را به خود اختصاص داد. از ساعت 9 و نیم شب که توییت ظریف منتشر شد دو ساعت طول کشید تا هشتگ
  IranTalk# با بیش از 30 هزار توییت در ساعت، ترند اول توییتر شود. 
در کنار این هشتگ، صحبت های اوباما از کانت رسمی وی در توییتر با هشتگ Irandeal #نیز منتشر و به سرعت بازنشر شد.

اینستاگرامی ها هم پیش افتادند

با انتشار عکسی از محل قرائت تفاهم نامه هسته ای در صفحه اینستاگرام ظریف، اینستاگرامی ها هم دست به کار تشکر از وزیر امور خارجه ایران و نشان دادن خوشحالی شان از به نتیجه رسیدن مذاکرات لوزان شدند.
 تهمینه میلانی، کارگردان مطرح کشورمان با انتشار عکسی از طریف در صفحه اش در اینستاگرام نوشت: «دوستان عزیزم تبریک برای پایان تحریم ها. امیدوارم شکوفایی اقتصادی که در پی آن خواهد آمد، انگیزه حرکت مثبت برای جوانان عزیز کشور باشد و البته ما میانسال ها! لب هایتان پر از خنده باد و دل هایتان پر از شادی». پولاد کیمیایی، هنرمند سینما نیز در اینستاگرام نوشت: «مرد روزهای... سخت دوستت داریم. تبریک می گم پیوند و بازسازی روابط ایران و جهان را. روزی پر افتخار است؛ ما دیگر ١٣ را در جهان به در کردیم».

شادی خیابانی در شبکه های اجتماعی


برخی از خیابان های شهرهای بزرگ بعد از پخش اخبار درباره نتایج مذاکرات هسته ای شاهد شادی مردم بودند. عکس هایی که از ترافیک و شادی مردم در خیابان ها به خصوص در تهران در شبکه های اجتماعی منتشر شد، دستمایه گزارش بسیاری از رسانه های خارجی شد که نوشته بودند «تهرانی ها، به توافق رسیدن ایران با شش قدرت بزرگ دنیا را در خیابان ها جشن گرفتند». از جمله این رسانه ها می توان به CNN اشاره کرد. البته مجموعه ای از این عکس ها را نیز می توان در خبرگزاری های داخلی دید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :