آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 72166
تاریخ انتشار : 15 فروردین 1394 11:20
تعداد بازدید : 888

دبیر شورای عالی فضای مجازی:

پیوست فرهنگی دولت و شورا آماده تصویب است

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: اکنون پیوست فرهنگی آماده است اما می شد قضایا بسیار ساده تر از این پیش رود.

ایسنا- محمد حسن انتظاری در مورد سرانجام پیوست فرهنگی گفت: پیش از این در کمیسیون های مختلف و معاونت محتوای مرکز ملی فضای مجازی کار فشرده ای روی پیوست فرهنگی صورت گرفت و برای این موضوع نظرات دستگاه ها و کارشناسان مختلف گرفته شد. از سوی دیگر نظرات فقهی هم اهمیت خاص خود را داشت که این نظرات نیز جمع آوری شد و در نهایت در کمیسیون ارتقای محتوا هشت تا 9 جلسه کاری فشرده به این مساله اختصاص پیدا کرد.
وی با بیان این که اختلاف نظرهای سنگینی در این زمینه وجود داشت، گفت: با این وجود طی چند جلسه کاری فشرده تمام نظرات بررسی شده و در نهایت دستگاه های مختلف به دیدگاه واحدی رسیده و پیوستی را تایید کردند. اما مدتی پس از این که پیوست در دستور کار شورای عالی فضای مجازی قرار گرفت وزارت ارتباطات که نماینده آن تمام صورت جلسات را تایید و امضاء کرده بود به مخالفت با آن پرداخت.
انتظاری در خصوص چرایی مخالفت وزارت ارتباطات با پیوست تدوین شده گفت: در بخشی از این پیوست یک ماده در نظر گرفته شده بود که به واسطه آن هزینه های اجرایی این طرح بر عهده اپراتورها (و نه وزارت ارتباطات) قرار می گرفت، اما به دلیلی که پس از گذشت هشت یا 9 ماه هنوز برای خود من هم مشخص نیست بخشی از وزارتخانه به مخالفت با این موضوع پرداخته و در نهایت مانع طرح و ارایه پیوست فرهنگی مصوب در جلسات شورای عالی فضای مجازی شدند.
انتظاری گفت: در نهایت با شیوه مذکور، این کار به تعویق افتاد و در این مدت وزارت ارتباطات نیز مطالعاتی را در این زمینه شروع کرد که به نظر می رسد با توجه به گستره و جوانب گوناگون موثر در بحث پیوست فرهنگی که از حدود ماموریت های وزارت ارتباطات خارج است پیوستی که تهیه کرده اند حتی مورد تایید مدیران ارشد فرهنگی دولت نیز قرار نگرفته است.
دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: وزارت ارتباطات در خصوص پیوست تدوین شده رویکردی را پیش گرفت که جالب نبود، اما برای جلوگیری از بن بست، کارگروه فرهنگی- اجتماعی مرکز ملی فضای مجازی با مشارکت وزارت ارتباطات کار جدیدی را در این زمینه دنبال کرد و در این میان از دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و برخی نهادهای دیگر نیز کمک گرفته شد تا پیوست جدید آماده ی طرح در شورا شود، اکنون این پیوست نیز آماده است اما می شد قضایا بسیار ساده تر از این پیش رود.
رییس سابق مرکز تحقیقات مخابرات در بخش دیگری از گفت وگوی خود در خصوص بودجه سال 94 مرکز ملی فضای مجازی و افزایش 84 درصدی آن به ذکر توضیحاتی پرداخت و گفت: در واقع اصل بودجه ما در سال 1393 رقمی نبود که افزایش 80 درصدی آن عدد قابل توجهی را ایجاد کند.
وی در پاسخ به این سوال که در شرایطی که قرار نیست شورای عالی وارد امور اجرایی شود، آیا نیاز است بودجه های بالا برای آن تصویب شود؟ توضیح داد: بحث سیاست گذاری موضوع شفافی نیست اکنون رقم های مختلفی صرف کارهای اجرایی می شود و اگر ما بخواهیم وارد امور اجرایی شویم قطعا اتفاق درستی نیست، چرا که این مسایل از سوی دولت انجام می شود و دستگاه های اجرایی موظف به اجرای آنها هستند، اما به هرحال برای فراهم نمودن زمینه های اشراف کامل و به روز نسبت به فضای مجازی در سطح داخلی و جهانی نظارت بر فعالیت های دستگاه های اجرایی لازم است برای شورا و به ویژه مرکز ملی فضای مجازی به عنوان بازوی قرارگاهی شورا بودجه مناسب و مستقلی در نظر گرفته شود.
انتظاری گفت: به عنوان مثال اکنون برای یک سال شبکه ملی اطلاعات بودجه ای معادل 1200 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که اگر برای نظارت بر این بخش تنها دو درصد این بودجه مورد نیاز باشد، قطعا رقم بالایی خواهد شد که متاسفانه این رقم با آنچه به پیشنهاد دولت و تصویب مجلس برای شورای عالی فضای مجازی در نظر گرفته به هیچ عنوان قابل قیاس نیست و در این حوزه کم لطفی نسبت به شورا و مرکز ملی صورت گرفته است.
انتظاری در ادامه از تدوین بیش از 30 طرح در حوزه فضای مجازی کشور خبر داد و افزود: رسیدگی به این طرح ها خود کار بسیار سنگینی است که با توجه به این فعالیت ها به نظر من در حوزه بودجه نسبت به مرکز ملی فضای مجازی نوعی کم توجهی جدی صورت گرفته است که قطعا این بی مهری هم به پایین بودن اطلاع و هم به تفاوت دیدگاه هایی که در خصوص فعالیت های این مرکز وجود دارد باز می گردد.
دبیر شورای عالی فضای به ارایه توضیحاتی در خصوص برنامه های شورای عالی فضای مجازی در سال 94 پرداخت و گفت: یکی از مهم ترین و اصلی ترین برنامه های ما برای سال 1394 بحث ارتقای فضای مجازی کشور و تغییر پارادایم تصمیم گیران به حوزه فضای مجازی به عنوان تاثیرگذارترین حوزه در حاکمیت کشور است تا بتوانیم شرایطی فراهم کنیم که بهترین خدمات به کاربران ارایه شود.
وی عنوان کرد: در این زمینه تاکنون چندین پروژه طراحی شده که جزییات بیشتر درباره آنها در سال آتی منتشر خواهد شد.
انتظاری در خصوص تعاملات دولت با این شورا و میزان حمایتی که دولت از شورای عالی فضای مجازی به عمل می آورد گفت: تعامل داریم اما برای حمایت باید به این نکته توجه کرد که چه تعریفی از حمایت مدنظر است. اگر فضای مجازی را امتداد فضای واقعی بدانیم، لازم است حمایت های خاصی از این شورا صورت بگیرد، اما اکنون حس می کنم درک واحدی از فضای مجازی حتی میان اعضای شورای عالی فضای مجازی شکل نگرفته و این عدم درک در مجموعه ای مانند دولت هم به چشم می خورد و نتیجه نبود چنین همگرایی، از دست رفتن فرصت هایی از مقابل کشور است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :