آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 72167
تاریخ انتشار : 15 فروردین 1394 11:23
تعداد بازدید : 1035

فناوران بررسی می کند

توافق هسته ای در بازارکامپیوتر

مانند سال های گذشته بازار خرید و فروش کامپیوتر و تجهیزات دیجیتال از هفته دوم فروردین ماه فعالیت خود را آغاز کرده است. بازگشایی بازار به امید جبران رکود نسبی ماه پایانی سال 93 صورت گرفت؛ اما گویا این امید ناامید شده و اقدام کسبه برای بازگشایی بازار و آغاز سال کاری جدید چندان نتیجه ای در بر نداشته و به همین دلیل بازار پس از یکی دو روز به حالت نیمه تعطیل درآمده است. البته این موضوع چندان دور از ذهن نبوده و کارشناسان و فعالان بازار چنین وضعیتی را برای بازار کامپیوتر پیش بینی می کردند. اما کارشناسان و حتی فعالان بازار پیش بینی های جدید و متفاوتی از وضعیت بازار کامپیوتر در سال 94 ارایه داده اند. این گزارش را بخوانید تا در این مورد بیشتر بدانید.

مریم عسگری
  پیش بینی های خوب و بد 
اگر چه گروهی از فعالان بازار می گویند: ورود محصولات جدید به بازار در ماه های اردیبهشت و خرداد موجب رونق بازار از سومین ماه سال می شود؛ اما گروهی دیگر از کسبه بازار و همچنین کارشناسان بر این باورند که رکود حاکم بر بازار کامپیوتر در سال جدید به درازا خواهد کشید.
به گفته فعالان بازار، امید چندانی به رونق بازار در ماه های اول و دوم  نیست و حتی انتظار می رود که با توجه به وقوع جریان های سیاسی بازار روزهای سردتری را پیش رو داشته باشد.
چرا که امید به بهبود مناسبات سیاسی بین ایران و سایر کشورها انتظار کاهش سریع قیمت ها را به وجود می آورد و به همین دلیل خریداران به امید ارزان تر شدن کالاها از خرید خودداری می کنند.
کارشناسان نیز با تایید این موضوع می گویند: به صورت کلی و با توجه به تجربه سال های قبل، بازار خرید و فروش کالاهای کامپیوتری از اوایل فروردین ماه تا اوایل خردادماه و حتی اواسط این ماه در رکود به سر می برد و انتظار می رود با توجه به بروز اتفاق های سیاسی جدید به نظر می رسد بازار با رونق فاصله گرفته است.
محمد برزگر یک کارشناس بازار کامپیوتر در این باره می گوید: کاهش نسبی نرخ دلار آزاد که از اوایل اسفند ماه سال گذشته شاهد آن بودیم موجب شد که بسیاری از افرادی که قصد خرید داشتند، به امید کاهش بیشتر قیمت ها از خرید خودداری کنند و این در حالی بود که کارشناسان اعلام کرده بودند که به دللی رشد هزینه های جانبی نظیر حقوق و دستمزد کارگر و کارمندان، اجاره بها، حامل های انرژی و همچنین رشد نرخ تورم احتمال رشد بیشتر قیمت ها در سال 94 وجود دارد و به همین دلیل کارشناسان به خریداران توصیه می کردند که خرید خود را از بازار اسفند ماه انجام دهند.  به گفته این کارشناس بازار، اما حالا اتفاق خوب هسته ای و جریان خوشایند توافق هسته ای موجب شده است موجی از امید به کاهش قیمت ها در دل خریداران به وجود آید و به همین دلیل به امید کاهش بیشتر قیمت ها از خرید خودداری کنند. وی افزود: این درحالی است که امکان کاهش ناگهانی نرخ دلار آزاد وجود ندارد و حتی اگر چنین اتفاقی به فرض محال رخ دهند، فعالان بازار زیر بار کاهش سریع قیمت کالاهایی که گران خریده اند نمی روند. پس نباید با انتظارهای بیهوده موقعیت بازار را به خطر بیندازیم.
یک فعال بازار هم با بیان این مطلب که بوی بهبود از وضعیت بازار به مشام نمی رسد گفت: اگر چه به نتیجه مطلوب رسیدن مذاکرات هسته ای خبری خوش است؛ اما نتیاج نامطلوبی در کوتاه مدت بر بازار کامپیوتر خواهد گذاشت که اصلی ترین آن انتظار خریداران برای کاهش سریع قیمت ها در بازار است و از آنجا که چنین امکانی وجود ندارد روزهای سختی برای بازار کامپیوتر پیش بینی می شود.
این فعال بازار افزود: ای کاش خریداران به این آگاهی می رسیدند که برای رسیدن باید صبور بود و تا زمانی که شرایط مساعد نشود، نرخ دلار آزاد کاهش نیافته و تثبیت نشود و محموله های وارداتی جدید  با دلار ارزان وارد بازار نشوند از کاهش قیمت خبری نیست.
این فعال بازار همچنین با اشاره به رشد هزینه های جانبی و مالیات گفت: افزایش 22 درصدی مالیات و هعمچنین رشد نرخ تورم مجال کاهش قیمت به فروشندگان نمی دهد.
نتیجه
بر اساس اعلام کارشناسان، در شرایط فعلی و با توجه به شرایط اقتصادی و سیاسی و همچنین سردرگمی فعالان طراز اول بازار به نظر می رسد رکود حالا حالاها میهمان بازار کامپیوتر و تجهیزات دیجیتالی بوده و در نتیجه رونق به بازار دست دوم فروشان قدم رنجه می کند. 
چرا که نه تنها جریان توافق هسته ای کاملا قطعی نشده است و زمان لازم است تا ترتیب معاملات تجار ایرانی با سایر کشورها مشخص شود. به همین دلیل یک آشفتگی و بی سامانی در امر تجارت وجود دارد.به گفته یکی از فعالان بازار؛ این پیش بینی درستی است که همگام با بی سامانی قیمت در بازار و کاهش تقاضا در بازار، مردم ترجیح می دهند به تعمیر و رفع عیب و ایراد هاي دستگاه های قدیمی خود بپردازند و قید خرید دستگاه جدید را بزنند. به گفته یکی دیگر از فعالان بازار هم معدود خریدارانی که طی یک هفته اخیر به بازار مراجعه کرده اند اکثرا متقاضی خرید آی پد یا آی فون های دست دوم بودند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :