آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 72174
تاریخ انتشار : 15 فروردین 1394 11:40
تعداد بازدید : 778

موتور جست و جوی بومی با همکاری دولت و خصوصی ها کلید می خورد

سرپرست پژوهشکده فناوری اطلاعات مرکز تحقیقات مخابرات با تاکید بر این که موتورهای جستجو از جمله مهمترین درگاه های ورود کاربران به فضای مجازی هستند، گفت: به منظور حمایت از طرح موتور جست و جوی بومی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعتباری بالغ بر 170 میلیارد تومان در نظر گرفته است.

فناوران- علیرضا یاری افزود: به منظور برنامه ریزی و هدایت صحیح طرح موتور جست و جوی بومی شورای راهبری با حضور نمایندگان دولت بخش خصوصی و پژوهشگران  تشکیل شد. وی در خصوص هدف و وظایف شورای راهبری موتورجست و جوی بومی گفت: این شورا به دستور وزیر ارتباطات و باهدف عملیاتی سازی شبکه ملی اطلاعات تشکیل شده و متشکل از نمایندگان پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان فناوری اطلاعات ایران، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و نمایندگان بخش خصوصی است.
سرپرست پژوهشکده فناوری اطلاعات، مهمترین راهبرد این طرح را  تقویت بخش خصوصی و دستیابی به موقعیتی مستقل از حمایت دولت عنوان کرد و گفت: وزارت ارتباطات و پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با تشکیل شوراهایی از ذی نفعان بخش خصوصی، جهت دهی هزینه کرد طرح را به قسمی انجام می دهند که موجب توانمندسازی این بخش شود. وی مهمترین هدف طرح موتورجست و جوی بومی تقویت بخش خصوصی در این اکوسامانه و همچنین تقویت زیرساخت های لازم برای توسعه آن خواند و تاکید کرد: در این طرح زیرساخت های پرهزینه بر عهده دولت و حاکمیت قرار دارد، لذا برنامه ریزی باید به گونه ای باشد که به مرور زمان هزینه کرد از عهده دولت برداشته شده و به بخش خصوصی واگذار شود.
سرپرست پژوهشکده فناوری اطلاعات مرکز تحقیقات مخابرات ادامه داد: در وضعیت کنونی و در اولین قدم مقرر شده است تا در خصوص خدمات جست و جوی متنی، تصویری و همچنین موتور جست و جوی نقشه، فراخوان های عمومی انجام شود تا از فعالان این حوزه در جهت ارتقا کیفی یا کمی خدمات حمایت شود.
یاری افزود: مدل های حمایتی متفاوتی بسته به مدل کسب و کار شرکت ها از قبیل خرید خدمت، تامین زیرساخت، مشارکت، وام و یا حمایت های بلاعوض از تحقیق و توسعه شکل خواهد گرفت و هدف نهایی طرح، استقلال ارایه دهنده خدمت از دولت است. وی با تاکید بر این که دولت از تمام  ظرفیت های خود برای حمایت از اشتغال زایی، توسعه کسب و کار و شکوفایی صنعت فناوری اطلاعات استفاده خواهد کرد گفت: مشارکت و تعامل دوسویه دولت با بخش
خصوصی می تواند کمک شایان توجهی به ایجاد شاهراه اطلاعاتی که بتواند به کاربران فارسی زبان خدمات بهینه ارایه نماید، کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :