آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 72168
تاریخ انتشار : 15 فروردین 1394 11:26
تعداد بازدید : 766

تاثیر سرانجام مذاکرات هسته ای بر ICT ایران

علی شمیرانی- گره پرونده هسته ای ایران به روایت مقامات مذاکره کننده کشورمان باز شده و تا سه ماه آینده نتایج این مذاکرات به تفسیر و تفصیل مکتوب خواهد شد.

به این ترتیب با فرض مختومه شدن این پرونده پرفراز و نشیب در آینده نزدیک، می توان آثاری بر بخش های زیادی از کشور متصور بود.  به عبارت دیگر اگر همه چیز طبق روال توافق نهایی پیش رود حوزه ICT کشورمان هم از تغییرات احتمالی بی تاثیر نخواهد ماند. اگرچه منتظر این تغییرات در کوتاه مدت نباید بود و عمده آنها در میان مدت و بلند مدت به دست خواهد آمد.
به هر تقدیر بازار ICT ایران تا حد زیادی متاثر از نرخ رایج مبادلات جهانی یعنی دلار است که پایان پرونده هسته ای می تواند تا حد زیادی ثبات و آرامش را به بازار محصولات سخت افزاری و نرم افزاری کشور باز گرداند.
در این میان برخی برندهای نام آشنای آمریکایی در حوزه ICT نیز که از چندی پیش چراغ خاموش در ایران نمایندگانی ایجاد کرده اند، احتمالا رفته رفته چراغ های خود را روشن خواهند کرد. از سوی دیگر احتمال و تابوی مذاکره مستقیم با غول های اینترنتی آمریکایی نیز تا حدودی شکسته شده و شاید نمایندگان دولت ایران بتوانند برخی از نظرات و خواسته های خود را مستقیما با این شرکت ها در میان بگذارند. اما موضوع تنها به شرکت های آمریکایی محدود نشده و انتظار افزایش حضور، سرمایه گذاری و فعالیت مستقیم سایر برندهای شرقی و غربی حوزه ICT در ایران نیز چندان دور از ذهن نخواهد بود. به این ترتیب و به عبارت دیگر، انتظار حذف واسطه هایی که با هدف و بهانه دور زدن تحریم ها، قیمت تمام شده برخی محصولات را افزایش می دادند، نیز محتمل است. از سوی دیگر در صورت حفظ تعهدات طرف های غربی و با توجه به ثبات، موقعیت استراتژیک و مقرون به صرفه بودن جایگاه جغرافیایی ایران، انتظار قدیمی، بزرگ و پر اهمیت تبدیل شدن ایران به هاب ارتباطی منطقه و یکی از موثرترین مسیرهای عبور ترافیک دیتای دنیا نیز متصور و قابل پیگیری است. در این میان و با نگاه خوش بینانه، احتمال کاهش حملات سایبری به ایران که در قالب ویروس های مخرب و حملات هکری مستقیم و غیرمستقیم به منافع مجازی کشورمان را نیز می توان در کنار سایر احتمالات لیست کرد. پر واضح است آنچه در پی آمد بخش اندکی از فرصت های احتمالی بوده و بررسی جامع آثار سرانجام مذاکرات هسته ای بر بازار ICT ایران در این مقال و در کوتاه مدت نمی گنجد و همچنان احتمالات و اما و اگرهای زیادی در پس آن نهفته است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :